نوسان شدید ارز نخواهیم داشت/ مشکلات منطقه باید با گفتگو حل شود 

 

شمس آباد- روحانی در گزارشی که از عملکرد دولت دوازدهم در ۱۰۰ روز گذشته ارائه داد، به شعارهای اقتصادی‎اش در دوران تبلیغات انتخاباتی اشاره کرد و بر تعهدش برای اجرای آنها تا پایان عمر این دولت تاکید کرد.

حجت الاسلام حسن روحانی در نشست تلویزیونی امشب خود به منظور ارائه گزارش ۱۰۰ روزه به مردم پس از پیروزی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، سخنانش را با تسلیت مجدد به مردم کرمانشاه آغاز کرد و گفت: امیدواریم دولت و مردم در کنار هم بتوانند به این مردم آسیب دیده مدد کنند. او همچنین از همه کسانی که در ۱۵ روز گذشته به مردم کرمانشاه مدد کردند، اعم از مردم، مقامات دولتی، نیروهای مسلح و …تشکر کرد.

 

گزیده سخنان روحانی را در ادامه می‌خوانیم:

 

 • زلزله ۷٫۳ ریشتری در دهه اخیر نداشتیم. این زلزله در شب رخ داد و راههای ارتباطی هم بسته شده بود که امدادرسانی را سخت می کرد. ۲۷۰۰ نفر از لحظه وقوع زلزله تا فردا ظهر از زیر آوار نجات پیدا کرده و بیش از ۷۰۰۰ نفر در بیمارستانها مداوا شدند. در سفری که به منطقه داشتم دیدم که روحیه مردم روحیه خوبی بود و درخواست های به حقی هم از مسئولان داشتند. به سرعت نیازهای اولیه مرتفع شد و ۱۵۵۰ عمل در ۴۸ ساعت اول در بیمارستانهای آنها انجام شد.
 • اقدامات انجام شده پس از این زلزله نسبت به زلزله‎های رودبار و بم، خیلی بهتر بود و ساماندهی بهتری میان مردم و دولت بود. نقص های دولت را مردم جبران کردند و نیروهای مسلح هم به خوبی عمل کردند. هیات وزیران هم مدد مالی و غیرمالی به مردم را مصوب کرد.
 • در لایحه بودجه امسال شاهد تحول بزرگی خواهیم بود و به زودی به مجلس ارائه خواهد شد.
 •  دولت هدف اساسی اش را در حوزه اقتصاد قرار داده و به دنبال ریشه کن کردن فقر مطلق در طول چهار سال عمر دولت دوازدهم است. ایجاد عدالت و کم کردن نابرابری ها بین مردم و رونق اقتصادی، بالابردن درآمد مردم وتوزیع عادلانه منابع، در دستور کار دولت دوازدهم است.
 •  مستمری افراد کم بضاعت تا ۵ برابر در این دولت اضافه خواهد شد.
 •  در اشتغال، عقب ماندگی‎هایی از گذشته داریم. از سال ۸۵ تا ۹۲، اشتغال ثابت در کشور صفر بوده است. از سال ۹۳ اقدامات خوبی شده است. از پاییز ۹۳ تا تابستان ۹۶، سالانه ۶۵۸ هزار اشتغال ثابت ایجاد شده است. این در برابر بیکاری جامعه و نیروی فعال آماده حضور در بازار کار، کم است و امیدواریم در دو سال آینده آن را به بالای ۹۰۰ هزار نفر برسانیم.
 • در ۱۰۰ روز اول دولت دوازدهم نسبت به دو سه سال گذشته، بهتر پیش رفته ایم. به تمام وزرای فعال در حوزه اقتصاد گفته شده است که یکی از اهداف ما افزایش اشتغال است. در فضای مجازی، صنعت، خدمات وکشاورزی می توانیم ایجاد اشتغال کنیم. طرح های ما برای ایجاد اشتغال، در ۱۰۰ روز اول عملیاتی و اجرایی شده است. ۱۲۰ هزار نفر برای کارآموزی و کارورزی ثبت نام کرده اند و این مسیر همچنان ادامه دارد. هدف ما این است که با اجرای طرح های مختلف، بیکاری را کاهش دهیم. کما اینکه از ۱۱٫۷ به ۱۰٫۷ در سال جاری رسیده ایم. اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
 • در طول دولت یازدهم به کمیته امداد و بهزیستی مدد کردیم تا افراد را از زیر پوشش خارج کنند. اما همواره عده ای در کشور نیازمند مدد هستند. اساس این مدد این است که از طریق درآمدهای بیشتر بتوانیم به مردم مدد کنیم. درآمدها از طریق مالیات، صادرات نفت و … اگرچه درآمدهای دولت افزایش یافته اما هزینه های ما نیز افزایش یافته است.
 •  یارانه بخش های مختلف در این دولت افزایش یافته است، اما نه به صورت نقدی. در بخش کشاورزی در چهار سال دولت گذشته، پول خرید تضمینی محصولات را دوبرابر افزایش داده ایم تا به کشاورزان مدد کنیم.
 • قبلا وعده داده بودم که از محل صندوق یک و نیم میلیارد استفاده کنیم. برای این کار برنامه ریزی شده است و اجرای این کار برای مدد به روستاها آغاز شده است. دولت در نظر ندارد که پول مستقیم به مردم بدهد. برای همین هم یارانه نقدی به مردم افزایش نیافته است و تنها سعی شده که به مردم کم بضاعت تحت پوشش کمیته امداد و بهریستی یارانه بیشتری داده شود.
پیشنهاد ویژه :   سیاسی : رحمانی‌فضلی در پیامی به مناسبت روز قانون اساسی قانون اساسی محور وحدت و انسجام ملی جامعه است
 • برای رشد اقتصادی باید نحوه بودجه ریزی تغییر کند باید مردم را وارد پروسه اقتصادی کنیم. برای رشد اقتصادی باید باید سرمایه گذاری خارجی را بیشتر جذب کنیم.
 • آن برنامه کاهش تورم را که قول داده بودیم در دولت یازدهم یک رقمی کنیم در این دولت ادامه خواهیم داد. هدف ما این است که تورم یک رقمی باقی بماند. وقتی می گوییم تورم یک رقمی است معنی اش این نیست که که مثلا ۸ درصد ارزانی داشتیم معنی اش این است که اجناسی و خدماتی که در خدمت مردم قرار می گیرد ۸ درصد اضافه شده است. هنرمان این است که نگذاشتیم ۳۰ یا ۴۰ درصد اضافه شود.
 •  در بحث رشد اقتصادی هم در دولت گذشته همزمان با کاهش تورم رشد اقتصادی را مثبت کردیم. رشد سال ۹۱ منفی بوده است . سال ۹۲ این منفی کم بود. در سال ۹۳ رشد مثبت داشتیم. در سال ۹۴ رشد اقتصادی کمی کاهش یافت ولی سال ۹۵ رشد اقتصادی قابل ملاحظه ای داشتیم و برای اولین بار طی سالیان اخیر به رشد دو رقمی رسیدیم. امسال هم در سه ماهه اول رشد اقتصادی با نفت شش و نیم درصد و بدون نفت ۷ درصد است. دولت دوازدهم به دنبال رشد اقتصادی بالای ۵ درصدی است.
 • برای رشد اقتصادی باید نحوه بودجه ریزی تغییر کند باید مردم را وارد پروسه اقتصادی کنیم. برای رشد اقتصادی باید باید سرمایه گذاری خارجی را بیشتر جذب کنیم. در ۱۰۰ روز اول ۲۳٫۱ میلیارد دلار موافقت فاینانس گرفتیم. در ۱۰۰ روز اول قراردادهای خارجی بیش از ۵ میلیارد دلار نهایی شد است، با بانک های خارجی قراردادهایی بستیم. در بسیاری از زمینه ها، کشورها می گویند می فهمیم نباید به ایران کالا صادر کنیم بلکه باید در ایران سرمایه گذاری کنیم.
 • در جلسات اخیر روسای سه قوه بر پشتیبانی همه جانبه از سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور تاکید شد. همچنین به بازار اشتغال نیاز داریم. رشدی که توام با اشتغال و فناوری باشد را نیاز داریم. رشد فناورانه توام با اشتغال هدف دولت است. رشدی میخواهیم که توام با اشتغال بیشتر مردم و فناوری بیشتر.
 • ما در این ۱۰۰ روز اول دولت دوازدهم ۲۵ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی گذاشتیم و این تحول بزرگی است. این میزان تخصیص یافته و پرداخت شده است. در مجموع تا پایان سال رقم قابل ملاحظه ای در بودجه عمرانی خواهد بود. در سال آینده فکر دیگری کرده ایم و می خواهیم این بودجه را اهرم کنیم که از صندوق و بانک ها و سرمایه مردم استفاده کنیم. بنابراین طراحی ما یک بودجه عمرانی خیلی بالایی است در بودجه ۹۷ این را لحاظ خواهیم کرد. بنابراین در بخش عمرانی لااقل در این ۱۰۰ روز از ۱۰۰ روز پارسال بهتر است.
 • درباره یارانه، دولت و مجلس باید باهم تصمیم گیری کنند مجلس به ما تکلیف کرد که دولت هرکه را شناسایی کردکه نیاز به یارانه ندارد قطع کند. این کار آسانی نبود. وزارت رفاه مسئولیت را برعهده گرفت یک عده ای یارنه شان قطع شد یک عده ای اعتراض کردند و دوباره برقرار شد. بهرحال هر سال چندین به یارانه بگیران بخاطر رشد جمعیت اضافه می شود. اما اینکه باید چه کرد باید به این صورت باشد که در بودجه امسال اگر مجلس تصمیمی گرفت براساس آن عمل کنیم.
 • در صندوق های بازنشستگی وضعیت هر سال بدتر می شود. دولت در سال آینده به صندوقهای بازنشستگی کشوری، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح ۵۰ هزار میلیارد تومان مدد می کند. برای صندوق باید فکری کرد یکی از قدم هایی که دولت در این ۱۰۰ روز برداشت در سازمان تامین اجتماعی بود که دستور دادیم همه بنگاه های اقتصادی شان را به بازار عرضه کنند و بفروشند و مدیریت صندوق را برعهده نداشته باشند. می توانند سهام داشته باشند ولی باید مدیریت بنگاه ها را کنار بگذارند. بخشهای عمومی غیردولتی و نیروهای مسلح هم باید بنگاه هایشان را واگذار کنند. یکی از هدف های ما در دولت این است که بنگاه های اقتصادی به مردم واگذار شود. یکی دو مرتبه در این مورد با مقام معظم رهبری صحبت کردم. ایشان هم کاملا موافق هستند.
 • به وزیر اقتصاد دستور دادم هر رئیس بانکی که می آید تعهد بدهد اول اموال راکدش را بفروشد. بعضی از معضلات در یک سال حل نمی شود ولی هدف دولت این است که معضل بانکها را حل کنیم. صندوق های ما مشکلات زیادی دارند.
 • بانک های ما نیاز به تحول بزرگی دارند خصوصا برای ارتباط با دنیا و بانک های جهانی. برخی فکر می کنند مشکل بانک ها فقط برجام است. مشکل بانک ها فقط برجام نیست. نیازمند قواینی برای رفع مشکلات هستیم. دو لایحه مبارزه با پولشویی و تروریزم را به مجلس دادیم.
پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - کیوسک/ اخبار ویژه روزنامه های امروز دوم دی

این خبر را به اشتراک بگذارید :