«حسین شریعتمداری» مدیر مسئول روزنامه «کیهان» در گفت‌وگو با خبرنگار پارس پیرامون تجاوز آمریکا و انگلیس و فرانسه به سوریه، اظهار داشت: ترامپ اعتراض کرده‌بود که ۷ تریلیون دلار در منطقه هزینه کرده‌ایم بی آن که نتیجه‌ای به دست بیآوریم. او این هزینه را احمقانه توصیف‌ کرده و گفته‌بود که اکنون به ادامه حضور در سوریه نیست. در پی این تصمیم ترامپ، بن سلمان پذیرفته بود که هزینه دخالت آمریکا در سوریه را بپردازد و به عنوان اولین گام ۴ میلیارد دلار پرداخته بود. بن سلمان بعد از آمریکا به انگلیس و فرانسه رفت و با مقامات این دو کشور نیز در همین خصوص به مذاکره نشست.

شریعتمداری گفت: بر این اساس بدون کمترین تردیدی می توان نتیجه گرفت که هزینه تجاوز مشترک و جنایتکارانه آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه را آل سعود پرداخته است، بنابر این تاوان آن را نیز باید عربستان و همپیمان‌های او بدهند و سوریه برای تلافی این جنایت باید ریاض و ابوظبی را موشک‌باران کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : صلح در سوریه بدون «اسد» ممکن نیست

مدیر مسئول کیهان با استناد به کلام امیرالمومنین علیه‌السلام که می‌فرمایند: «سنگ را به همان سو پرتاب کنید که از آنجا آمده است»،تصریح کرد: این اقدام تلافی‌جویانه در عرف بین‌المللی نیز کاملا توجیه‌پذیر است چرا که عربستان رسما اعلام کرده که تامین هزینه تجاوز به سوریه را پذیرفته است، از این روی یکی از طرف‌های درگیر و از عوامل اصلی تجاوز اخیر تلقی می‌شود.

تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی، شرایط عربستان و امارات را بسیار شکننده و آسیب پذیر توصیف کرد و ادامه داد: عربستان به شدت درگیر نارضایتی های داخلی و کینه توزی شاهزادگان سعودی علیه بن سلمان است و جنگ یمن که قرار بود ظرف یک هفته پایان پذیرد، وارد چهارمین سال خود شده است بی آن که غیر از تضعیف و خسارت های فراوان برای آل سعود دستآوردی داشته باشد. این شرایط عربستان را به یک بشکه باروت تبدیل کرده که به آسانی قابل انفجار است. امارات نیز قبل از آنکه یک کشور باشد، یک تجارتخانه است و با شلیک اولین موشک تمامی ساختار آن فرو می‌ریزد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - تشکر از نامزدهایی که رای نیاوردند و رفتار سال ۸۸ را تکرار نکردند/ برخی به علت استفاده از وجوه دولتی برای تبلیغ و خرید رأی تفهیم اتهام شدند/ وصول گزارش و شکایت از برخی مسئولان دولتی

شریعتمداری افزود: هر سه کشور آمریکا و انگلیس و فرانسه از ناتوانی خود برای ادامه ماجرا باخبرند و به همین علت، بلافاصله بعد از تجاوز موشکی از یکسو اعلام کردند که این تجاوز برای ساقط کردن حکومت اسد نبوده است و حال آنکه ۷ سال همه توان خود را برای فروپاشی حکومت سوریه به کار گرفته بودند و از سوی دیگر اعللام کردند که تجاوز تمام شده و ادامه نخواهد داشت. این دو نکته از پاشنه آشیل آنها خبر می دهد و نباید از نگاه سوریه دور بماند همانگونه که رهبر معظم انقلاب خطاب به آمریکا فرمودند دوران بزن و در رو تمام شده و تاکید کردند اگر دست به جنایتی زده شود، عاملان را حتی اگر جابجا شده باشند تعقیب خواهیم کرد.

مدیر مسئول کیهان خاطرنشان کرد: رهگیری دهها فروند از موشک های شلیک شده بوسیله سوریه حکایت از آن دارد که این کشور در طول جنگ ۷ ساله داخلی و خارجی آبدیده شده و به یکی از قدرت های بزرگ منطقه تبدیل شده است و این واقعیت از نگاه سه کشور تجاوز کننده نیز پنهان نیست و به همین علت اصرار دارند که ماجرا را تمام شده بدانند.

پیشنهاد ویژه :   استان چهار مهال و بختیاری : زلزله را سیاسی نکنیم/ امیدواریم عزل و نصب ها بواسطه استاندار جدید بر اساس شایسته سالاری انجام شود

انتهای پیام/ز

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :