به گزارش شمس آباد از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن رهامی ظهر امروز در همایش حقوق شهروندی با اشاره به اینکه ساخت جهان بدون خشونت باید جزء اهداف اصلی مردم و مسؤولان قرار بگیرد، اظهار کرد: شرط اصلی ساختن چنین جهانی عدم افراط‌گرایی است و اگر بتوانیم جهانی بدون خشونت و تابع صلح بسازیم می‌توانیم کرامت‌های انسانی را نیز ارتقا بخشیم.

وی با بیان اینکه خداوند به تمام مؤمنان و بنی‌آدم علاوه بر کرامت اختصاصی و اکتسابی، کرامت نفس اعطا کرده است، عنوان کرد: انسان‌ها باید در تمام موارد کرامت ذاتی خود را در نظر بگیرند و به آن توجه داشته باشند زیرا موجب بهبود روابط اجتماعی میان شهروندان می‌شود.

رئیس بنیاد بین‌المللی صلح با اشاره به اینکه جوامع غربی تکلیف محور نیستند و حق محوری را در پیش گرفته‌اند، مطرح کرد: طبق اصل ۵۶ قانون اساسی حاکمیت اصلی برای خداوند است اما خداوند در بخش‌هایی حاکمیت خود را بر ملت تفویض کرده و ملت در این زمینه حق حاکمیت خود را به شیوه‌های مختلف از طریق مجلس، رئیس جمهوری و ولی فقیه اعمال می‌کنند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : شمس آباد - بازتاب اظهارات روحانی در رسانه های خبری ترکیه

وی ادامه داد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی در حکم نماینده مردم تعریف شده و باید این دید که همه مسؤولان نماینده و خدمت گذار مردم بوده شکل گیرد که اگر چنین دیدی در بین مسؤولان ایجاد شود روند خدمت گذاری در جامعه نیز روندی صعودی به خود می‌گیرد.

رهامی با اشاره به اینکه در قانون اساسی به کرامت انسانی و ارزش والای انسان‌ها توجه شده است، خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) توجه ویژه‌ای به کرامت انسان‌ها داشته‌اند که با توجه به دستورات دینی مبنی بر باقی حرمت انسان‌ها در قانون اساسی نیز این دستورات را اعمال کرده است.

وی با بیان اینکه عملکرد مناسب دستگاه‌های اجرایی ازجمله دستگاه‌های اداری و قضایی موجب آرامش مردم می‌شود، تصریح کرد: در نظام اسلامی باید دستگاه قضایی به نحوی عمل کند که مردم نسبت به عملکرد آن اطمینان و یقین قلبی داشته باشند و باید این احساس آرامش نیز در خروجی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در بین مردم و مخاطبان به وجود آید.

رئیس بنیاد بین‌المللی صلح افزود: مسؤولان نظام اسلامی با مسؤولان دیگر نظام‌های غیردینی تفاوت اساسی دارند بنابراین باید این تفاوت در رفتار و تصمیم‌گیری‌های آن‌ها در عرصه عمل به درستی تبیین شود، چراکه عملکرد ضعیف و برخورد اشتباه مسؤولان در نظام اسلامی به خسارت و زیان دین تمام می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : شمس آباد - معرفی الگوی زن مسلمان در همایش وارثان کوثر/غرب به واسطه ظلمی که بر علیه زنان روا داشته باید جوابگو باشد!

وی یادآور شد: امروز وظیفه اصلی مسؤولان احترام و باقی کرامت مردم در تمام عرصه‌های زندگی به ویژه در نظام اداری و دیگر دستگاه‌های اجرایی است.

انتهای پیام/ی

این خبر را به اشتراک بگذارید :