به گزارش شمس آباد از اردبیل، محمد فیضی پیش از ظهر امروز در چهارمین کنفرانس ملی اقتصاد، مدیریت و فرهنگ ایرانی اسلامی که در سالن بصیرت دانشگاه محقق اردبیلی برگزار شد، اظهار کرد: رتبه ۱۲۴ ایران بین ۱۹۴ کشور در گزارش جهانی «سهولت انجام کسب و کار» شایسته کشور نیست و باید اقدامات اساسی و عملی برای بهبود این وضعیت انجام شود.

وی تصریح کرد: بانک جهانی کشورها را بر مبنای سهولت انجام کسب و کار با سنجش ۱۰ شاخص رتبه‌بندی می‌کند که متاسفانه در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل از آن ۴ پله سقوط داشته‌ایم.

وی با اشاره به شاخص‌های مورد سنجش بواسطه بانک جهانی افزود: کشورها بر اساس شاخص‌هایی همانند شروع کسب و کار، اخذ مجوز ساخت‌وساز، اخذ اعتبار، تجارت فرامرزی، دسترسی به برق، ثبت مالکیت، پشتیبانی از سهامداران خرد، نحوه پرداخت مالیات، اجرای قرار‌دادها و حل و فصل ورشکستگی‌ها مورد سنجش و رتبه‌بندی قرار می‌گیرند. 

فیضی بیان کرد: کشور ایران از سال ۲۰۰۶ در رتبه‌بندی گزارشات انجام کسب و کار و سهولت آن با ۱۹۴ کشور دیگر به رقابت می‌پردازد که در سال ۲۰۱۴ رتبه کشور ایران در شاخص انجام کسب و کار در جایگاه ۱۵۲ بوده و در سال ۲۰۱۵ شاهد بهبود جایگاه ایران در این شاخص بودیم به طوریکه در سال ۲۰۱۷ در رتبه ۱۲۰ در بین ۱۹۴ کشور قرار گرفتیم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : دیدار سفیر ایران و معاون شهردار مسکو/بررسی راه‌های گسترش همکاری‌ها

نائیب رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال ۲۰۱۸ علی‌رغم رشد خوب اقتصادی و بهبود معیارهای سنجش کسب و کار به رتبه ۱۲۴ نزول پیدا کردیم که بر اساس پژوهش‌های انجام یافته در ۴ شاخص ازجمله شروع کسب و کار، اخذ مجوز ساخت‌وساز، اخذ اعتبار و تجارت فرامرزی شاهد بهبود رتبه بودیم و در کنار آن در ۶ شاخص دیگر وضعیت مناسبی نداشتیم که اگر سه شاخص زمان، مرحله و هزینه را نیز به اجتماع آنها اضافه کنیم شاهد وضعیت اسفباری خواهیم بود.

وی با اشاره به دلایل نزول ایران در این رتبه‌بندی اضافه کرد: در بحث ریشه‌یابی و علت کاهش رتبه ایران در شاخص‌های انجام کسب و کار می‌توان به پیشرفت سریع سایر کشورها و اصلاحات کند در داخل کشور اشاره کرد.

فیضی با اشاره به الزامات قانونی اجرای شاخص‌های بهبود کسب و کار در کشور گفت: طبق تبصره ۴ قانون بهبود مستمر کسب و کار که مصوب سال ۱۳۹۰ است وزارت اقتصاد و دارایی با همکاری سایر نهاد‌های اجرایی ملی و بین‌المللی مکلف به بهبود جایگاه ایران در رتبه بندی‌های جهانی کسب و کار شده است که این موضوع از اهمیت این رتبه‌بندی برای کشور سرچشمه می‌گیرد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : مسئولان وقتشان را صرف حل مشکلات اقتصادی کشور کنند/ سرعت در حل مسائل ضرورت حال کشور است

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: این وزارتخانه باید علاوه بر بهبود جایگاه کشور در رتبه‌بندی‌های جهانی کسب و کار وضعیت اقتصادی مناسب کشور را برای سرمایه‌گذاران خارجی معرفی کند تا بتوانیم با جذب سرمایه‌های خارجی هم مشکل بیکاری را حل کنیم و هم با ارزآوری شاخص‌های این گزارش را بهبود بخشیم.

فیضی تاکید کرد: علاوه بر آن در ماده ۲۵ قانون برنامه ششم توسعه دولت سالانه مکلف به بهبود ۱۰ رتبه‌ای جایگاه کشور در شاخص‌های کسب و کار شده است به طوریکه در پایان برنامه ششم توسعه رتبه ایران باید به کمتر از ۷۰ برسد.

وی گفت: متاسفانه بر اساس آخرین رتبه‌بندی اعلام شده و گزارشات انجام یافته وزارت اقتصاد و امور دارایی خط‌مشی و برنامه مناسبی را جهت بهبود جایگاه کشور در این رتبه‌بندی‌های جهانی نداشته است.

انتهای پیام/چ

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :