شمس آباد- پس از انتقاد شدید وحید حقانیان از اعضای ارشد دفتر رهبر معظم انقلاب از سخنان اخیر اسحاق جهانگیری درباره خرابی های مسکن مهر در زلزله کرمانشاه موجی از واکنش ها را در پی داشته است. واکنش هایی که هم در پشتیبانی وحید حقانیان بوده است، اما بیشتر از ادبیات او انتقاد شده است.

به گزارش شمس آباد، دو روز پیش ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد وحید حقانیان مشهور به سردار وحید با الفاظ بسیار تندی از اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور انتقاد می کند.

 

او در این ویدئو گفته است: «سیاسی‌اش کردند. زود رفتند سراغ مسکن مهر… خدا لعنت کند معاول اول رییس‌جمهوری، آقای جهانگیری را… نخستین تخم لق سیاسی را ایشان گذاشت و زود در جلسه اقتصاد مقاومتی اعلام کرد مسکن مهر… اصلا چه ربطی دارد؟ ١٠ تا ١٢ میلیون کسانی که در مسکن مهر [زندگی می‌کنند] را متزلزل می‌کنند… مسکن مهر مشکلی ندارد. ٢٧ نفر از کارشناسان نظام مهندسی زنجان آمدند و گفتند مشکلی ندارد زلزله۶/٧ ریشتری خیلی وحشتناک است… همه‌چیز را کن فیکون می‌کند… مردم گرفتاری دارند تو شروع کردی از مسکن مهر… چه ارتباطی دارد؟»

 

جایگاه مهم حقانیان در دفتر رهبر معظم انقلاب موجب شد که ویدئو بازتاب وسیعی در فضای خبری و شبکه های اجتماعی داشته باشد.

 

پیشتر اسحاق جهانگیری روز بعد از زلزله با ابراز تأسف از اینکه بیشتر خانه‌های تخریب‌شده در زلزله، متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر بوده است، از وزیر راه و شهرسازی بایسته بود با دقت این موضوع را که چرا خانه‌های نوساز تا این حد آسیب‌پذیر بوده‌‌اند، بررسی کند.

 

شخص رئیس‌جمهوری هم روز چهارشنبه و در جلسه هیئت دولت به این موضوع اشاره کرده و گفته بود: «اینکه خانه ساخته خود مردم در منطقه سرپل‌ذهاب سالم مانده و در مقابل یک ساختمان دولتی فرو‌ریخته، نشان‌دهنده وقوع فساد در این زمینه است و مشخص است در بخش پیمانکاری ساخت‌وساز فساد وجود داشته است.»

 

اظهارات وحید حقانیان به فاصله کوتاهی از انتشار اظهارات مجتبی نیک‌کردار، معاون عمرانی استاندار کرمانشاه با ایلنا منتشر شد که در این گفت‌وگو از کشته شدن بیش از ١٠٠ نفر ساکنان مسکن مهر خبر داد. پس از انتشار سخنان سردار وحید هم معاون عمرانی استاندار کرمانشاه با خبرگزاری دانشجو گفت‌وگو کرد و سخنان منتشر شده به نقل از خود را تحریف شده ‌خواند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : «موافقت‌نامه پاریس» تعارض جدی با قانون اساسی و منافع ملی کشور دارد

 

تاکنون اسحاق جهانگیری به این اظهارات واکنش مستقیم نشان نداده است اما او روز گذشته در  جلسه ستاد مدیریت بحران خواست پیمانکاران ساختمان‌های نوساز و بدون استحکام بازخواست شوند.

یک روز بعد انتشار ویدئو تند علیه جهانگیری، وحید حقانیان جلوی دوربین شمس آباد قرار گرفت تا درباره جمله‌ای که درمورد اسحاق جهانگیری گفته بود، توضیح دهد. او که به عنوان نماینده ویژه رهبر انقلاب در منطقه سرپل‌ذهاب به سر می‌برد، سعی کرد مواضعش را باقی کند اما ادبیاتش را اصلاح کرد. او توضیح داد که روز پنجشنبه در جریان بازدید از مناطق آسیب‌دیده سرپل ذهاب و قصر شیرین و در میان اجتماع محدودی از «جهادگران» سخنانی گفته است که علی‌الظاهر به معاون اول رییس‌جمهوری برخورده است در حالی که ٢۵ سال با جهانگیری همکار بوده و قصد توهین و جسارت نداشته است.

 

حقانیان در خلال این توضیحات بر خصوصی بودن این اجتماع و اینکه قرار نبوده صحبت‌هایش منتشر شود، اصرار دارد اما همچنان تاکید کرده است که نباید موضوع را سیاسی کرد.

اما پس از سخنان حقانیان برخی فعالان سیاسی، ناظران و روزنامه نگاران از این سخنان انتقاد کردند. شاید بارزترین این انتقادات به عزت الله ضرغامی رییس پیشین سازمان صداوسیما باز می گردد. حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور نیز از این سخنان انتقاد کرد.

 

ضرغامی در واکنش به ادبیات سردار وحید در کانال تلگرامی خود نوشت: «آقایی که من در طول این سال‌ها شناخته‌ام، همواره دعاگوی مسوولان بوده‌اند. (حتی به اسم و در نماز شب) … از ایشان آموخته‌ام که اگر محتوای خوب را نمی‌توانم در قالب خوب بیان کنم، همان بهتر که کل آن را ترک کنم.»

 

حسام‌الدین آشنا، معاون فرهنگی رییس‌جمهوری ترجیح داد با کنایه و در چند کاراکتر کوتاه حرفش را در توییتر به زبان آورد. آشنا نوشت: «ادب مرد به از قدرت اوست؛ از ایستادن در کنار بزرگان، لزوما بزرگ نمی‌شویم.»

غلامعلی جعفرزاده و حشمت‌الله فلاحت‌پیشه هم ازجمله نمایندگان اصولگرای مجلس بودند که نسبت به این اظهارات واکنش نشان دادند.

 

جعفرزاده خواستار حلالیت طلبیدن و عذرخواهی سردار وحید از اسحاق جهانگیری شد تا ماجرا حل و فصل شود.  با این حال گزارش شده است که احمد توکلی از رسانه ها بایسته است این موضوع را پیگیری نکنند و به آن دامن نزنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گذاشتن تمام تخم مرغ‌ها در سبد برجام نتیجه‌اش تخطی آن شد

 

فلاحت‌پیشه نیز در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین اختلافات سیاسی و مدیریتی را دلیل اتفاقات دو روز اخیر دانست. او که حوزه انتخابیه‌اش در حال اماده درگیر آسیب‌های پس از زلزله است البته تاکید کرد که حتما در آینده قانون تکلیف کسانی‌که تخلف کردند را روشن می‌کند اما آقایان در قالب قانونی، حقوقی و فنی دنبال مقصر بگردند اما وقت و انرژی کشور را با طرح مسائل اختلافی مدیریتی و سیاسی هدر ندهند و مردم را مایوس نکنند.

 

محمود صادقی، نماینده عضو فراکسیون امید هم در توییتر خود نوشت: «کاش کسانی که افتخار مصاحبت با رهبر معظم انقلاب را دارند در رعایت ادب و نزاکت به معظم‌له تاسی می‌کردند؛ حسنات الابرار سیئات المقربین.»

 

علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران هم ازجمله چهره‌های اصلاح‌طلبی بود که در نقد خود به جایگاه سردار وحید اشاره کرد و گفت: «اگر آقاى حقانیان که تصویر او همیشه در کنار مقام معظم رهبرى دیده مى شود بابت لعنت کردن، علنا خطاى خود را نپذیرد، لعنت کردن در ادبیات سیاسی کشور رسمیت مى‌یابد.»

واکنش روزنامه ها

در کنار چهره های سیاسی روزنامه ها نیز به سخنان جنجالی سردار وحید واکنش نشان دادند.

 

کامبیز نوروزی در مقاله ای در شهروند نوشت:  «دعوای مسکن مهر در اوج روزهای فاجعه تابلو‌ای از سقوط اخلاق سیاسی و ابتذال سیاست است. زلزله همیشه از میزان مقاومت و پایداری سازه‌ها و بنا حکایت می‌کند. اما زلزله کرمانشاه به عیان نشان داد که سازه‌ای به نام سیاست در ایران ناایمن‌تر و لرزان‌تر از چیزی است که تصور می‌شود.»

 

او افزود: «این ناپایداری و تزلزل را می‌شود در بی‌سامانی عملیات امدادونجات دید، می‌شود در به‌هم‌ریختگی و بحران‌زدگی و بی‌کفایتی مدیریت بحران و سازمان‌های مسئول دید، می‌توان در انفعال و شلختگی و وارفتگی سیستم اطلاع‌رسانی دولت و صداوسیما دید؛ اما بیشتر از همه اینها می‌توان در چیزی دید که نشان می‌دهد نه فقط اخلاق که ادب هم از عرصه سیاست رخت کشیده است.»

 

علی شکوهی در ستون خود در اعتماد به حرف‌های نپخته و خام و غیرکارشناسی و سیاسی درباره زلزله اشاره کرده ونوشته است سخنان یکی از کسانی را که در دفتر رهبری مشغول است و خوف آن می‌رود که اینگونه اظهارات به جایگاه رهبری در اذهان مردم صدمه وارد کند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : پورابراهیمی به پارس خبر داد برگزاری نشست فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی با سیف برای نابسامانی بازار ارز

به نوشته این مقاله: «در فیلمی که از او منتشر شده، آگاهانه و با اطلاع از اینکه در حال ضبط سخنان وی هستند و حتی برای انتشار از وی اجازه هم می‌گیرند، به معاون اول رییس‌جمهوری «لعنت» می‌کند که از نظر دینی و فقهی یکی از بدترین شکل اعلام برائت است و بسیاری از علما در استفاده از این روش و این کلمات، سختگیرند و به کار بردن آن را برای مومنان حرام می‌دانند.»

 

کیهان تنها روزنامه ای است که در سرمقاله خود به پشتیبانی از وحید حقانی پرداخته و با اشاره به ادعاهای رییس دولت و معاون اولش درباره مسکن مهر آن را رفتاری بدور از شرافت خوانده و پرسیده است: «اگر کسی این قبیل تحرکات مسموم را مذمت و لعنت کرد، سزاوار اعتراض و هیاهوست؟»

 

جعفر بلوری در یادداشت روز کیهان نوشته است: «دزد نابکاری به مسجد رفته و سرگرم دزدی بود. نمازگزاری از راه رسید و با عصبانیت فریاد زد؛ ‌ای رذل نابکار تف بر تو که از مسجد دزدی می‌کنی؟ لعنت بر تو! اما دزد که در حال اجتماع کردن فرش‌ها بود، قیافه آدم‌های غیرتی شده را به خود گرفت و گفت در خانه مقدس خدا تف می‌اندازی؟ صبر کن کارم تمام شود؛ نشانت می‌دهم تف انداختن در مسجد یعنی چی.»

در کنار این واکنش ها شبکه های اجتماعی نیز مملو از اظهار نظر در این باره است. بیشتر اظهار نظرها در رد سخنان سردار وحید است. تصاویر و ویدئو هایی از وضعیت مسکن مهر مناطق زلزله زده منتشر شده است که سخنان او را تخطی می کند. یکی از ویدئو ها نشان می دهد درون یکی از ستون های سازه مسکن مهر به جای سیمان گل ریخته  شده است. که به راحتی تبدیل به خاک می شود. این ویدئو بارها در شبکه های اجتماعی دست به دست شده است.

 

در کنار انتقادات از حقانیان بخشی از هواداران اصولگرایان مخصوصا هواداران محمود احمدی نژاد به دفاع از او پرداختند. این عده معتقدند سردار وحید در کرمانشاه نه تنها چشم و گوش رهبری درباره اقدامات امدادی دولت بوده بلکه زبان زلزله زدگان درباره یورش دولتی ها به مسکن مهر هم بوده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید :