سهیلا جلودارزاده عضو نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی شمس آباد، با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی رهبر معظم انقلاب و همچنین تشریح موانع تولید ملی اظهار داشت: البته مجموعه‌ای از موانع در مسیر تولید ملی قرار گرفته است.

وی افزود: آنچه که از نتیجه بررسی‌های کمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید ملی برمی‌آید این است که قانونی که در سال ۹۰ برای بهبود مستمر فضای کسب و کار و همچنین پشتیبانی از تولید کالای رقابت‌پذیر تصویب شده و یا قانون منع واردات و مصرف کالاهایی که تولید داخلی دارند هم که در مجلس مصوب شده است، مشخص است در این خصوص زیرساخت‌ها و ساختارهای لازم برای پشتیبانی از تولید شکل نگرفته است.

جلودارزاده همچنین تصریح کرد: این گزارش به صورت مفصل در اولین روز کاری پس از تعطیلات نوروزی مجلس از سوی کمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید ملی ارائه خواهد شد.

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: در این گزارش آمده است از ۵۹ حکمی که در قانون مذکور تعیین و مشخص شده بود تا از تولید داخلی پشتیبانی شود، تنها ۱۰ حکم آن اجرا شده است، یعنی از سال ۹۰ تاکنون که دو دوره از قانونگذاری کشور گذشته است، اما از ۵۰ حکم تنها ۱۰ حکم آن اجرایی شده است و برخی دیگر اصلاً اجرایی نشده‌اند. یعنی ۲۵ حکم اصلاً مورد اجرا قرار نگرفته‌اند و سایر هم ناقص مانده است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : ملکشاهی‌راد در گفت‌وگو با پارس مطرح کرد مکاتبه با بانک مرکزی برای ممانعت از اخراج کارکنان موسسه مالی ادغام‌شده «آرمان»

وی بر همین اساس اضافه کرد: اینها احکامی بوده است که بر اساس شاخص‌های کسب و کار جهانی ضرورت داشته که در این کشور اجرا شوند تا شاخص کسب و کار ارتقا پیدا کند اما متأسفانه به صورت ناقص اجرا شده است. اینها دلایلی است که باعث شده ما نزدیکً نفر دوم از آخر باشیم.

جلودارزاده در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: لازم است مواردی مانند اصلاح قانون مالیاتی و یا تصویب آیین دادرسی تجاری که اکنون بسیاری از مشکلات ما ناشی از آیین دادرسی تجاری است،‌ باید مورد توجه قرار گیرد.

«روز گذشته با بنده تماس گرفتند و عنوان شد که درب کارخانه یکی از برندهای مهم پوشاک کشور که البته صادرات بسیاری هم دارد، را پلمب کردند آنهم به خاطر عدم پشتیبانی‌های لازم؛ در واقع این شرکت باید سال پشتیبانی از تولید ملی را در حالت تعطیل شروع کند، آنهم به دلیل اینکه قانون دادرسی تجاری برای شرایط فعلی به تصویب نرسیده و علی‌رغم گذشت ۷ سال از قانون هنوز در کش و قوس قوه قضائیه، کمیسیون حقوقی مجلس و دولت در رفت و آمد است و چه بسیاری کارخانه‌هایی که دچار این مشکل شده‌اند».

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : حبیب ترکاشوند رمزگشایی از استعفای تحمیلی نجفی

عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: یا در زمینه پنجره واحد برای کسب مجوزها دچار مشکلاتی هستیم. همه ما می‌دانیم دریافت مجوزها بسیار مشکل شده است، یعنی یک کارخانه ایجاد شده و تولیدات خود را دارد اما هنوز مجوزش بین وزارت کشاورزی و وزارت صنعت و معدن در رفت و آمد است.

جلودارزاده عنوان کرد: در بخش عوارضی هم که باید پرداخت کنند و فساد مالی که در این زمینه وجود دارد که باید به اینها توجه کرد. قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار بیانگر این است که تمامی آن ۴۹ مورد حکمی که تاکنون اجرایی نشده و یا درست اجرا نشده است، وجود دارد و به عنوان موانع تولید می‌تواند معرفی شود.

وی افزود: ما می‌بینیم که ممکن است یک طرح در مرحله اول به کمیسیون آمده که یک‌سوم برنامه‌های صداوسیما به همه مواردی که مربوط به کسب و کار و تولید و همچنین اشتغال است اختصاص پیدا کند. اگر این اجرایی شود یعنی صداوسیما موظف شود که هزینه پخش از تیم‌های تبلیغاتی نگیرد، این تازه اجرایی می‌شود. بنابراین می‌تواند به رونق کسب و کار همدستی کند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - عده‌ای گفتند نمی‌توانیم مردم را به زور به بهشت ببریم/ آقایی در طول چند دقیقه صحبت کردن، شاید پنجاه حرف خلاف واقع علیه قوه قضاییه زد

جلودارزاده همچنین تصریح کرد: بسیاری از کالاهای تولید داخل خوب هستند و کیفیت هم دارند اما هزینه تبلیغاتی آنها بسیار گزاف بوده و هست، لذا نمی‌توانند خود را به مردم بشناسانند. اینها موانعی است که در این مسیر وجود دارد، اما یک کالا به دلیل اینکه تبلیغات داشته و معروف شده است مصرف می‌شود و اعتمادی بین مردم پیدا کرده است.

عضو فراکسیون امید مجلس ضمن ارائه توصیه و راهکارهایی برای ایجاد رونق در کسب و کار و پشتیبانی از تولید ملی خاطرنشان کرد: کیفیت استاندارد هم می‌تواند در بازاریابی مهم و مؤثر باشد؛ چراکه بهترین پشتیبانی از تولید داخلی، مصرف کالاهای تولیدشده در داخل است؛ یعنی بازار را در اختیار آنها بگذاریم و اگر این بازار رقابتی باشد، کیفیت محصول هم بالا می‌رود، ولی اگر بازار رقابتی نباشد رانت و نوعی تحمیل به بودجه مردم محسوب می‌شود که نمی‌تواند زمینه توسعه و رشد را پیدا کند.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :