به گزارش خبرنگار پارلمانی شمس آباد، عبدالرضا رحمانی فضلی در جلسه علنی امروز مجلس (چهارشنبه ۸  آذر ۹۶) و در پاسخ به سوال نماینده مردم فلاورجان، گفت: موضوع توسعه روستایی جزو مواردی است که در کشور دارای متولی خاصی نیست و توسعه روستایی به چند بخشی بودن فعالیت‌ها در روستاها و کارهایی که باید در روستاها انجام بگیرد تقسیم می‌شود. 

وی افزود: در بخش‌هیا مختلف روستایی همچون کشاورزی، بهداشت، راه و … متولیان مربوط به آن بخش‌ها وجود دارد و این متولیان خودشان متناسب با نظام بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی که ما داریم در روستاها ایفای نقش می‌کنند. 

وزیر کشور اظهار داشت: یکی از ضعف‌های اساسی که ما با آن مواجه هستیم نبود یک متولی متمرکز در روستا است که بتواند موضوعات روستایی را اولویت‌بندی کند و متناسب با آن اولویت‌ها در راستای توسعه برنامه‌ریزی کند. 

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: نقشی که وزارت کشور در امور روستایی دارد بیشتر به مباحث و موضوعات اداری و روستا باز می‌گردد که آن هم در کنار و مشارکت خود شوراها است و دهیاران نیز بواسطه خود شوراها انتخاب می‌شوند و نقش آفرینی می‌کنند. 

وی افزود: مجاهدت ما در طول چهار گذشته این بوده که با نقش هماهنگ کنندگی که فرمانداران و استانداران در قالب شوراهای برنامه‌ریزی دارند بتوانند منابع بخش‌ها و تصمیمات آنها را به گونه‌ای هدایت کنند که اولویت‌ها مدنظر باشد و به صورت بهینه و با بهره‌برداری مناسب این امر محقق شود. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - سهم‌خواهی‌های باندی پاشنه آشیل اصلاح‌طلبی‌است

وزیر کشور اظهار داشت: ما در این دوره رویکرد همگرایی و همکاری اولویت‌بندی را در حوزه برنامه‌ریزی و مدیریت توسعه‌ای در دستور کار قرار داده‌ایم و لایحه اصلاح و الحاق موادی به قانون تاسیس دهیاری‌ها را ارائه کردیم. 

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: با توجه به نقشی که ما برای دهیاری‌ها قائل هستیم و معتقدیم با تجربه‌ای که دهیاری‌ها پیدا کرده‌اند می‌توانند نقش بیشتری را برعهده گیرند از این رو در قانونی که جدیدا اصلاح کردیم و در دولت هست نقش دهیاری‌ها را بالا بردیم و به گونه‌ای برای آنها وظیفه تعریف کرده‌ایم که بتوانند به صورت محور بین بخشی عملی کنند. 

وی افزود: همچنین در حوزه تعادل‌بخشی توزیع اعتبارات دهیاری‌ها نیز فعالیت‌های خوبی صورت گرفته و ما در این حوزه سهم ۲۰ درصدی دهیاری‌ها را از قانون مالیات بر ارزش افزوده به ۳۵ درصد رساندیم و در روستاهایی که فاقد دهیاری بودند و مناطق عشایری نیز این موضوع را اعمال کردیم. به گونه‌ای که سهم سرانه اعتبارات تخصیصی به هر روستایی از ۷۴۴ هزار ریال در سال ۹۲ به ۱۴۳۵ هزار ریال در سال ۹۵ رسیده و معادل ۹۳ درصد ما سرانه روستایی‌ها را اضافه کردیم. 

وزیر کشور اظهار داشت: ما ۷۲ درصد از مجموعه اعتبارات توزیع شده بین دهیاری‌ها از بدو تاسیس دهیاری‌ها تا الان مبلغی که به دهیاری‌ها داده شده حدود ۱۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است که از این ۱۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان ۷ هزار و ۹۰۰ و نزدیک ۸ هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۷۹ درصد در چهار سال گذشته بوده است. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - پای "۲۰۳۰" به مجلس باز شد

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: همچنین در بحث بودجه مناطق کمتر توسعه یافته که با عنوان یک مصوبه تحت عنوان بند «و» تبصره ۶ قانون است نیز در روستاها مورد توجه بوده و برای ایجاد تعادل و توازن از آن استفاده شده است. 

وی افزود: یکی از کارهای خوبی که در این دوره انجام شد این بود که ما توانستیم تعداد دهیاری‌ها را به ۳۵ هزار دهیاری برسانیم همچنین در حوزه طرح‌های بهسازی ۱۸٫۵ درصد در این دوره اضافه شده که همه اینها بر این بوده که ما بتوانیم امر هماهنگ‌سازی و ایجاد اولویت را بین دستگاه‌های بخشی که در روستاها کار می‌کنند بتوانیم هدف‌گذاری درستی انجام دهیم. 

وزیر کشور اظهار داشت: نگاه اصلی و اولویت‌دار مهم بحث روستاها توجه به جایگاه مناسب و مطلوب روستا در نظام برنامه‌ریزی و نظام بودجه‌ریزی است. اگر ما نتوانیم جایگاه مناسبی برای روستاها در نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی داشته باشیم مقوله توسعه روستایی که هر یک از بخش‌ها بتواند در همکاری و هماهنگی و همگرایی با هم یک هدف را تعقیب کنند قطعا نخواهد شد. 

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: بعد از انقلاب امکانات و خدمات بیشتری همچون برق و آب و تلفن، مدرسه و بهداشت به روستاها داده شده اما چون همه اینها در راستای هدف مهمی که بحث توسعه است که نگهداری روستایی‌ها را در روستاها امکان‌پذیر کند نبوده متاسفانه ما شاهد مهاجرت‌ها هستیم. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : النجم الثاقب گزارش داد مردم جنوب یمن قربانی توطئه تازه ائتلاف سعودی برای تسلط بر بنادر نفت و گاز

وی افزود: مجاهدت ما بر این بوده که بتوانیم به تناسب امکانات با هزینه‌کرد بهتر و با بهره‌وری بالاتر اثرگذاری این منابع را در روستاها زیاد کنیم. 

وزیر کشور اظهار داشت: اگر بخواهیم دلیل مهاجرت روستاییان به شهرها را بررسی کنیم باید به نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی بازگردیم و تا زمانی که اختصاص بودجه‌ها بر مبنای فعالیت و جمعیت باشد این سیکل باطل عقب‌افتادگی ادامه پیدا خواهد کرد و این دلیل اصلی و ریشه‌ای این مساله است. 

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: در بیش از ۸۰ درصد امور مربوط به برنامه‌ریزی روستایی در حوزه‌های مختلف وزارت کشور هیچ نقشی ندارد چرا که نظام برنامه‌ریزی ما نظام برنامه‌ریزی متمرکز بخشی کلان است. 

وی افزود: در بودجه‌‌ای که به استان‌ها داده می‌شود و استان‌ها توزیع می‌کنند بیش از ۱۴-۱۳ درصد نیست،‌یعنی استان اختیار توزیع بیش از ۱۳ درصد از منابع را که بخشی از آن منابع را در ردیف‌های جداول گذاشته می‌شود نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند. 

وزیر کشور در پایان گفت: بخشی از جابجایی جمعیت از روستاها به شهرها به خاطر تبدیل شدن روستاها به شهر است ما در این مدت تعداد زیادی از روستاها را به شهر تبدیل کردیم و وقتی روستا به شهر تبدیل می‌شود جمعیت آن جزء جمعیت شهری محاسبه می‌شود. 

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :