آیت‌الله عبدالمحمود عبداللهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار پارس در اصفهان ضمن تسلیت به مناسبت رحلت حجت‌الاسلام مهدی مظاهری اظهار کرد: آنچه که در مورد حجت‌الاسلام مظاهری مهم است جامعیت این عالم است، او از وعاظ درجه یک استان اصفهان بود.

وی افزود: در کنار جلسات وعظ، مراسم دعا و شب‌زنده‌داری در سحرهای ماه مبارک رمضان و شب‌های جمعه از قدیم‌الأیام بوسیله حجت‌الاسلام مظاهری برگزار می‌شد‌ و دعا را با حال بسیار خوبی قرائت می‌کرد؛ بنده نیز از دوران نوجوانی و در حوالی سال ۱۳۴۰ توفیق حضور در این مراسمات را داشتم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر قابل توجه بودن جامعیت شخصیت حجت‌الاسلام مظاهری گفت: یکی از نمادهای این جامعیت این بود که مناجات، اقامه دعا، نیایش، پیوند دادن و در واقع معراج دادن مردم به سوی خدا بوسیله ایشان با پیوند با مردم و توجه به خلأهای اجتماعی همراه بود؛ یکی از نکات مهم قرآن و متون دینی اسلام این است که سجود فردی با رسیدن به خلق‌الله، امر به معروف و نهی از منکر همراه باشد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : اقتصاد ما در انحصار دولت است/ محدودیت واردات کالا امکان سرمایه‌گذاری داخلی را فراهم می‌کند

وی با اشاره به آیه ۱۶ سوره سجده قرآن کریم که خداوند می‌فرماید «مؤمنان از بستر گسستن مى‌شوند و پروردگارشان را از روى بیم و امید مى‏‌خوانند و از آنچه روزیشان داده‌ایم انفاق مى‌کنند»، خاطرنشان کرد: خداوند در این سوره خصوصیات متقین و مؤمنان را توصیف می‌کند و حجت‌الاسلام مظاهری نیز این آیه را به خوبی در مرحله عمل به اجرا می‌گذاشت.

عبداللهی با بیان اینکه جملات زیبای حجت‌الاسلام مظاهری در حین دعا در تکان دادن و نرم کردن دل‌ها بسیار تأثیرگذار بود، تصریح کرد: حجت‌الاسلام مظاهری مسیر زندگی بسیاری از جوانان را تغییر داد؛ در وعظ خود به ضرورت توجه به نیازهای معیشتی مردم و به خصوص فقرا همواره توجه داشت و خود نیز مؤسس خیریه‌های زیادی بود.

وی با بیان اینکه بسیاری از مدد‌های مردمی به خیریه‌ها، در جلسات وعظ حجت‌الاسلام مظاهری و با تشویق ایشان اجتماع‌آوری می‌شد، متذکر شد: سجود، نیایش و توجه به خدا جدای از خدمت به مردم نیست و در مقابل خدمت به مردم نیز از سجود و نیایش گسستن نیست که حجت‌الاسلام مظاهری این ویژگی را در عمل نشان می‌دادند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آخوندی لیاقت و کفایت تصدی پست وزارت راه را ندارد/ آقای وزیر! آیا لعن و نفرین مردم را شنیده‌اید؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: حجت‌الاسلام مظاهری همان‌گونه که مردم را به دعا و مسائل آخرت توجه می‌داد و آن‌ها را تکلیف‌گرا می‌کرد، در زمینه انفاق و مدد‌های اجتماعی نیز مشوق بزرگی بود و این خود زمینه‌ای برای پاک‌سازی و طهارت انسان‌ها بود؛ وی در رأس همراهی با مردم در مبارزات انقلابی بود.

وی با اشاره به تأثیر سخنان مرحوم مظاهری در اجتماع‌آوری مدد‌های مردمی به جبهه‌های جنگ در دوران دفاع مقدس ادامه داد: بسیاری از نیازهای جبهه‌ها در همین مجالس دعای ایشان تأمین می‌شد؛ همان‌طور که استان اصفهان بیش از ۳۰۰ شهید را در یک روز تشییع کردند، در خدمت‌رسانی و پشتیبانی خدمات به جبهه‌ها نیز نسبت به دیگر استان‌ها پیشتاز بود و یکی از کسانی که نقش مهمی در تأمین این نیازها داشت مرحوم حجت‌الاسلام مظاهری بود.

عبداللهی بیان داشت: پس از دوران دفاع مقدس نیز حجت‌الاسلام مظاهری برای بازسازی شهرهای جنگ‌زده خوزستان مدد‌های مردمی زیادی را در مجالس وعظ و دعای خود اجتماع‌آوری می‌کرد؛ فراموش نمی‌کنم که بعضی از شب‌ها پس از خواندن نیمی از دعا، مرحوم حاج آقای مظاهری اعلام می‌کردند که می‌خواهیم برای جنگ‌زدگان مدد اجتماع کنیم و در ابتدا هم با رقم‌های کلان ۵ تا ۱۰ میلیونی در آن زمان شروع می‌کردند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : اقدامات شدیدتر در انتظار اقلیم کردستان

وی با تأکید بر اینکه حجت‌الاسلام مظاهری به دغدغه‌های مرحوم حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری توجهات زیادی داشت و با آنان همراهی می‌کرد، عنوان کرد: این عالم بزرگ همواره درصدد بود تا از ولایت، دعا و اهل بیت(ع) سوءاستفاده صورت نگیرد و برخلاف محافلی که بعضاً در اصفهان با عنوان ولایت تشکیل می‌شد اما بر خلاف وحدت مسلمانان بود، همواره بر وحدت میان مسلمانان تأکید داشت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس خبرگان رهبری در پایان با اشاره به ویژگی‌های برتر این عالم بزرگ و ابعاد مختلف شخصیتی ایشان ابراز داشت: حجت‌الاسلام مظاهری برای همه و به خصوص روحانیت و حوزه‌های علمیه می‌تواند یک الگو باشد که این الگوگیری باید استمرار داشته باشد.

انتهای پیام/چ

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :