به گزارش خبرنگار پارلمانی شمس آباد، محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی ظهر امروز چهارشنبه (۸ آذر) در نشست خبری خود در محل این فراکسیون در مجلس ضمن تسلیت به داغدیدگان حادثه زمین‌لرزه کرمانشاه و ابراز امیدواری نسبت به تسریع در اسکان دادن حادثه‌دیدگان، روز مجلس و شهادت شهید آیت‌الله مدرس، هفته وحدت، هفته بسیج و روزهای ۱۶ و ۲۷ آذر را گرامی داشت و گفت: مهمترین مزیت انقلاب اسلامی ما مردمی بودن آن به رهبری فردی با مقبولیت تمام است.

وی با تأکید بر اینکه فراکسیون امید تفاهم و همفکری و تعامل را جزو اولویت‌های خود می‌داند، اظهار داشت: ما از همان ابتدا راهبرد «گفت‌وگوی ملی» را به عنوان مهمترین راهبرد دهه پنجم انقلاب مطرح کردیم.

عارف در ادامه، گفت: ما در این مسیر عجله‌ای نداریم بلکه می‌خواهیم این شعار و راهبرد نهادینه شود.

وی با تأکید بر اینکه جریانات سیاسی داخل نظام روی اصول چالش ندارند و صرفاً در تاکتیک‌ها تفاوت‌هایی دارند اظهار داشت: فراکسیون امید روی نقش نظارتی نمایندگان مجلس هم غافل نبوده است و سازوکارهای آن را از جمله در قالب سؤال، تحقیق و تفحص و حتی استیضاح ضمن توجه به نگه داشتن آرامش دنبال می‌کند. 

رئیس فراکسیون مجلس شورای اسلامی در نشست خبری خود و در پاسخ به سوال خبرنگار پارس مبنی بر اینکه با توجه به رد سوال خبرنگاران درباره مطرح کردن ژن خوب بوسیله پسرتان، از سوی شما، مردم گلایه‌هایی داشتند که در این بین باید عذرخواهی صورت می گرفت همچنین اظهار نگرانی کردند که برخی آقازاده‌ها از جمله پسران چند تن از اعضای فراکسیون امید حواشی‌سازی‌هایی کردند که باعث نگرانی مردم شد که نکند آنها به سبب اینکه پدرانشان صاحب منصب و قدرت هستند بدون حرفه و یا تخصص خاصی دارای جایگاه شوند اظهار داشت: درباره رد کردن موضوع ژن خوب باید بگویم که اینگونه نبود خواهشی که از دوستانم دارم این است که این مطالب را در فرصت مناسب مطرح کنند چرا که درب آسانسور سوالی مطرح می‌شود که فرصت مناسب برای پاسخگویی نیست.

وی افزود: موضوع دیگری که مطرح است این است که فردی حرفی می‌زند و هر کس هرگونه که دوست دارد آن را برداشت می‌کند. 

رئیس فراکسیون مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بحث آقازادگی موضوعی نیست که من بخواهم به آن بپردازم، انقلاب ما آمد که این مساله را حل کند و این همان موضوعی است که ما نسبت به کاخ نشینان و کوه نشینان داریم. 

وی اضافه کرد: بنا بر این است که در انقلاب براساس ارزش‌ها، توانایی‌ها و تقوا افراد روی کار بیایند و این اعتقاد ما است هیچ فردی بر هیچ کسی مزیتی ندارد به جز شایستگی‌های فردی اما نباید به سمت تفریط هم برویم که فرد شایسته و یا توانایی به دلیل وابستگی او به شخصیتی از حقوق اجتماعی خود محروم شود. 

عارف خاطرنشان کرد: متاسفانه ما می‌بینیم که برخی به دنبال افراط و تفریط هستند ما این را در عالم سیاست می‌بینیم. که چقدر حرکت‌ها براساس افراط و تفریط است. آن چیزی که اسلام و اخلاق می‌گوید و آنچه که قانون بیان می‌دارد ملاک است. 

«زمانی که من معاون اول رئیس جمهور وقت شدم (برای اولین بار است که این را در اجتماع می‌گویم) پسرخاله بنده ریئس دفتر آقای ابطحی بود وقتی دیدم که در مظان اتهام و غیبت قرار می‌گیرم خواهش کردم که به یزد برگردد که این کار را هم کرد». 

وی در بخش دیگری از پاسخ سوال خبرنگار پارس گفت: بنده در مدیریت ۳۸-۳۷ ساله خود حتی یک نفر را هم با رابطه و یا به سبب وابستگی به من سر کار نیاوردم اما بحث توانمندی توانایی پسرم باید بگویم مردم بروند و توانایی وی را مطالعه کنند و ببینند او چه کاره است. 

به گزارش پارس، خبرنگار پارس در این میان سوال کرد که زمانی که ژن خوب مطرح می‌شود آن هم از سوی آقازاده شما این نگرانی در مردم ایجاد می‌شود که فرصت‌های برابر از اقشار جامعه گرفته می‌شود که عارف در این میان پاسخ داد اتفاقا اعتقاد ما هم بر فرصت برابری است حتی البته برخی حرف‌ها هم نباید زده شود. من بر این باورم حرف‌هایی که باعث ایجاد حاشیه می‌شود نباید گفته شود و من اگر جای پسرم بودم آن صحبت‌ها را نمی‌کردم ولی به هر حال صحبتی است که شده و من نمی‌خواهم اکنون دفاع و یا رد کنم. هیچ موضعی نمی‌گیرم ولی خیلی‌ها که در این رابطه موضع‌گیری کردند همه صحبت‌های پسرم را نخوانده بودند. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : سهام یکی از شرکت‌های ایران‌خودرو پیرامون معرض فروش قرار گرفت

وی بر همین اساس اضافه کرد: این موضوع مطرح است که اگر بحث ژن خوب را مطرح می‌کند به عنوان یک برتری و مزیت می‌خواهد آن را تلقی کند یا یک نوع اصالت را می‌خواهد عنوان بدارد. ما که این موضوع را رد نمی‌کنیم. قبول داریم که نباید این مباحث مطرح شود. حال نمی‌خواهم وارد این بحث شود. 

عارف خاطرنشان کرد: بنابراین اکنون درباره بحث آقازادگی که در حال موجود مد شده و عده‌ای هم به همین دلیل محروم می‌شوند را رد می‌‌کنم. در انتخابات شوراها هم ما به همین دلیل یک زمان که حقش بود در لیست قرار گیرد با کمال معذرت در حقش جفا کردیم و او را در لیست نیاوردیم. چرا که می‌دانستیم پس از آن حرف و حدیث پیش می‌اید. 

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: ما باید با توجه به اعتدال و فرصت‌هایی که ایجاد می‌شود مبنا را بر قانون، توانمندی و شایستگی‌های افراد بگذاریم. اکنون به گونه‌ای شده است که عده‌ای از افرادی برجسته که در بهترین دانشگاه درس خواندند به دلیل وابستگی‌شان به شخصیت‌ها موجود نیستند به ایران برگردند. ممکن است فردا که استخدام شدند به او بگویند تو پسرخاله فلانی بودی این حرف‌ها یعنی چه خواهش من این است که این مسائل را تفکیک کنیم. قبول دارم پارتی‌بازی است فساد و امثال اینها حرام است و باید کنار گذاشته شود اما توجه کنیم که حقوق ذاتی افراد نباید از آنان سلب شود ما باید از همه توانمندی‌ها و شایستگی‌ها استفاده کنیم که نه افراط صورت گیرد و نه تفریط. 

رئیس فراکسیون امید مجلس در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی درباره نقش نظارتی مجلس و اعضای فراکسیون  امید به چه شکلی بوده است، گفت: اولا اینکه گفتیم موضع فراکسیون امیدبخشی بوده است باید بگویم مجلس فعلی را با مجلس قبل مقایسه کنید چرا که مجلس دهم یکی از آرام‌ترین مجالس است. درباره واژه امید هم درحقیقت آینده و اصلاح عموم را می‌رساند. 

وی افزود: فراکسیون امید در شرایط خوبی روی کار نیامد امیدواریم که دولت بتواند برنامه‌های مدونی را از این به بعد ارائه کند البته برنامه‌هایی که دولت تاکنون داشته درمجموع قابل قبول است اما انتظار داریم در مسائلی همچون آسیب‌های اجتماعی مصمم‌تر جلو برود. 

عارف همچنین خاطرنشان کرد: موضوع سرخوردگی و ناکارآمدی فراکسیون امید را قبول ندارم شما نباید از طرف مردم صحبت کنید چرا که پس از تشکیل فراکسیون امید روی ناکارآمدی آن مباحث بسیاری بوجود آمد و قرار بود که مردم در اردیبهشت ۹۶ نظر خود را در مورد سرخوردگی و ناکارآمدی فراکسیون ما نشان دهند. اما نتیجه آن عکس بود. 

وی بر همین اساس اضافه کرد: اگر در مجلس اختلاف رای آخرین عضو لیست اصولگرایان با اولین لیست اصلاح‌طلبان وجود داشت در انتخابات شوراها این خود را نشان داد. حال سوال است که این سرخوردگی است؟ 

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در ادامه عنوان کرد: دو برنامه راهبردی برای شوراها داریم که باید شورا یکدست باشد اما باید پاسخگوی مطالبات مردم هم باشد که احساس سرخوردگی بوجود نیاید. 

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان همچنین در پاسخ به سوالی درباره کمیته رفع حصر و دیدار حجت‌الاسلام ذوالنوری با رئیس دولت اصلاحات اظهار داشت: ما در فراکسیون امید ۷ کمیته تخصصی داریم که با توجه به اولویت‌ها در کنار ۷ کمیته براساس ضرورت کمیته‌ای گسستن تشکیل می‌دهیم به عنوان مثال پس از زلزله کرمانشاه «کمیته بحران» را تشکیل دادیم که بتوانیم در حد امکان در اسکان موقت یا دائم زلزله‌زدگان سودمند کنیم. همچنین به دنبال مباحث درمورد محصولات تراریخته و یا مسائل اجتماعی و سیاسی مانند برخورد با دانشجویان دانشگاه‌ها کمیته‌هایی تشکیل شد. 

وی اضافه کرد: ما خیلی بنا نداریم که این کمیته‌ها را رسانه‌ای کنیم، به ویژه در رابطه با بحث حصر که باید هرچه سریعتر به نفع منافع ملی تمام و حل و فصل شود. ما در رابطه با موضوع حصر با توجه به مجاهدت‌هایی که داشتیم الگوی مشخصی را مطرح کردیم که براساس آن با برخی مسئولان دیدار داشته باشند. 

عارف ادامه داد: تاکنون دو نفر از مسئولان با محصورین ملاقات داشتند که نفر سوم هم بزودی دیدار خواهد داشت، همچنین با موسوی و رهنورد هم سه نفر از مسئولان دیدار خواهند کرد. آقای ذوالنوری هم یکی از همان سه نفر بود که از این دیدار راضی بود. هرچند دیدار او اصلا سوال‌برانگیز نبود چرا که نگاه ما ملی است و نمی‌خواهیم بگوییم از طرف فراکسیون این موضوع رفع حصر مطرح شده است و منافع ملی برای ما مدنظر است و دیدیم که حضور آقای ذوالنوری هم در این بین خیلی موثر بود. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - صورت‌بندی شفاف‌تر مسئله «حصر»

رئیس فراکسیون امید مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا با توجه به شعارهای فراکسیون امید طرح خاصی در دست دارید یا خیر، گفت: هر طرح یا اقدامی که مجلس بخواهد انجام دهند مطابق با اصل قانون اساسی صورت می‌گیرد. در این مجلس قرار بود هر طرحی که هزینه دارد رد شود و با همفکری دولت عموما در قالب لوایح جلو برویم. 

وی همچنین یادآور شد: بحث مقابله با فساد موضوع جدی است که فراکسیون امید روی آن کار می‌کند که در این راستا فراکسیون شفاف‌سازی هم تشکیل شد. همچنین ما در رابطه با موضوع اشتغال هم کارگروهی تشکیل دادیم که همکاری‌های خوبی هم با دستگاه‌ها دارد. بنابراین حتی‌الامکان همکاری با دولت مدنظر ما است. 

عارف همچنین خاطرنشان کرد: در رابطه با بحث مدیریت بحران هم پس از حادثه پلاسکو کارگروهی تشکیل شد که در آن بر مدیریت یک واژه بحران تاکید می‌شود. 

وی با بیان اینکه مجلس در کنار فراکسیون امید فراکسیون‌های دیگری هم دارد، افزود: باید همفکری لازم در بین نمایندگان صورت گیرد. 

وی همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با اقدامات اخیر احمدی‌نژاد و ارزیابی درباره این موضوع گفت: ما مخالف رسانه‌ای شدن این تیپ از مسائل هستیم چرا که با امنیت ملی در تعارض است. 

وی افزود: افرادی که میدانی را برای این افراد باز کردند باید منتظر چنین مسائلی می‌بودند ولی در هر حال باید هرچه سریعتر اجتماع شود. چرا که باید شرایط منطقه را دید و در نظر گرفت، مردم هم مسئولان را سر و ته یک کرباس می‌بینند. 

«درباره رئیس دولت اصلاحات هم باید بگویم شخصیت و وارستگی‌های او بر هیچکس پوشیده نیست اما منتظر پاسخ تذکر نمایندگان به رئیس‌جمهور درباره این موضوع باشیم ما در این باره گلایه کردیم که چرا در چنین شرایطی برای دولت اصلاحات محدودیت‌هایی ایجاد شود؛ لذا این مساله باید هرچه سریعتر حل شود چرا که به نفع منافع ملی است». 

عارف در ادامه و در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره اینکه گفته می‌شود در انتخابات ۱۴۰۰ آقایان جهانگیری و لاریجانی گزینه‌های کاندیداتوری برای ریاست جمهوری هستند، پاسخ داد: این مباحث از جمله مسائل انحرافی است، مسائل روز و مشکلات کشور و موفقیت دولت برای ما ملاک است ما اصلاح‌طلبان درباره حضورمان پس از انتخابات ۹۸ اظهار نظر خواهیم کرد. 

وی همچنین به سوال دیگر خبرنگاری که گفت در فراکسیون امید به عنوان رئیس تاکنون چه کرده‌اید، عنوان کرد: من هم عضوی از این فراکسیون هستم و همگی یک حرکت جمعی داریم و همواره به همراهی و همکاری اعضا افتخار کردم، بنده البته چندبار برای ریاست مجلس وعده داده‌ام که منکر این نیستم همچنین قرار است لیست اعضای فراکسیون امید بزودی منتشر شود. 

وی در همین رابطه خاطرنشان کرد: درست است که افرادی را برای حضور در لیست مجلس تایید کردم که می‌دانستم در مجلس با ما نخواهند بود و یا حتی مقابل ما قرار می‌گیرند اما صلاح شرایط در آن زمان ایجاد می‌کرد. لذا برای جلوگیری از این موضوع افراد باید از رودربایستی احتراز کنند. 

عارف همچنین به سوالی مبنی بر اینکه چرا طرح‌ها و لوایح مجلس دهم کاهش پیدا کرده است در حالی که ما منتظر بودیم مجلسی که همسوی با دولت است لوایح مهمی را به مجلس ارائه کند، پاسخ داد و گفت: ما نباید آرامش را تلقی کم‌کاری و بی‌انگیزگی‌کنیم اتفاقا در شرایط آرام بهتر می‌توانیم امور مجلس را پیش ببریم همانند استیضاح و تحقیق و تحفص که باید کیفیت سوالات و تذکرات را هم دید. 

وی افزود: در بسیاری از مواقع درباره سوالات تذکرات از ما سوال می‌شود که اگر سطحی است و با یک تلفن هم می‌شود نیاز به مطرح کردن آن در صحن نیست. به دلیل اینکه سال اول مجلس با دومین سال دولت یازدهم مصادف شده بود بیشتر لوایح در سال اول به مجلس ارائه شده بود و دولت لوایح مهم را ارائه کرد. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : افزایش ۱۹۰ درصدی کشفیات مواد مخدر در چهارمحال و بختیاری طی تعطیلات نوروز

به گزارش پارس، خبرنگار دیگری سوالی درباره اینکه در انتخابات ۹۸ ائتلافی مانند اعتدالگرایان با اصلاحات وجود خواهد داشت یا خیر مطرح کرد که عارف در این باره پاسخ داد: سال ۹۴ لیست ما ائتلافی بود اما در شورا لیست صرفا اصلاح‌طلبی بود نه ائتلافی. جریان اصلاحات در بسیاری از موارد از منافع شخصی خود در راستای منافع ملی عبور کرده است. 

وی ادامه داد: نمی‌شود کسی با پیگیری و تبلیغات ما وارد مجلس شود و پس از آن ما را رها کند. در راستای تفاهم و همکاری ملی هم هیچکدام از این روش‌ها را رد نمی‌کنیم و در وهله اول منافع ملی را برمنافع جریانی ارجح می‌دانیم. 

رئیس فراکسیون امید همچنین درباره اینکه برونداد کمیته‌های تخصصی امید چه طرح‌هایی بوده است، عنوان کرد: موضوع فراکسیونی عموما در کمیته‌های تخصصی مطرح می‌شود و اینکه چه طرحی در راستای برجا تهیه شود یا خیر در برنامه ششم و لایحه بودجه سال ۹۶ هم کمیته‌های تخصصی فراکسیون به صورت جدی فعالیت می‌کردند همچنین در موضوع مقابله با فساد ما به اجتماع‌بندی مشخصی رسیدیم و درباره آسیب‌های اجتماعی هم جدی هستیم. 

عارف برهمین اساس اضافه کرد: البته طرح‌های مختلفی از سوی فراکسیون ارائه کردیم اما به خاطر اینکه سیاسی‌کاری نشود و به امضای سایر نمایندگان هم برسد کلا فراکسیونی اعلام نکردیم مانند موضوع حذف اعدام. 

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان همچنین تصریح کرد: ما به بعد نظارتی مجلس اعتقاد داریم و برای هر وزارتخانه‌ای هم کمیته‌ای خاص تشکیل دادیم که یکی از شروط ما برای وزرا بکارگیری جوانان و استفاده از بانوان بوده است در کمیته‌ها هم به صورت جدی موضوع نظارت را دنبال می‌کنیم. 

عارف در ادامه سخنان خود و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تشکیل کمیته چیدمان مدیریت شهری به کجا رسید، گفت: بنده کمیته چیدمان مدیریت شهری را تکذیب می‌کنم چرا که مشی ما در انتخاب مدیران نیست و این برعهده مقامات ذی‌ربط است ما همواره روی برنامه‌ها روی کار هستیم و دبیرخانه شورای امید هم در حال فعالیت است که تصمیم داریم روی مهمترین مسائل تهران از جمله حاشیه‌نشینی، بافت‌های فرسوده و دیگر مسائل مهم کار کنیم. 

وی همچنین درخصوص شورایاری‌ها گفت: حرکت دموکراتیکی که انجام شد قانونمند کردن شورایاری‌ها است که امیدواریم در این مسیر گام‌هایی برداریم. 

رئیس فراکسیون مجلس در رابطه با موضوع مکانیسم انتخاب اعضای جریان اصلاحات هم گفت: ما فکر می‌کنیم درست‌ترین انتخاب‌ها را در این رابطه داشتیم، اما در دوره گذشته انتخاب ما جریانی بود و هیچ سهمی به هیچکس ندادیم البته که خیلی‌ها توقع داشتند در لیست قرار بگیرند. علی‌رغم اینکه لیست‌های متعددی در انتخابات شوراها منتشر شد که البته متاسفانه از درون جبهه اصلاحات هم اقدام به چنین کاری کردند اما مردم درنهایت اعتماد کردند. 

وی افزود: ما قطعا در انتخاب کاندیداهای خود از مردم نظر می‌خواهیم و همفکری خواهیم کرد. 

وی همچنین در رابطه با اظهارات شب گذشته رئیس جمهور درباره انتصاب افراد فراجناحی گفت: فکر می‌کنم اصولگرایان از این موضوع بیشتر راضی هستند. 

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخیرا احمدی‌نژاد مباحثی را مطرح کرده است، خاطرنشان کرد: افرادی که از او پشتیبانی می‌کردند اکنون موضع سکوت گرفته‌اند اصولگرایانی که احمدی‌نژاد را به عرش خدا می‌بردند موظف‌اند پاسخگو باشند و اکنون چرا سکوت پیشه کرده‌اند؟ بین اعضای فراکسیون هم در این رابطه صحبت‌هایی می‌شود که براساس نظرات آنها و ما معلوم می‌شود که حرف‌هایی که می‌زدیم درست بوده و بقیه آنها هم کم‌کم درست خواهد بود. 

وی ادامه داد: احمدی‌نژاد به دنبال رهبری اپوزیسیون داخلی است. اگر دادستان مطرح کرده است که احمدی‌نژاد تخلفاتی داشته است چرا با او برخورد نشده است هرچند مطرح کردن مساله در رسانه درست نیست. او مردم را خس و خاشاک عنوان می‌کند لذا عبور از برخی از مسائل و جانبداری یکطرفه و یکسویه و همچنین حرکت کردن به یک سمت و سو همین نتایج را در بر خواهد داشت. 

وی در خاتمه درمورد انتشار اسامی لیست فراکسیون امید هم عنوان کرد: دو فراکسیون اصولگرایان و مستقلان اصلا شفاف عمل نمی‌کنند هیچ وقت هم به عنوان مطالبه، تعداد افرا مطرح نبوده است اما بزدی لیست را اعلام خواهیم کرد و علل تعلل و تاخیر در این رابطه هم موضوع ملاحظات چندین از نمایندگان مطرح بوده است. 

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :