جعفر قنادباشی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب شمس آباد، با اشاره به قتل‌عام فلسطینی‌ها در راهپیمایی بازگشت بوسیله رژیم صهیونیستی اظهار داشت: در حالی امسال چهل و دومین راهپیمایی بازگشت فلسطینی‌ها برگزار شد که در ۴۲ سال گذشته که به مناسبت سالروز مصادره سرزمین‌های فلسطینی‌ها برگزار می‌شود، جنایتی در این حد انجام‌نشده بود.

وی افزود:‌ امسال نزدیک به ۱۸ نفر شهید و حدود هزار و ۱۴۰۰ نفر مجروح شدند درحالی‌که این راهپیمایی مسالمت‌آمیزی است که در مرزهای غزه و فلسطین و کرانه باختری انجام می‌شود ولی شاهد بودیم علاوه بر شهید و مجروح کردن به خانه‌های مردم نیز تعرض کرده و عده‌ای را هم بازداشت کردند.

قنادباشی با بیان اینکه این جنایت نشان می‌دهد که اسرائیلی‌ها رویکرد خاصی در قبال راهپیمایی روز نکبت یا روز زمین اتخاذ کرده‌اند، گفت: یکی از اصلی‌ترین دلایل این قتل‌عام ترس و واهمه‌ای است که رژیم صهیونیستی در فضای انقلابی و پرتحرک فلسطینی‌ها در شرایط کنونی دارد.

کارشناس مسائل غرب آسیا افزود:گزارش‌هایی که از درون فلسطین می‌رسد نشان‌دهنده این است که پتانسیل مبارزه با اسرائیل به اوج خود رسیده است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ترکیه تبدیل به زندان سیاستمداران شد

وی با اشاره به دلیل به اوج رسیدن پتانسیل مبارزه با اسرائیل در جوانان فلسطینی خاطرنشان کرد:‌ بعد از پیروزی جبهه مقاومت بر داعش، این روحیه در جوانان فلسطینی که مسلمانان هم می‌توانند پیروز شوند، تقویت شد و بلافاصله شاهد تحرکات فلسطینی‌ها پس از سقوط داعش بودیم.

قنادباشی در این راستا ادامه داد:‌ عامل مهم دیگر این است که امید جوانان فلسطینی از دولت‌های عربی کاملاً قطع‌شده است و بعدازاینکه عربستانی‌ها با صهیونیست‌ها همسویی کردند و ترامپ نیز بیت‌المقدس را به‌عنوان پایتخت صهیونیست‌ها اعلام کرد، برای جوانان فلسطینی مسجل شد که نه‌تنها دولت‌های عربی همسو نیستند بلکه ممکن است بیشترین خیانت از سوی آنان به فلسطین برسد؛ پس باید به نیروی خود متکی باشند.

کارشناس مسائل غرب آسیا بابیان اینکه دست به سلاح بردن فلسطینی‌ها نه از روی تهاجم بلکه از روی ترس از این جمعیت بود، تصریح کرد: چون این جمعیت به خود متکی است به‌عنوان «بمب انسانی» می‌تواند به سمت سرزمین‌های اشغالی حرکت کند و اساساً یکی از تئوری‌های نظامی این است که ممکن است گاهی جمعیت‌ها بدون سلاح به‌صورت اسلحه خطرناک دربیایند؛ کما اینکه زمانی می‌گفتند اگر چینی‌ها یک‌میلیون نفر را به سمت مرزهای روسیه حرکت دهند درصورتی‌که ۹۰۰ هزار نفر آن‌ها کشته شود، صد هزار نفرشان به مسکو می‌رسند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : اساس بنیان داعش کنده شده است/ روزی که مردم سوریه را سر می‌بریدند اتحادیه عرب کجا بود؟/ همدستی به آنهایی که در شرایط سخت قرار گرفته‌اند وظیفه همه ما است

وی با تأکید بر اینکه حرکت جمعیت به سمت اسرائیل بحثی مهم است،‌گفت:‌ علیرغم اینکه ارتجاع عربی و ترامپ بیش‌ازپیش از اسرائیل پشتیبانی می‌کند، ولی صهیونیست‌ها از این جمعیت می‌ترسند فلذا دست به سلاح بردند.

قنادباشی ادامه داد: از صبح روز راهپیمایی فرماندهان اسرائیلی در محل اکنون بودند تا فلسطینی‌ها به سمت مرزهای رژیم صهیونیستی حرکت نکنند فلذا از روی ترس آنان را به گلوله بستند.

کارشناس مسائل غرب آسیا در پایان با تأکید بر اینکه نگرانی‌های اسرائیل پس از شکست داعش بیشتر شده، اظهار داشت: پس از سقوط موصل نتانیاهو دائماً ناشکیبایی می‌کند و فلسطینی‌ها این نگرانی را احساس کرده‌اند.

انتهای پیام/

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :