محمد عسگری، دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه شمس آباد، در خصوص امضای قرارداد فروش گاز وزارت نفت با شرکت نروژی، گفت: متاسفانه قرارداد فروش گاز وزارت نفت با شرکت نروژی در حالی منعقد شده  که صدای زیادی از آن در رسانه‌ها شنیده نشده و ابعاد آن به‌خوبی مشخص نشده است. 

وی افزود: بر طبق این قرارداد، به‌مدت ۲۰سال، گاز طبیعی در هر متر مکعب با قیمت ۸ تا ۱۲ سنت به شرکت نروژی فروخته می‌شود در حالی که شخص وزیر نفت، هزینه‌ تمام‌شده برای تولید را ۱۴ تا ۱۵ سنت عنوان کرده است و این قیمت نیز بسیار کم‌تر از قیمت فروش گاز به سایر طرف‌های قراردادی است که قبلا قرارداد خرید و فروش گاز را امضا کرده‌اند.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: نکته‌ مهم دیگر این است که قیمت فروش در طی ۲۰سال ثابت درنظر گرفته شده و توجهی به بحث افزایش هزینه در این مدت‌زمان طولانی نشده است. استدلالی عجیب بیان می‌شود که به این گاز نیاز داخلی وجود ندارد اما آیا این باعث می‌شود که در قبال هزینه برای تولید این گاز متضرر شویم؟ در صورتی که برای طرف قرارداد نروژی استفاده از این گاز بهره‌ی مناسب و بالایی دارد. در صورتیکه به‌گفته‌ کارشناسان حتی نیاز به این گاز در داخل نیز وجود دارد. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : با تصویب مجلس صورت گرفت تخصیص ۵هزار میلیارد تومان به شرکت گاز جهت اتمام پروژه‌های گازرسانی

عسگری ادامه داد: این مسائل باعث از دست دادن قدرت مدیریت بر بازار گاز می‌شود. جالب آن‌که تقبل هزینه‌ حمل‌ونقل نیز بر عهده‌ وزارت نفت است.

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شاهد گفت: این قرارداد برخلاف منافع ملی و در صورت آگاهی به این مسئله خیانت به‌حساب می‌آید و باید پرسید که به چه دلیلی و بواسطه چه کسانی چنین قراردادی وجود دارد. علاوه بر آن، مدیریت جناب آقای زنگنه بر وزارت نفت، برای کشور هزینه‌های بسیار سنگین و غیرقابل جبرانی چون قرارداد کرسنت و هم‌چنین قراردادهای نفتی موسوم به IPC داشته است که هم‌چنان ابهامات و جریانات نامشخصی در این زمینه‌ها وجود دارد.

عسگری گفت: این قرارداد روند قانونی را طی نکرده و خلاف قانون است. لزوم ورود مجلس شورای اسلامی به این قرارداد وجود دارد. قوای کشور هم وظیفه‌ صیانت از حقوق کشور را دارند.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :