اسماعیل دوستی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملّی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب شمس آباد با اشاره به وقایع اخیر حزب متبوع خود اظهار داشت: حزب اعتماد ملّی با گستره کشوری خود، در اکثر استان‌های کشور دفتر دارد و خیل عظیمی از نیروهای آن در استان‌ها پراکنده هستند و واقعاً حزبی از پست به بالا است. نیروهای این حزب، اهل پست و مقام نیستند و بیشتر  در استان‌ها متمرکز هستند.

یکی از باشکوه‌ترین کنگره‌ها را برگزار کردیم

وی با یادآوری حصر دبیرکل حزب، خاطرنشان کرد: سالها بود به همین دلیل، کنگره‌ای نداشتیم و بعد از هشت سال، بر اساس قوانین جدید وزارت کشور که باید احزاب خود را با آن وفق دهند کنگره برگزار کردیم.

دوستی کنگره اخیر حزب اعتماد ملّی را یکی از باشکوه‌ترین کنگره‌های سال‌های اخیر دانست و خاطرنشان کرد: کنگره دارای دو مرحله بود که در مرحله عمومی، مهمان‌ها و سخنران‌ها حضور پیدا کردند و افراد غیر عضو حزب هم می‌توانستند حضور داشته باشند. در مرحله دوم، اعضای شورای مرکزی انتخاب شدند.

ماجرای درگیری در کنگره

وی در ارتباط با روند انتخاب اعضای شورای مرکزی و اختلافات پیش آمده در کنگره گفت: ما دو دستور کار بیشتر نداشتیم؛ نخست اصلاح اساسنامه و دیگری انتخاب اعضای شورای مرکزی. در هیأت اجرایی حزب، مصوب شده بود که برای شورای مرکزی فعلی، با قیام و قعود تأیید گرفته شود بگیریم و شورای مرکزی فعلی با یک قیام و قعود تأیید شود. خب بر اساس مصوبه هیأت اجرایی، ما رأی شورای مرکزی فعلی را به صورت قیام و قعود به رأی گذاشتیم که رأی بالایی هم آورد.

 عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملّی ادامه داد: عده‌ای از دوستان معتقد بودند که باید یک رویش و زایشی در حزب انجام شود؛ لذا نظرشان بر رأی‌گیری کتبی بود. چون بیشتر استان‌ها دوست داشتند در شورای مرکزی حضور داشته باشند. به همین دلیل اختلاف به وجود آمد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - نیاز نیست دولت یارانه ۳۸میلیون نفر را قطع کند

دوستی با بیان اینکه نمی‌شود در این مورد دسته‌بندی انجام داد و علّت بروز اختلاف را به آقای منتجب‌نیا منتسب کرد تصریح کرد: خود آقای منتجب نیا اعتقاد به رأی گیری کتبی داشت، امّا چون هیأت اجرایی و شورای مرکزی از قبل، شیوه قیام و قعود را برای انتخاب اعضای شورای مرکزی تصویب کرده بودند، وی هیچ اعتراضی به این موضوع نداشت، امّا ولی برخی طرفداران ایشان اعتقاد داشتند که ممکن است وزارت کشور، به این شیوه، ایراد بگیرد و لذا بهتر است رأی‌گیری با ورقه انجام شود.

وی با بیان اینکه اکثریت، موافق انتخابات به شیوه قیام و قعود بودند اظهار داشت: با توجه به اینکه هم شورای مرکزی حزب و هم هیأت، این شیوه را تصویب کرده بودند و رأی بالایی هم آورده بود،دیگر نمی‌شد به قیام و قعود ایراد بگیریم. امّا برخی طرفداران هر دو طیف معتقد به رأی‌گیری با برگه بودند. افراد وزارت کشور هم که در جلسه حضور داشتند، قیام و قعود را رد نکردند، امّا اعتقاد داشتند که طبق قانون، رأی‌گیری باید با برگه انجام شود.

برخی دوستان، ماجرای اختلاف را نادرست انعکاس دادند

دوستی با بیان اینکه متأسفانه برخی دوستان ما، این اختلاف درونی را بد منعکس کردند، خاطرنشان کرد: یکی از دوستان، موضوع را به گروه‌های فشار و امنیتی‌ منتسب کرد؛ در حالی که اصلا اینطوری نبود؛ نه گروه فشاری وجود داشت نه نیروی امنیتی. اختلاف، اختلاف درونی  بود. در کنگره‌ای به این بزرگی، اختلاف نظر قطعی است، امّا به طرز بدی منعکس شد. این موضوع به هیچ کسی ارتباط نداشت و درون خانوادگی بود.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - سود چند‌میلیاردی موسسات‌کنکور‌از نمایشگاه کتاب

وی به استعفای دبیرکل حزب اعتماد ملّی بعد از کنگره اشاره کرد و خاطرنشان کرد: آقای کروبی وقتی این مسائل را شنید ناراحت شد و برای اینکه هم خودش را راحت کند و هم فراغ بالی برای حزب ایجاد کند اعلام استعفا کرد. استعفا، روز جمعه در محل حزب مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت و چندین از دوستان صحبت کردند و در نهایت، آقای کروبی به اتفاق آراء به عنوان دبیرکل رأی آورد.

می‌خواهیم کروبی را در داخل نظام باقی کنیم

عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملّی با بیان اینکه ما اعتقاد داریم باید آقای کروبی را در داخل نظام نگه داریم تصریح کرد: وقتی یک دبیرکل، می‌پذیرد که به اساسنامه و مرامنامه حزبی که وزارت کشور و وزارت اطّلاعات آن را تأیید کرده‌اند، پایبند باشد، این یعنی در درون نظام ماندن و دلسوزی و خدمت کردن. اعتقاد ما این بود که آقای کروبی را نباید از جرگه خدمت به مردم محروم کنیم و به همین خاطر دوستان به استعفای ایشان رأی ندادند.

دوستی در پاسخ به سؤالی در مورد آینده حزب اعتماد ملّی اظهار داشت: سرنوشت حزب، به تصمیم کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در وزارت کشور وابسته است. اگر کنگره ما را تأیید کنند، شورای مرکزی فعلی ابقا می‌شود و اگر نپذیرند، باید مجدداً کنگره برگزار کنیم و شورای مرکزی را انتخاب کنیم. بعد هم شورای مرکزی، دبیرکل انتخاب می‌کند.

بقای اعتمادملّی وابسته به کروبی است

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در نبود دبیرکل، ادامه حرکت حزب با مشکل مواجه نمی‌شود اظهار داشت: من همیشه کتک راستگویی و صداقت خود را می‌خورم؛ واقعیت این است که حزب اعتماد ملّی، حزب آقای کروبی است. می‌توان گفت این حزب، کروبی‌الحدوث و کروبی‌البقاء است؛ یعنی اگر کروبی نباشد با مشکل مواجه می‌شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با پارس مطرح کرد اعطای حق صدور مجوز برای مؤسسات مردم‌نهاد در حوزه جوانان به وزارت ورزش و جوانان

دوستی ادامه داد: من معتقدم که اگر آقای کروبی بگوید موافقت بی موافقت؛ من دیگر دبیرکلی را نمی‌خواهیم، و یا اینکه اتفاق دیگری برای وی رخ دهد، حزب دچار چالش می‌شود.

تنها کسی که می‌تواند جانشین کروبی شود منتجب‌نیا است

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملّی، موضوع جانشینی کروبی را پیش کشید و گفت: اگر وزارت کشور کنگره ما را بپذیرد، ممکن است شورای مرکزی فعلی، برای دبیرکلی حزب، روی آقای منتجب نیا به توافق برسد؛ چون نیروی شاخصی که می‌تواند حزب را هدایت کند ایشان است.

دوستی تصریح کرد: اعتقاد شخصی من این است که تنها کسی که می‌تواند بعد از آقای کروبی حزب را هدایت کند، یک روحانی با سابقه مثل آقای منتجب‌نیا است.

وی با اشاره به استعفای منتجب‌نیا از قائم‌مقامی حزب گفت: ایشان از قائم‌مقامی استعفا داده است، ولی از شورای مرکزی استعفا نداده‌اند. اگر آقای کروبی استعفای وی را بپذیرد، همچنان عضو حزب هستند و می‌توانند در آینده، باز در حزب شرکت کند و اگر رأی بیاورد عضو شورای مرکزی بشود و برای دبیرکلی کاندیدا بشود.

دوستی تصریح کرد: هرچند بدون آقای کروبی ما قطعاً با چالشی جدّی برخورد خواهیم کرد امّا باید دید که شورای مرکزی، در آینده چه تصمیمی می‌گیرد و آیا روی آقای منتجب‌نیا به توافق می‌رسد یا نه.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :