به گزارش خبرنگار حوزه دولت شمس آباد، ربیعی وزیر کار در بخش دوم سخنانش در مجلس اظهار داشت: اجرای بیمه روستائیان عشایر مدتی متوقف شد اما این به خواست من نبود باید تامین منابع شود وگرنه این صندوق هم ورشکست می‌شود. البته من رفتم و تامین منابع  کردم و خوشحالم که امروز اعلام کنم با در نظر زدودن اجرای این قانون از اول خرداد تا پایان اسفند ۱۴ هزار و ۸ حکم بازنشستگی صادر شده و ۱۵ هزار حکم دیگر هم در حال صدور و ۲۰ هزار حکم هم در راه است.

وزیرکار ادامه داد: در خصوص اشتغال هم ابتدا به این نکته توجه کنید. من خودم احساس وظیفه کردم و مسئولیت پذیرفتم اما از دوستان مجلس سؤال می‌کنم و یادتان می‌اندازم که آقای رجوی شیراز روز رای اعتماد به من گفت تو که اختیار نداری چرا مسئولیت می‌پذیری حال من مسئولیت پذیرفتم آیا کار بدی کردم؟

وی افزود: با کارهایی که کردیم خوشبختانه امروز ۶ برنامه اشتغال را در دولت جلو می‌بریم که یکی از آنها ایجاد اشتغال از طریق رشد اقتصادی است که صنعت و معدن و جهاد کشاورزی و … در این حوزه کار می‌کنند و سالانه این شغل‌ها ایجاد می شود.

ربیعی گفت: خوشحالم که اعلام کنیم در ۹ ماهه اول سال ۶۰۰ هزار دفترچه تامین اجتماعی شغل اولی داشتیم که این طبق برنامه‌ها بوده است.

وزیر کار تصریح کرد: برنامه دوم ما تثبیت اشتغال موجود است که نامه‌ای به آقای جهانگیری فرستادم و به دولت آمد و ستاد استان‌ها زیر نظر صنعت ومعدن تصویب شد که بر اساس گزارش ما بود و تمام استان‌ها را بررسی کردیم و آن ۱۶ هزار و خرده‌ای میلیارد تومان به خاطر این رفت اما اگر این برنامه‌ نبود حدود ۳۰۰ هزار شغل ریزش کرده بود.

ربیعی خاطرنشان کرد: ما برنامه اشتغال فراگیر و روستایی و حمایتی را آوردیم و در مورد برنامه‌های اشتغالزا از اول معتقد بودیم که پول پاشی حلال اشتغال نیست.اگر هم این وام‌ها را گرفتیم با برنامه جلو می‌رویم. در مورد اشتغال روستایی چه من باشم و چه نباشم ساختاری با حضور ۵۰ کارشناس بین‌المللی ایرانی معتبر تعیین شده و از برج ۳ و ۴ این موضوع اوج خواهد گرفت و به شغل خواهد نشست.

وی با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم پول بپاشیم، گفت: برای اولین بار طرحی را اجرا می‌کنیم که به طرح‌های زودبازده در گیر نشود. ما برنامه مهارت‌آموزی دانش‌آموختگان را دنبال کردیم و با ساماندهی آن حداقل ۳۰۰ هزار شغل را از این طریق پیش‌بینی می‌کنیم و همه این میزان اشتغال برای بیکاران بوده است.

ربیعی تاکید کرد: از آمارها دفاع می‌کنم اما به عنوان وزیر نگرانم که این شغل‌ها بعضا با کیفیت نیست و به سمت شغل‌های غیررسمی حرکت کردیم. شغل‌هایی که ساعات کاری کمی دارد اما در دوران رکود خود اینها هم مهم است. آماری که سازمان برنامه ارائه می‌دهد ملموس نیست و آن به خاطر بی‌کیفیتی بعضی از شغل‌ها و انباشت بیکارانی است که ورودی و خروجی‌شان دائم در حال افرایش است.

وزیر کار گفت: اما با این حال برنامه اشتغال دولت قابل دفاع بوده و اگر بیکاری خیلی زیاد است ناشی از دو سه دهه برنامه‌ریزی است. شما نمی‌توانید دولت و وزارتخانه‌ای که می‌خواهد کار را جلو ببرد متهم کنید. ما نظام تامین مالی نداشتیم. سیاست تولید داشتیم اما سیاست اشتغال نداشتیم.

وی افزود:‌ امروز ما سند اشتغال را آماده کرده و طبق آن جلو می‌رویم. هیچ گاه مثل امروز نظام بانکی در کنار نظام مالی تامین خرد ننشسته بود. امروز با نظام بانکی حرکت‌های خوبی را جلو برده‌ایم.

ربیعی گفت: ۲۰ هزار میلیارد تومانی که برای اشتغال فراگیر با بهره‌های کم در نظر گرفته‌ایم زیرساختش آماده شده و به گونه‌ای ارائه می‌دهیم که منجر به اشتغال شود.

وی ادامه داد:‌ آثار برنامه‌های رفاهی و اجتماعی دولت قطعا رو به افزایش است و نمود آن در سال‌های آتی چشمگیر خواهد بود. ما باید کیفیت و رسمیت کار را بالا ببریم و در این جهت برنامه‌ریزی کنیم.

وزیر کار تصریح کرد: ما در درازمدت شیب اشتغال پایدار را دنبال می‌کنیم و پاشیدن پول اشتغال نیست. ما برنامه داریم و دولت و رئیس‌جمهور بر آنها واقف است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ذوالنور: در جریان فتنه ۸۸، پنجاه نفر کشته شدند

ربیعی در بخشی دیگر از سخنانش اظهار داشت: اشتغال ناشی از روند اقتصاد کلان شامل سیاست پولی ومالی، واردات و قاچاق؛ روند و اندازه تولید کالا و خدمات، سیاست بازار مصرف و سیاست بازار کار است که تنظیم روابط سیاست بازار کار با من است. با این محدودیت مسئولیت وظیفه را پذیرفته‌ام.

وی با بیان اینکه باید ساختار را درست کنیم  گفت: باید برای ساختار اشتغال کاری کنیم و برای اصلاح صندوق‌ها ساختار سازی کنیم. این راه حل است. به جای اینکه بیکاری را استیضاح کنید جایی را که برای اولین بار آمده و ساختار ایجاد کرده نباید استیضاح کرد.

وزیر کار ادامه داد: آقای محبی نیا نکاتی گفت که کمتر به آن اشاره می‌کند. اما من در جلسه علنی آمدم و گفتم بحران صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی وجود دارد که باید کاری کنیم. بخشی از آن به خاطر قوانین مجلس و بخشی به خاطر تصمیمات دولت بوده. حال امروز به من می‌گویید چرا در این جا وام گرفته شده. این را که من خودم مطرح کردم اما چه کسی موجود است هزینه تصمیمات سخت و دشوار را بدهد.

ربیعی گفت:‌ما باید ۱۰ تصمیم سخت و دشوار برای صندوق‌ها بگیریم آیا حاضریم همه در این امر مشارکت کنیم و با هم برای آن تصمیم بگیریم؟ البته ما می‌توانیم در مورد صندوق‌ها تصمیمات سخت و دشواری بگیریم اما با کار مشترک مجلس و دولت و پشتیبانی همه نظام.

وی در ادامه سخنانش اظهار داشت:‌ آیا من برنامه‌ای برای اصلاح نداشتم؟ آیا ارائه نکردم؟ آیا فهم در زمینه صندوق‌ها وجود نداشت؟ اما نباید پیکره‌ای را که ۵۰ میلیون نفر با آن سروکار دارند با یک آدم یک اسم و یک عکس تفسیر کنیم. باید روند را تفسیر کنیم. روند ما روند مثبت و رو به جلو و خوبی بوده است.

وزیر کار با اشاره به اظهارات نمایندگان در خصوص شرکت هواپیمایی آسمان و بحث کشتی‌ها گفت: مطرح شد که آسمان و کشتی زیر نظر ماست. اما آیا من آسمان و کشتی را آوردم؟ مثلا الان بخواهم رجا را بفروشم آیا کسی آن را می‌خرد؟ آیا با قیمتی که آن را خریدیم کسی آن را می‌گیرد؟ من رفتم از بازار و سرمایه بین‌الملل آدم‌هایی را بیاورم که مدیریت را به آنها بدهیم و خودمان خارج شویم اما این اتفاق امروز نمی‌افتد.

ربیعی افزود: در مسئله آسمان هم اعلام شده اشکال از هواپیما نبود و تمام مجوزهای پرواز را داشته و شایعه اعلام خطر هواشناسی هم صحت ندارد و این هواپیما از آبان ۹۶ مجوز پرواز داشت و هر ۴ روز به مناطق مختلف کشور پرواز کرده است.

وی تاکید کرد: خلبانش نیز سال ۸۸ جراحی قلب داشته و از سال ۸۹ با شرکت‌هایی می‌توانسته پرواز کند که بخشی از خلبانان دیگر هم این وضع را دارند و ثابت شد که سکته هم نکرده است اما متاسفانه به جای اینکه علت سانحه بررسی و اعلام شود دوستان روی مدیریت فردی بحث می‌کند که حداقل من از مدیریت بنگاه‌داری او پشتیبانی می‌کنم و می‌دانم مدیریت نابسامانی در بنگاه‌داری آنجا نداشته است.

وزیر کار خاطرنشان کرد: خلبان فولاد نیز از اردیبهشت امسال گواهی نامه اموزگار خلبانی ATR گرفته و تا ۶۵ سالگی می‌توانسته پرواز کند. هوا هم در مقصد و مبدا خوب بود اما بالاخره اتفاق افتاده و ما هم متاسفیم و از خانواده‌های داغدار پوزش می‌طلبیم اما درست قضاوت کنیم.

ربیعی گفت: برخی افراد از ۶ ماه پیش و قبل از حتی رای اعتماد به دنبال استیضاح ما بودند. آن که به خاطر آسمان نبود و اگر هم به خاطر آسمان است هر نتیجه‌ای که داشته باشد تن می‌دهم اما در صدد این هستیم این هواپیما را با سرمایه‌گذاری خارجی بیاوریم. شرکت ما در آسمان وقتی تحویل ما شد هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان بدهی سررسید داشت اما امروز ۹۰۰ میلیارد تومان از این بدهی پرداخت شده و بنگاه به بنگاه‌داری رسیده و هواپیماهای آسمان از ۷ به ۲۵ هواپیما رسیده که اتفاق خوبی است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - آیا مقتدی صدر فریب دلارهای سعودی را خورده؟

وی با بیان اینکه در سال ۸۹ سهم بخش تعاون ۲٫۶ درصد بوده که حال به من می‌گویند چرا منابع تمهید نکردی اولا منابع را چه کسی باید تمهید می‌کرد و آیا منابعی آمد که من آن را تخصیص ندادم؟ آیا اقتصاد ایران و کیک آن آنقدر بزرگ شده که سهم تعاون ۲۵ درصد شود؟ ما روی کیفی‌سازی تعاونی‌ها اقدام کردیم. اگر می‌پرسید چرا بخش تعاون ۲۵ درصد رشد نکرده من هم سؤال می‌کنم آیا بخش خصوصی شما در این اقتصاد آب رفته ۲۵ درصد بزرگ شده است؟

ربیعی در ادامه اظهارات خود گفت: از رئیس محترم مجلس انتظار داشتم که از اتهام و دروغ‌هایی که نسبت به من داده شد جلوگیری می‌شد.

وی با بیان اینکه خارج از سؤالاتی که برای استیضاح مطرح شده بود مطالبی را عنوان کردند، اظهار داشت: در هر صورت من توضیح می‌دهیم و دیگران هم باید روز قیامت توضیح دهند.

ربیعی با اشاره به اظهارات تاجگردون و پورابراهیمی دو نماینده مخالف خود اظهار داشت: آقای پورابراهیمی! شما می‌گویید شستا پیشانی اقتصاد ایران بوده است، من در نوبت قبل طبق آمار سهم اینها را در اقتصاد ایران گفتم و مثل آقای تاجگردون که توضیح دادم و نشنید شما هم نشنیدید.

وی ادامه داد: تأمین اجتماعی سالها زیر نظر وزیر بهداشت بوده؛ پس باید بگویید وزیر بهداشت باید اقتصاددان باشد. ضمن اینکه بنگاه دار باید بگذاریم نه اقتصاددان. اگر هم بنگاهدار بگذارید با فقر، اشتغال و بهزیستی چکار می‌کنید؟

ربیعی با اشاره به این انتقاد که وی از جنس کار و کارگری نیست اظهار داشت: باید بگویم که اتفاقاً من آدم همین کار هستم و برای همین کار درست شده‌ام. من استادتمام همین رشته هستم و ۱۲ تألیف داشته‌ام.

وی با بیان اینکه زنجیره بنگاه را از نظام جامع تأمین اجتماعی باز کنید تصریح کرد: این خطایی است که در دولت‌ها صورت گرفت و مجلس‌ها نظارت کردند. امروز من می‌خواهم اصلاح این خطا را آغاز کنم و شما باید به من شرکت کنید.

ربیعی با اشاره به انتقادات تاجگردون اظهار داشت: اگر این سخن شما که من ضدجاسوسی بوده‌ام، درست باشد، پس همه سخنان شما نیز درست است. 

وی سخنان پورابراهیمی دیگر نماینده مخالف خود را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: سود تقسیم شده را نشان می‌‌دهد این در حالی است که این رقم فقط ۹۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد بوده که من افزایش سرمایه دادم و ذخیره گرفته‌ام. سود تقسیم شده را نشان می‌دهد و می‌گوید از نرخ متوسط سود پست تر است. آیا این اسمش علم اقتصاد است؟

ربیعی خطاب به تاجگردون گفت: بنده فردی را در پاسارگاد گذاشتم و شما سؤال کردید که چرا آدم تاجگردون را گذاشته‌اید که البته این طور هم نبود. خیلی خوشحالم که الان اینطور می‌گویید. 

وی با بیان اینکه می‌گویید چرا نرخ بازدهی ما کوتاه است اظهار داشت:  از پگاه و سایر شرکت‌هایی که باید پول به آنها تزریق کنیم چند درصد باید بازدهی سرمایه بگیرم؟ ما چطور از ذوب آهن سود بگیریم در حالی که فقط ضرر آن را کم کردیم. من چطور شرکت هایی که بمب در آنها گذاشته اند و آنها را منفجر کرده‌اند سود بگیرم؟ دخانیات را با شش هفت هزار کارگر اضافه به من تحویل داده اند؛ چطور از آن سود بگیرم؟ آیا این ناکارآمدی من است؟ 

وی با اشاره به سخنانی که درباره خانه‌اش مطرح شده اظهار داشت: خانه‌ای که من دارم همان خانه‌ای است که سال ۷۰ خودم ساختم. به خاطر اینکه جای ما تنگ بود مجبور شدم آن را اجاره بدهیم و چهار پنج میلیون روی آن بگذارم و یک خانه دیگر اجاره کنم. این هم اجاره نامه این خانه است.

ربیعی ادامه داد: گفتند وزیر، خانه ۲۵ میلیاردی خریده و در همین مجلس هم میز به میز این را چرخاندند. این خانه، چهار پنج میلیارد بیشتر نمی‌ارزد و متعلق به باجناق آقای نجفی شهردار تهران است.

وی در همین زمینه اظهار داشت: بنده فردی را اخراج کردم که ساختمانی که سه میلیارد تومان ارزش داشت را گفت دوازده و نیم میلیارد در آن هزینه کرده‌ام. وقتی به او تشر زدم، رقم را به دو و نیم میلیارد تومان تغییر داد. بنده او را اخراج کردم و پرونده‌اش را به دادگاه دادم.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - سخنرانی جالب مرادی کرمانی در دانشگاه کمبریج

ربیعی با بیان اینکه همین فرد اکنون کمپین نه به ربیعی گذاشته و در مجلس می‌پلکد اظهار داشت: اسم او را به هیئت رئیسه می‌دهم. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برخی انتقادات اظهار داشت: اگر از جناح چپ استفاده کنم می‌گویند از یک جناح استفاده کرده. اگر از همه استفاده کنم می‌گویند شرکت سهامی ایجاد شده. اگر کنار افراد بروی و غمخواری کنی می‌گویند چرا غمخواری کردی، و اگر هم بروی و غمخواری نکنی، می‌گویند چرا غمخواری نکردی.

ربیعی با اشاره به اظهارات یکی از مخالفان خود در مورد پشتیبانی یکی از روزنامه‌ها از وی اظهار داشت: من این روزنامه را نمی‌شناسم، مادرم لک و پدرم ترک است و یاد گرفته ام از پل و مسیر یک نامرد رد نشوم.

وی خطاب به برخی مخالفان، در مورد زندگی شخصی خود اظهار داشت: من پول یک شام که به خانه می‌برم را نیز حساب می‌کنم.

وی با بیان اینکه دولت باید بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهد گفت: این پول در دسترس نیست، اگر دولت نگذاشت پس شما می‌گذاشتید؛ چون هزینه درمان ما از ۷ هزار میلیارد به ۲۰ هزار میلیارد رسیده و ناچاریم در مقطعی وام دریافت کنیم.

ربیعی ادامه داد: برخی از دوستان از هفته گذشته به بنده پیامک استیضاح می‌دادند، بنابراین این موضوع هیچ ارتباطی به سقوط هواپیمای شرکت آسمان ندارد و من عذرخواه وقایع سانچی تا کارگران معادن و بچه‌های پلاسکو هستم.

وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با بیان اینکه از یورت تا سانچی و دنا عذرخواه هستم تصریح کرد: من عذرخواه این مسائل هستم چرا که این بنگاه و یا معدن به من تحمیل شده و امروز هم قول می‌دهم اگر از وزارتخانه رفتم، یک جای دیگری در نظام هستم.

وی اظهار داشت: اگر باج می‌دادم هر روز این بلا سر من نمی‌آمد و مسائل شرکت‌ها هر کدام به تنهایی به اندازه یک وزارتخانه وقت من را می‌گیرد.

ربیعی ادامه داد: مسائل را نباید به گوشه‌ای در یک شرکت محدود کنید چراکه هدایت کردن سخت است و باید به من شرکت کنید.

وی با اشاره به یکی از اشکالات برخی از نمایندگان در خصوص استیضاح خود گفت: عده‌ای از وکلای دولت دلسوزانه نقد دارند و معتقدند مطالباتشان به فرجام نمی‌رسد که در این خصوص حق با آنهاست.

وی افزود: من نمی‌توانم بگویم دلم می‌خواهد کار کنم بلکه امکانات کم است؛ بنابراین این مسئله را به حساب بدقولی من و برادری که می‌خواهد کار انجام دهد نگذارید.

ربیعی بیان کرد: ما در این وزارتخانه به خوبی جلو رفتیم و آن را سامان دادیم و اگر بروم در کنار شما در مرکز پژوهش‌ها کار می‌کنم، همچنین هیچ کسی سفارش آقای پاک سرشت و منصوری را نکرده است

وی با بیان اینکه وزارت کار به وزیر جامعه شناس نیاز دارد اظهار داشت: اقتصاد آن نیز، اقتصاد اجتماعی است ضمن اینکه شرکت آسمان بیمه است و در پرداخت پول آن تاخیری رخ داده است.

ربیعی با بیان اینکه در جلسه امروز جملات نامناسب و ناخوشایندی شنیدم گفت: در این جلسه به بنده گفتند لابی‌گر، به والله قسم آن روزنامه را من نمی‌شناسم؛ آیا واقعاً انصاف است که حرف از دو میلیارد پول به میان می‌اید؟ من یک ریالش را حرام می‌دانم.

وی تأکید کرد: چه رأی بیاورم چه رأی نیاورم بنده علی ربیعی هستم و هویت خودم را دارم. با فقر بزرگ شدم، در کارخانه کارگری کردم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه مدیر مسئول اولین نشریه کارگری بودم اظهار داشت: امروز هم دانش کار در حوزه اجتماعی را دارم و با معلولان بهترین رابطه را دارم و به خانه بسیاری از آن‌ها می‌روم.

ربیعی با بیان اینکه بنده با صداقت کار می‌کنم اظهار کرد: به اموال کارگران مانند کارفرمای خودم نگاه کردم هرگز در زندگی از آنچه که ایستاده‌ام عدول نکرده‌ام، همیشه به اصول و پایداری نظام پایبند بوده‌ام.

انتهای پیام /

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :