به گزارش خبرنگار پارلمانی شمس آباد، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست صبح امروز با اعضای کمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی که در محل کمیسیون تلفیق مجلس برگزار شد با ذکر اینکه قانون مجلس در پشتیبانی از تولید ملی ضعف ضمانت اجرایی دارد باید میان کارهای پروژه‌ای و موضوع واردات تفاوت قائل شد.

وی با ذکر اینکه کشور امروز محصولات نهایی را نیز وارد می‌کند، اظهارداشت: در برخی پروژه‌ها همچون موضوع فاینانس دخالت ما به سختی صورت می‌گیرد اما در بعضی حوزه‌ها خودمان محصولات نهایی را وارد می‌کنیم.

لاریجانی در ادامه گفت: امروز در شرایطی هستیم که باید تصمیمات خاصی بگیریم البته ممکن است ۵ سال بعد شرایط تغییر کند و تصمیمات دیگری اتخاذ کنیم. 

وی اظهارداشت: وقتی محصولاتی با کیفیت مناسب را در داخل تولید می‌کنیم دلیل ندارد که آنها را از خارج وارد کنیم؛ زمانی که فقط با تعرفه به مقابله با واردات برویم ممکن است سنگ‌قبر هم وارد کشور شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : در چارچوب بودجه ۹۷ و از سوی مجلس دولت موظف به رعایت سقف انتشار اوراق مشارکت طبق برنامه ششم شد

لاریجانی با تأکید مجدد بر اینکه نیازی به ورود بعضی محصولات به کشور نیست بر ضرورت ایجاد فضای رقابتی در جهت تولید داخل تصریح کرد: حال ممکن است برخی مطرح کنند که با ممنوعیت واردات برخی کالاها ممکن است در داخل رانت ایجاد شود در حالیکه باید روش اصلاح شود یعنی به وزیر صنعت، معدن و تجارت بگویید که فهرست اقلامی را که نباید وارد کشور شود اعلام کند؛ همانطور که اجازه ورود مشروب به علت مقتضیات دینی به کشور داده نمی‌شود، اجازه ورود کالاهایی نیز که در کشور امکان تولید آن وجود دارد، داده نشود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت تعیین مسئولی واحد در هر ارگان جهت پشتیبانی از تولید داخل، گفت: بر این اساس مجلس کمیسیون ویژه پشتیبانی از تولید ملی را مأمور این کار کرده و سایر کمیسیون‌های تخصصی نیز باید به کمیسیون مذکور مدد کنند. همچنین در دولت هم باید وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول اصلی این موضوع باشند و سایر وزارتخانه‌ها به این وزارتخانه مدد کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ادعای حسن خمینی در تبیین کاریزماتیک مدیریت امام خمینی (ره)

وی با یادآوری موارد مطرح شده در سخنان بیژن زنگنه وزیر نفت در این نشست، بیان داشت: باید ملاحظاتی که آقای زنگنه عنوان کردند را در قراردادها مورد توجه قرار داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به وضعیت بانک‌ها گفت: بانک‌ها امروز تسهیلات لازم را به تولیدکنندگان نمی‌دهند چرا که ساختار داخلی‌شان مشکل دارد و وقتی بانک‌ها تسهیلات گران به تولیدکننده می‌دهند محصولات هم گران می‌شود.

 لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یک بحث در این موضوع مربوط به محصولات نهایی است که از جنس اتومبیل نیست که باید ممنوعیت ورود آنها را اعلام کنیم و امضای طلایی هم پیدا نکند.

وی بخش دوم را مربوط به پروژه‌ها خواند و افزود: مسئولان باید خود معتقد به تولید داخل باشند که در این صورت راه آن را پیدا می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در توضیح قسم سوم مباحث مربوط به واردات گفت: این قسم مربوط به موضوعاتی است که علل آن فاصله دارد همانند بانک‌ها که باید مسئولی برای آن قرار دهیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - رونمایی زودهنگام از برنامه اصلاح‌طلبان برای ۹۸

وی ادامه داد: البته همه مباحث مربوط به پشتیبانی از تولید داخل مربوط به دولت نیست و اتاق بازرگانی، رسانه‌ها بخش‌های فرهنگی نیز در این زمینه علاوه بر مجلس و دولت وظایفی دارند و مجلس هم اگر نیازی به قانون در این زمینه باشد آن را تصویب خواهد کرد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: هر تصمیمی که مجلس و دولت در این‌باره گرفتند وزیر صنعت باید مأمور اجرای آن شود و ماهانه به مجلس گزارش دهد و کمیسیون پشتیبانی از تولید ملی نیز هرماه گزارشی به مجلس ارائه دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تأکید کرد: پشتیبانی از تولید داخل عزم ملی نیز می‌خواهد و این موضوع جناحی هم نیست که دولت یک طرف و مجلس یک طرف دیگر باشد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :