به گزارش حوزه پارلمانی شمس آباد به نقل از خانه ملت، علی‌اکبری در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۹۱ فروردین‌ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان‌دستور با اشاره به تبریک روز ارتش به دلاورمردان جمهوری اسلامی، گفت: هرچند رسالت نمایندگی، کشور شمول و نگاه کلان‌نگر است و اساساً عایدات گسترده‌ای برای کشور و ملت به دنبال دارد لذا هیچ نماینده‌ای نباید از این وظیفه غافل شود و صرفاً به مسائل جز و کم‌بها و فاقد اولویت بپردازد و در محدوده حوزه انتخابیه مبهم نارسایی و مشکلات شود.

تولید ناخالص داخلی در خراسان شمالی به نسبت جمعیت ساکن نزدیکً پنجاه درصد میانگین کشوری است

بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با این وجود کم توجهی به برخی نقاط کشور موجب بروز شکاف طبقاتی و ایجاد محرومیت در مناطقی از کشور شده که بیانگر عدم تعادل و توازن منطقه‌ای است، بنابراین نگاه عدالت‌جویانه باید این فواصل آشکار را به حداقل برساند.

وی با تأکید بر نگه داشتن احقاق حقوق جامعه، افزود: موجبات هم‌افزایی و افزایش تولید ناخالص داخلی در مقیاس ملی باید در اولویت قرار گیرد و از معطل ماندن فرصت‌ها و ظرفیت‌ها و هدر رفتن سرمایه‌ها جلوگیری شود. بر این اساس تولید ناخالص داخلی در خراسان شمالی به نسبت جمعیت ساکن نزدیکً پنجاه درصد میانگین کشوری است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - پاسخ به ۴ پرسش درباره مصوبه سنا

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری مسائل، کاستی‌ها، ناکارآمدی و محرومیت‌های حوزه انتخابیه خود، افزود: اگرچه سند توسعه استان بر پایه کشاورزی و دام‌پروری تنظیم شده و سالانه آمارهای بالایی از رشد و اشتغال را گزارش می‌نمایند؛ لکن این آمار و ارقام نمود محسوس ندارد و هرچند بر تکمیل ظرفیت‌های حوزه کشاورزی و دام‌پروری تأکید دارم، این حوزه را عرصه کافی برای تأمین اشتغال جوانان به ویژه سیل عظیم تحصیل‌کرده‌ها نمی‌دانم.

اکبری ادامه داد: تأمل و تعمق جدی در حوزه سرمایه‌گذاری برای حوزه اشتغال جوانان جهت رفع خلاء بیکاری و کمبود تولید به عمل آید تا از تبعات بیکاری و دغدغه‌های خانواده‌ها کاسته شود. تمایل بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در منطقه به دلیل دوری از مرکز و برخی محرومیت‌ها چشم‌گیر نبوده و ناامیدکننده‌تر اینکه شرایط توسعه صنعت در بخش دولتی و خصوصی به رغم وعده‌های مکرر دولتی از مرجع عالی یعنی رئیس‌جمهور تا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و غیره معطل مانده است.

وی با بیان اینکه فریاد مردم مظلوم منطقه به گوش مسئولان دولتی نمی‌رسد، تصریح کرد: حیران و مبهوت مانده‌ایم که آثار توسعه اشتغال را در کجا و در کدام مشاغل دنبال کنیم. در حوزه صنعت ظرفیت‌های بالقوه معطل مانده یا کشاورزی و دام‌پروری در حال افول نمی‌توان اشتغال‌زایی را دنبال کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - حاشیه‌های متروسواری اعضای شورای شهر

صنعت مرغداری به عنوان دومین عرصه تولید و اشتغال حال خوشی ندارد

نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی، گفت: بر اساس قانون دولت موظف بوده هر سال در شهریورماه معادل نرخ تورم، قیمت تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام نمایند، اما به رغم مکاتبات و مطالبات نمایندگان ملت، دو سال است که دولت از انجام این وظیفه شانه خالی می‌کند. متأسفانه در سال گذشته کمتر از سه درصد و در سال جاری هیچ رقمی به قیمت محصولات کشاورزی اضافه نشده است. حال‌آنکه قیمت نهال‌های کشاورزی به صورت لجام‌گسیخته در حال افزایش است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: این‌گونه نمی‌توان خودکفایی را نگه داشتن و کالای استراتژیک را بدون نیاز به خارج تولید کرد، صنعت مرغداری به عنوان دومین عرصه تولید و اشتغال حال خوشی ندارد، فاجعه آنفولانزای مرغی از یک‌سو و نبود پشتیبانی و چاره‌اندیشی برای ورشکستگان و نوسان قیمت خوراک دام و طیور از سوی دیگر ادامه تولید داخل را با تهدید جدی مواجه کرده است؛ بنابراین تا دیر نشده و نیاز داخل به خارج وابسته نگردیده لازم به اتخاذ تمهیدات جدید هستیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : فرمانده سپاه تهران بزرگ از مجروح اغتشاشات خیابان پاسداران عیادت کرد

زلزله‌زدگان بجنورد زمستان سختی را پشت سر گذاشتند

اکبری تصریح کرد: وضعیت آب شرب روستاها با کمبود جدی مواجه است، لذا تمهیدات مناسب خشک‌سالی باید اندیشیده شود، از سوی دیگر پروژه‌های قطار گرگان- مشهد و سبزوار-اسفراین- بجنورد به دلیل پیش‌بینی اعتبار و پشتیبانی فاینانس خارجی مورد اهتمام جدی وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد تا بیش از این به تأخیر نیفتد.

رئیس کمیسیون آب و کشاورزی در مجلس شورای اسلامی، گفت: با گذشت یک سال از واقعه زلزله در بجنورد هنوز وضعیت زلزله‌زدگان ساماندهی نشده است و آسیب دیدگان زمستان سختی را پشت سر گذاشتند، ضعف هماهنگی بین دستگاهی موجب شده تا بسیاری از روستاییان نتوانند تسهیلات موردنیاز خود را جذب کنند، عده‌ای هم هنوز در اماکن جابه‌جا شده مستقر نشدند.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :