به گزارش شمس آباد، محمد عبداللهی دبیر نشست «تجربه ماندگار» که روز چهارشنبه نهم خرداد با هدف بازخوانی و تبیین مواضع رهبر معظم انقلاب درباره برجام در موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد، ضمن بازخوانی فرازی از بیانات رهبر معظم انقلاب، پشت سر گذاشتن مذاکرات هسته ای را تجربه ای برای ملت ایران دانست و گفت: امروز این تجربۀ عینی را همگان با بندبند وجودشان لمس کردند و علت عدم خوش‌بینیِ رهبر انقلاب به آمریکا و کشورهای غربی برایشان روشن شد.

وی با اشاره به هزینه های مادی و معنوی فراوانی که طی سال های متمادی صَرف پیگیری موضوع هسته ای کشورمان شده، بر ضرورت بازخوانی این دوران تاکید کرد و افزود: بازخوانی ابعاد مختلف این «تجربۀ ماندگار»، یکی از ضروری ترین اقداماتی است که می بایست دراین مقطع صورت گیرد، باید گذشته را مرور کنیم تا حافظۀ تاریخیِ افکار عمومی به یاد آورد از کدام مسیر عبور کرده و چگونه امروز در این نقطه ایستاده است.

عبدالهی کشف «منطقِ کلان»، مواضعِ مقام معظم رهبری در راهبری و هدایت مسئله هسته‌ای را از اهداف این نشست عنوان کرد و گفت: مسلما این «منطقِ عمل» بر پایۀ پشتوانۀ نظری‌اش، نمی تواند به همین نقطه ختم شود و طبیعتا افق‌های رو به آینده‌ای را در نظر دارد.

وی خاطر نشان کرد: شاید تنها عبارتی که می تواند در یک جمله، منطقِ اقدامات رهبر انقلاب را توصیف کند «کوشش برای تحقق منافع ملت، با نگه داشتن عزت ملی و هویت انقلابی» باشد.

دبیر نشست «تجربه ماندگار» در بخش دیگری از صحبت هایش ضمن مرور بیانات رهبر معظم انقلاب در موضوع مذاکرات هسته ای، به بررسی چند پرسش اساسی پرداخت.

وی به سه مولفه «دست پُر ایران در هنگام ورود به مذاکرات»، «نگاه شک آلود به طرفِ آمریکایی» و «آمادگی برای هزینه دادن برای دستیابی به توافق منطقی و عادلانه» در بیانات رهبر انقلاب اسلامی به عنوان پشتوانه شروع مذاکرات اشاره کرد و افزود: «عمل طبق منطق مذاکره»، «پایبندی به همه‌ تعهّدات بین‌المللی»، «پایبندی به تعهّدات اخلاق سیاسی-اسلامی» و «عدم تعدی عهد» از جمله ویژگی های رفتاری مورد اعتنای ایران در مذاکرات هسته ای بود.

دبیر این نشست همچنین «افزایش پشتوانه تجربه ملت ایران»، «اثبات دشمنی آمریکا برای همه» و «رسیدن به یک توافق بر پایه منافع و عزت ملت ایران» را از جمله عللی دانست که رهبر انقلاب با توجه به عدم خوش بینی نسبت به مذاکرات، با انجامِ آن موافقت کردند.

وی در پایان «لغو کامل و یک‌جای بایکوت ها» و «وادار کردن طرف غربی برای به رسمیت شناختن قدرت هسته ای ایران» از جمله اهداف روشنی دانست که بارها در بیاناتِ مقام معظم رهبری به آن تصریح شده است.

در ادامه نشست، عبدالله عبداللهی از فعالان حوزه رسانه در سخنانی با عنوان «مدیریت رهبر معظم انقلاب در خصوص سند برجام و فضای پسابرجام»، با بیان اینکه برجام آزمون و محک مهمی برای ارزیابی دو نگاه کلان در کشور به مسائل و مباحث اصلی است، به تبیین این دو نگرش پرداخت.

او گفت: یک نگاه اولاً راه پیشرفت کشور را فقط از طریق قرار برطرف در مدار توسعه غربی می داند و ثانیاً معتقد است تصور دشمنی ماهوی آمریکا با ایران نسبتی با واقعیت ندارد و ثالثاً تخاصم دو کشور را صرفاً ناشی از موضوعاتی چون فناوری هسته ای می داند و رابعاً معتقد است آمریکا در صورت توافق به تعهداتش پایبند خواهد بود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : همکاری­‌های دفاعی، علمی و فناوری ایران و پاکستان توسعه می‌یابد

اما به اعتقاد عبداللهی، اساس نگاه و باور دیگر بر این پایه استوار است که اولاً کلید پیشرفت کشور را نه در لوزان و نیویورک بلکه در استراتژی پیشرفت درون زا و توجه به ظرفیت های داخلی می داند و ثانیاً معتقد است دشمنی آمریکا با ایران ماهوی و هویتی است و این عقیده، نه ناشی از توهم بلکه مبتنی بر تجربه است و ثالثاً فناوری هسته ای بهانه است و هر قدم که ایران عقب نشینی کند، دشمن جلوتر می آید و درباره سایر مولفه های قدرت ایران نیز بهانه جویی می کند و رابعاً آمریکا بدعهد است و به تعهداتش پایبند نمی ماند.
وی تصریح کرد: تجربه ماندگار برجام ثابت کرد که نگاه دوم به واقعیت نزدیک تر و درست تر است.

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه، به بازخوانی استراتژی کلان رهبر معظم انقلاب درباره مذاکرات هسته ای پرداخت و با تاکید بر شکل گیری یک تجربه تاریخی برای ملت و دولت با کمترین هزینه به عنوان یک هدف مهم برای معظم له، مدیریت رهبری عالی نظام از زمان امضای برجام در وین تا دوران پسابرجام را در سه عرصهء ۱٫ ناظر بر فرایند، ۲٫ ناظر به متن و ۳٫ ناظر به فرامتن مورد بررسی قرار داد.

عبداللهی در خصوص مدیریت ناظر بر فرایند، به دو عنصر «تاکید بر رعایت قانون و طی شدن مسیر قانونی» و «تاکید بر اعمال صادقانه مردمسالاری دینی» اشاره و در این خصوص از سخنرانی مقام معظم رهبری در خطبه های نماز عید فطر در ۲۷ تیر ۹۴ و سخنرانی ایشان در دیدار اعضای مجلس خبرگان در ۱۲ شهریور ۹۴ به عنوان رهنمودهای کلیدی معظم له در این خصوص یاد کرد که ایشان در آن سخنرانی ها فرموده بودند: «برای تصویب این متن، یک مسیر قانونی پیش بینی شده ای وجود دارد که باید این مسیر را طی کند و خواهد کرد؛ انشاءالله. انتظار ما این است که دست اندرکاران، با دقت مصالح را – مصالح کشور را، مصالح ملی را – در نظر بگیرند و آنچه تحویل ملت خواهند داد، بتوانند با گردن برافراشته در مقابل خدای متعال هم ارائه بدهند… مصلحت نیست مجلس از بررسی برجام کنار گذاشته شود. درباره نحوه بررسی و رد یا تصویب برجام توصیه ای به مجلس ندارم و نمایندگان ملت باید تصمیم بگیرند».

وی در ادامه اعلام شروط ۹ گانه و «کوشش برای رفع خلل و فرج موجود در متن برجام بر اساس خطوط قرمز راهبردی نظام تا حد امکان» و «مسدود کردن راه تفسیر به رأی های خصمانه و مسبوق به سابقه آمریکا و طرف های غربی از متون مذاکرات» را از مولفه های مهم در مدیریت و نظارت راهبردی رهبر معظم انقلاب برای پذیرش متن برجام دانست و دو بند از این شروط را به عنوان کلیدی ترین آنها به شرح زیر مورد اشاره قرار داد: ۱٫ اخذ تضمین های قوی، کافی و مکتوب از رئیس جمهور آمریکا و سایر طرف های غربی برای لغو کلیه بایکوت ها به منظور جلوگیری از تخلف آنها
۲٫ اینکه اعمالِ هر گونه بایکوت جدید به منزله تعدی برجام تلقی شود و دولت ایران حق توقف برجام را طبق بند ۳ مصوّبه مجلس داشته باشد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : «برای آخرین بای» این دربی جذاب

وی تصریح کرد: شروط مکتوب شده در فرمان ۹ گانه رهبر معظم انقلاب چیزی فراتر از مواردی که مذاکره کنندگان ایران بر اکتساب آن در برجام ادعا و تاکید می کردند نبود و مقام معظم رهبری این موارد را مکتوب کردند تا به عنوان سندی تاریخی بماند. مثلاً آقای ظریف در مجلس تأکید کرد که همه بایکوت های مرتبط رفع خواهد شد و سخنی از تعلیق در برجام نیست و آقای روحانی هم مدام تأکید می کرد بایکوت ها همان روز اول برداشته می شود.

این فعال رسانه ای در بخش دیگری از سخنانش به موضوع مدیریت مقام معظم رهبری پس از اجرای این توافقنامه پرداخت و ۱٫ «اطلاع رسانی مستمر به مردم درباره روند اجرای تعهدات طرفین در برجام»، ۲٫ «اطلاع رسانی به مردم درباره تعدی عهد طرف مقابل و مقابله با لاپوشانی تعدی عهدها»، ۳٫ «تاکید مداوم به مسئولان اجرایی برای مستندسازی و پیگیری تعدی عهدهای طرف مقابل» و ۴٫ « پاسخ عزتمندانه به رجزخوانی ها، زیاده خواهی ها و تحقیر ملت ایران بواسطه طرف غربی» را مهم ترین اقدامات معظم له در این عرصه عنوان کرد.

«مدیریت مقام معظم رهبری بر فرامتن یا روح برجام و شکل دهی تجربه ای تاریخی و مقابله با نفوذ»، آخرین محور سخنرانی عبدالله عبداللهی بود که مهم ترین محورهای آن «روشنگری علیه معنابخشی کاذب به برجام به عنوان نقطه پایان انقلابی گری و هویت انقلابی» و «مقابله با ترجمه برجام به آغاز دوران تبعیت راهبردی ایران از آمریکا و نظام سلطه» بود.

وی همچنین از «مقابله با طراحی برای فروکاست “شیطان بزرگ” به “فرشته نجات”، مقابله با تصویرسازی از آمریکا به عنوان فعال مایشاء و منتفی کردن گزینه مقاومت در برابر او، مقابله با تصویرسازی کاذب از آمریکا به عنوان یک “رقیب قابل اعتماد” و مقابله با دوقطبی های کاذبی چون “جنگ یا برجام” و “اقتصاد یا موشک”، “اقتصاد یا مذاکره”» به عنوان دیگر محورهای مهم بیانات رهبر معظم انقلاب در این بخش یاد کرد.

«بیزاری با طراحی برای حرکت به سمت برجام های بعدی (تبدیل رخداد به روند)، روشنگری گفتمانی درباره استراتژی توسعه برون زا، معنادهی به امتیازات محدود ایران در برجام در ذیل گفتمان مقاومت و نه سازش، طرح گفتمان جهاد کبیر برای مقابله با پروژه – پروسه نفوذ، کوشش برای اصلاح مسیر کارگزاران نظام به سوی استراتژی پیشرفت درون زا و نگه داشتن انسجام داخلی و اتحاد ملی علیه دشمن بیرونی»، دیگر اقدامات روشنگرانه مقام معظم رهبری برای مقابله با نفوذ در مقطع پسابرجام بود که عبداللهی در سخنان خود با استناد به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدارهای متعدد و مختلف، به آنها اشاره کرد.

وی همچنین به یک شبهه مهم نیز پاسخ داد و آن ادعای تفاوت نگاه راهبردی اوباما و ترامپ بود که عبداللهی در این زمینه اظهار داشت: بر خلاف تصور برخی افراد که بین اوباما و ترامپ تفاوت دیدگاه قائل می شوند، باید گفت اتفاقاً هیچ تفاوت راهبردی میان آنها نیست.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : مدد به زلزله‌زدگان پدیده‌ای جدید از نمایش انسجام ملی بود

وی افزود: ترامپ در فوریه ۲۰۱۵ در گفتگو با شبکه فاکس نیوز تأکید می کند که «من می توانستم با برجام کنار بیایم به شرط اینکه ایرانی ها می گفتند «خب حالا ما (بعد از برجام) دیگر با هم هستیم (یعنی با آمریکایی ها کنار آمده ایم)». بنابراین مشکل اصلی ترامپ با متن برجام نیست بلکه مقاومت ایران در برابر روح خبیثی است که می خواستند در برجام و سایر حوزه های راهبردی ایران حلول بدهند.

عبداللهی گفت: آقای اوباما هم در اجلاس ۲۰۱۶ امنیت هسته ای در واشنگتن ا
تفاقاً همین اعتقاد را دارد و می گوید ایران از روح برجام پیروی نکرده و همانا روح برجام (به اعتقاد او) تبعیت از ایران در موضوع موشکی و منطقه ای است؛ دقیقاً همان که ترامپ می خواهد. اتفاقاً اوباما هم تأکید می کند که به دلیل عدم تبعیت ایران از روح برجام، از طریق مسائلی مانند «دلار» اجازه انتفاع ایران از رفع بایکوت ها را سلب کرده است.

مهدی ابراهیم زاده پژوهشگر مسائل سیاسی دیگر سخنران نشست «تجربه ماندگار» بود که در سخنانی کوتاه با عنوان «مولفه های توافق خوب»، مروری بر دیدگاه ها و بیانات رهبر معظم انقلاب در مقطع برگزاری مذاکرات هسته ای ایران داشت.

وی عنوان سخنرانی خود را از بیانات امام خامنه ای در دیدار کارکنان و فرماندهان نیروی هوایی در ۱۹ بهمن ۹۳ گرفت که ایشان با اشاره به اظهارات برخی مسئولان آمریکایی که گفته بودند ما دنبال توافق خوب هستیم، فرموده بودند: «بنده با توافقی که بتواند انجام بگیرد موافقم؛ البته توافق بد نه! آمریکایی ها مکرّر تکرار می کنند و می گویند ما معتقدیم که توافق نکردن، بهتر از توافق بد کردن است؛ بله ما هم همین عقیده را داریم… ما با پیشرفت این کاری که مسئولین دولتی ما شروع کرده اند و کوشش هم دارند می کنند موافقیم؛ به یک توافق خوب هم اگر برسد موافقیم».

ابراهیم زاده با اشاره به مواضع و بیانات مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف، ویژگی توافق خوب هسته ای بین ایران و طرف غربی مذاکره را «تأمین منافع ملّی و نگه داشتن عزت ملّی»، «عادلانه و منطقی بودن و تحمیلی نبودن»، «دستیابی به رفع بایکوت ها»، «ندادن اجازه نفوذ به حریم امنیتی و دفاعی و نظارت بر مراکز حساس» و «عدم پذیرش نظارت های غیرمتعارف» عنوان کرد.
«نگه داشتن حریم دانشمندان هسته ای»، «صیانت از پیشرفت ها و صنعت هسته ای کشور»، «فرسایشی نشدن روند مذاکرات»، «توافق یکجا روی کلیات و جزئیات موضوع مذاکره»، «رعایت خطوط قرمز در متن توافق»، «تدبیر برای مقابله با تفاسیر خلاف واقع دشمن از مذاکرات» و «رعایت شروط و الزامات مورد نظر رهبر معظم انقلاب برای اجرای برجام» را از دیگر ویژگی هایی دانست که بر اساس بیانات و مواضع رهبر معظم انقلاب، رعایت آنها منجر به دستیابی به یک توافق خوب و مطلوب در عرصه هسته ای می شد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :