به گزارش شمس آباد، اسماعیل کوهی‌مقدم دبیر اتحادیه دفتر تحکیم وحدت طی یادداشتی درباره نامگذاری سال ۹۷ با عنوان « پشتیبانی از کالای ایرانی» بواسطه رهبر معظم انقلاب نوشت: حوزه اقدامات قابل اجرا در این رابطه بواسطه تشکل‌های دانشگاهی بسیار گسترده بوده و به طور کلی در دو حوزه “گفتمان سازی” و “مطالبه گری” قابل تقسیم بندی است. گفتمان سازی بیشتر رنگ و بوی فرهنگی به خود می‌گیرد و مطالبه گری بیشتر با بخش های سیاسی تشکل ها قرابت دارد. 

متن این یادداشت در ادامه آمده است: 

« از ابتدای سال ۹۷ و با نامگذاری سال بواسطه رهبر انقلاب تعداد زیادی از نیروهای جبهه انقلاب به دنبال یافتن راه‌های عملی کردن “پشتیبانی از کالای ایرانی” هستند.

یکی از مهمترین کلیدواژه‌های طرح شده در سخنرانی ابتدایی سال رهبری “جوانان” بود و جوان واجد تخصص هم در “دانشگاه” پرورش می‌یابد و حضور دارد لذا در این میان تشکل‌های دانشجویی و استادی در چارچوب نگرش رهبری به مسئله می‌توانند نقش محوری و مهمی ایفا کنند. البته لازم به ذکر است این توانایی بالقوه در راستای تحقق شعارهای سال های گذشته نیز موجود بود اما امسال با تغییر مخاطب شعار سال از مسئولین به آحاد مردم بستر فراهم‌تری برای به فعالیت رسیدن دارد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - مردمی که هزاران شهید نثار انقلاب کرده‌اند، به دوران جاهلیت پهلوی باز نمی‌گردند/ عاملان شعار‌های ساختارشکن و تخریب اموال عمومی از جنس مردم نیستند/ فراخوان به شورش، تحریق و تخریب اموال دولتی، جرم و مستوجب مجازات سنگین است/ دستگیری چندین از تاخت کنندگان به اماکن عمومی

حوزه اقدامات قابل اجرا بواسطه تشکل‌های دانشگاهی بسیار گسترده بوده و به طور کلی در دو حوزه “گفتمان سازی” و “مطالبه گری” قابل تقسیم بندی است.

گفتمان سازی بیشتر رنگ و بوی فرهنگی به خود می‌گیرد و مطالبه گری بیشتر با بخش های سیاسی تشکل ها قرابت دارد.

در خصوص این اقدامات توجه به نکات زیر ضروری به نظر می‌رسد:

پرهیز از اکتفا به کارهای سطحی: یکی از مسائل مهم و البته ابتدایی در مورد شعار سال زنده نگه چسبیدن واژگان “پشتیبانی از کالای ایرانی” و مطرح کردن آن در محافل مختلف از طریق چاپ بنر و تاکید بر پشتیبانی از کالای ایرانی و … است اما قطعا این سطح، حداقلی‌ترین سطح گفتمان سازی موضوع است، آسیبی که در اکثر موضوعات دامن گیر جبهه انقلاب بوده و حس رضایت درونی ناشی از این اقدامات شوق به اقدامات عمیق تر، از جمله: پاسخ به شبهات، آسیب شناسی شرایط موجود، ارتباط با بنده تولید کنندگان و … را از تشکل می گیرد و الویت پست تری برای پرداختن پیدا می‌کند.

استفاده از ظرفیت متخصصین اماده در دانشگاه: دانشگاه محل اجتماع تعداد زیادی از متخصصین علم اقتصاد و دانشجویان جوانی است که یا ظرفیت ورود به عرصه اقتصاد دانش بنیان را دارند یا به این حوزه ورود کرده اند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : کابینه دولت دوازدهم؛ تردیدهای روحانی در دقیقه نود

بسیاری از مشکلات موجود اقتصاد ایران دارای راه حل های مشخصی است که متخصصین انقلابی بعد از سالها کار تیمی و مستمر به آنها دست یافته اند و مسئله اصلی پیگیری اجرای این راه حل ها از مسئولین است، که تشکل های دانشجویی با برقراری ارتباط با این دست متخصصین انقلابی می‌توانند با یک پشتوانه محتوایی مناسب تکمیل کننده سیکل مطالبه گری باشند.

از طرف دیگر چندین از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها به حوزه کارآفرینی ورود داشته و با مشکلات شروع کار تولیدی و خدماتی از نزدیک آشنا شده اند.

صحبت با این دانشجویان نیز می‌تواند هرچه بیشتر ذهن تشکل دانشجویی را به ذهن کارآفرین نزدیک کند. پر واضح است در این شرایط هم “گفتمان سازی” هم “مطالبه گری” سیر منطقی تری خواهد داشت.

یکی از کارهایی که بستر آن در دانشگاه کاملا فراهم است برگزاری کرسی‌های نظریه پردازی و جلسات تخصصی با حضور همین دانشجویان و اساتید است.

توجه به ابعاد بومی مسئله: عموم مسائل کشور دارای بخش‌های کلان و جزئی است. یکی ازآفت های همیشگی تمرکز بیش از حد تشکل‌ها بر مسائل کلان و به تبع کم توجهی به مسائل بومی است. معرفی کالای های با کیفیت بومی، معرفی کارآفرینان موفق منطقه، استفاده از تجربیات فارغ التحصیلانی که با توجه به شرایط منطقه زندگی خود شرایط شغلی خود را نیز در همان مناطق به وجود آورده اند و دعوت آنها به دانشگاه‌ها و ….

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - آیا قسم خوردن در اسلام جایز است؟

این اقدامات در حوزه گفتمان سازی بسیار موثرتر از پرداختن به مسائل کلان کشوری بوده و میتواند تشکل دانشجویی را عنوان قوه مطالبه گر شهر مطرح کند. به واسطه راحت تر بودن مطالبه گری از مسئولین شهری این روند، روند سریع تری نیز به دنبال دارد. تشکیل جلساتی برای شناخت ظرفیت های بومی شهر ابعاد گسترده ای از این اقدامات را روشن می کند.

شناخت جایگاه مطالبه مسائل کلان: بعضی از مسائل و موانع تولید که نیاز به اصلاح قوانین و ابلاغ در سطوح بالایی قوا را دارد میتواند با پشتوانه ی تجربیات به دست آمده از اقدامات بومی بواسطه اتحادیه های دانشجویی مطرح شود. این مدل مطالبه گری میتواند احتمال اتلاف وقت بر روی موضوعات دست چندم را به صفر برساند.

موارد فوق الذکر قطعا گوشه‌ای از گستره عظیم اقدامات تشکل‌ها برای “پشتیبانی از کالای ایرانی” است که در جلسات بحث و نظر باید در خصوص دیگر اقدامات ممکن برای تحقق شعار سال به گفتگو پرداخته شود.»

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :