شمس آباد- حسن روحانی شب گذشته در گفت و گویی تلویزیونی گزارش عملکرد صد روزه دولت دوازدهم را ارائه کرد. گزارشی که سعی شده بود در آن همه حوزه ها مورد توجه قرار گیرد اما بیش از همه رییس جمهور سعی کرد مباحث اقتصادی را مطرح کند.

سخنان شب گذشته روحانی حاوی چند نکته بود که نشان دهنده رویکرد و نحوه حرکت دولت دوازدهم است.

هشت نکته درباره سخنان روحانی

۱- حسن روحانی در گزارش ۱۰۰ روزه خود نشان داد، قرار است روند محافظه کارانه دولت ادامه یابد. او در این گزارش کوشش کرد هیچ موضوع جنجالی را پیش نکشد، او از لزوم تعامل با دیگر قوا و نهادها سخن گفت. این در حالی بود که پس از انتخابات جدال ها میان نهادهای مختلف با رییس جمهور منتخب افزایش پیدا کرده بود. در رقابت های انتخاباتی نیز او انتقادات تندی از نهادی مختلف حاکمیت صورت داد، اما پس از پیروزی در انتخابات به سرعت تمام در مسیر محافظه کاری حرکت کرد. دیگر از اظهارات تند و تیز او خبری نبود. سعی کرد فضا را آرام کند. او شب گذشته نیز همین رویه را ادامه داد، برخلاف گذشته حتی از عبارات کنایه ای نیز علیه هیچ نهاد و مقامی استفاده نکرد و سعی کرد در فضایی آرام کارنامه و برنامه های صد روزه دولت را مطرح کند. او بارها از افزایش تعامل با قوا و نهادهای نظامی سخن گفت. روحانی در گفت و گوی تلویزیونی خود تاکید کرد: «من رابطه خود را با نیروهای مسلح نیز افزایش داده‌ام چراکه این رابطه می‌تواند به حل مسائل مختلف سیاسی اجتماعی و حتی اقتصادی ما مدد کند.» این رویکرد احتمالا قائلان به تئوری چرخش روحانی  پس از انتخابات ریاست جمهوری را مطمئن تر می کند. روحانی گفت: “نکته ای مهم را تاکید می کنم آنهم اینکه در شرایط فعلی کشور هیچ چیز برای ما واجب تر از انسجام و وحدت ملی نیست.”

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : سوئد اخطار داد تصمیم آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل اقدامی فاجعه‌بار است

۲- رییس جمهور در سخنان شب گذشته خود سعی کرد در موارد مختلف به انتقادات از دولت پاسخ دهد او به نوعی رویکرد تدافعی را اتخاذ کرده بود. البته در این رویکرد نیز بیش از هر چیز سعی کرد پاسخگوی انتقادات رای دهندگانش باشد. او از عملکرد دولت در امداد رسانی زلزله کرمانشاه دفاع کرد، از فضای باز سیاسی در دانشگاه ها سخن گفت، اعلام کرد که وعده هایش را فراموش نکرده است و حتی وعده های شفاهی اش را هم پیگیری می کند. به نظر می رسد این سخنان بیشتر در پاسخ به انتقادات به رییس جمهور در فضای مجازی، بواسطه هواداران او بود. روحانی تاکید کرد: «من اجرای همه شعارها را دنبال می کنم.»

۳- گزارش ۱۰۰ روزه رییس جمهور، به نوعی دفاع از عملکرد دولت گذشته بود. سخنان او در واقع نشان داد که دولت در این صد روز کارهای ویژه و مهمی انجام نداده است. روحانی در واقع چیزی برای عرضه کردن در این باره نداشت. او بیشتر به دفاع از عملکرد دولت یازدهم و اعلام برنامه برای آینده دولت پرداخت. برنامه ای که ظاهرا بیش از همه حوزه اشتغال را در بر می گیرد.

۴-  روحانی در گزارش خود به برخی نگرانی ها پاسخ داد. در هفته های اخیر نوسان در قیمت ارز و همچنین قیمت سکه نگرانی هایی را درباره احتمال بازی دولت با نرخ ارز و سکه برای رفع کسری بودجه ایجاده کرده است. روحانی به مردم اطمینان دارد که دولت به دنبال کسب درآمد از طریق دست کاری قیمت ارز نیست. او تاکید کرد “کوشش در دولت یازدهم این بود و در دولت دوازدهم این است که نرخ را متعادل نگه داریم و نیاز ارزی با درآمد ارزی در تعادل باشد.” او همچنین تاکید کرد که تورم نیز تک رقمی است.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : ورزشکاران اخلاق را سرلوحه فعالیت خود قرار دهند

۵- روحانی باز هم مطابق عملکرد دولت یازدهم به شکلی کاملا محافظه کارانه درباره برنامه آینده دولت برای “یارانه نقدی” سخن گفت. او توپ را در زمین مجلس انداخت و قطع یارانه نقدی برخی از شهروندان در سال های گذشته را مصوبه مجلس خواند و درباره آینده آن گفت: «باید به این صورت باشد که در بودجه امسال اگر مجلس تصمیمی گرفت براساس آن عمل کنیم.» این در حالی است که اکثر مقامات دولتی نسبت به پرداخت یارانه نقدی نگاه مثبتی ندارند و معتقدند این روند باید متوقف شود اما به نظر می رسد حسن روحانی اکنون به پذیرش ریسک سیاسی این موضوع نیست و کوشش می کند تصمیم گیری در این باره را به گردن مجلس اندازد.

۶- مصاحبه رییس جمهور فقط حاوی نکات گل و بلبلی نبود، در سخنان او رگه های از نگرانی هم دیده می شد. او از وضعیت صندوق های بازنشستگی ابراز نگرانی کرد و گفت “باید فکری کرد.” بسیاری از ناظران و تحلیلگران معتقدند احتمال ورشکستگی صندوق های بازنشستگی را یکی از ابرچالش های اقتصاد ایران می دانند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : اختصاصی پارس/ توزیع فرم‌های تقسیم اعتبارات استانی در مجلس؛ نظرخواهی یا امتیازگیری قبل از بررسی بودجه؟ +سند

۷- روحانی درباره یکی از وعده های مهم انتخاباتی خود توضیحاتی ارائه کرد. او درباره استفاده از زنان  در دولت  گفت: «قولی که دادم در مدیریت ها هم از زنان بیشتر استفاده کنیم هم در دولت تلاشم براین بود که در سطوح مختلف از بانوان استفاده کنیم.» این اظهار نظر به نوعی رد این مطلب بود که پیشتر گفته می شود روحانی وعده استفاده از زنان در سطح وزیر را داده است. او افزود: «یک مقام ارشد در وزارت نفت خانم است. در دیگر وزارتخانه ها هم معاونانی از بانوان انتخاب شده است. مثلا یک شرکت مهم هواپیمایی را یک خانم هدایت می کند. در سطوح مدیریتی کوشش می کنیم خانم ها و جوانان حضور جدی تر داشته باشند.» روحانی در این مورد هم سعی کرد به هوادارانش که از عدم استفاده از زنان در سطوح بالای مدیریتی گلایه دارند توضحاتی ارائه کند.

۸- حلقه گمشده در سخنان شب گذشته رییس جمهور عدم پرداختن به بحران های اجتماعی بود. او هیچ توضیحی در این باره ارائه نکرد و به نوعی درباره وضعیت نگران کننده اجتماعی کشور سکوت کرد. در گزارش عملکرد صد روزه هم هیچ ردی از اقدامات دولت درباره بحران های اجتماعی دیده نشد. او در این حوزه فقط بر گسترش فضای مجازی و احقاق حقوق شهروندی و مبارزه با فساد تاکید کرد. او در سخنان خود برخلاف گذشته که درباره مسائل محیط زیستی سخن می گفت این بار کمتر از همیشه به این موضوع پرداخت.

این خبر را به اشتراک بگذارید :