گروه بین الملل شمس آباد: رصد برخی رسانه های غربی درباره دخالت های محمد بن سلمان در لبنان با هدف تضعیف حزب نشان می دهد که این رسانه ها محمد بن سلمان را فردی شکست خورده در این ماجرا می دانند.

نیویورک‌تایمز با بیان اینکه لبنان همچنان «صحنه نبرد برای تاثیرگذاری و نفوذ بین عربستان سعودی و ایران در خاورمیانه» و «موطن حزب‌الله» است که اکنون به یک «نیروی منطقه‌ای» تبدیل شده، نوشته است: «اگرچه آقای حریری (دخالت عربستان سعودی در استعفایش را) رد کرده، اما سیاسیون لبنانی و دیپلمات‌های خارجی می‌گویند که عربستان سعودی او را به استعفا وادار کرد و حتی جایگزینی برادرش به جای او را مورد بررسی قرار داد؛ اقدامی که هدف از آن ایجاد تغییر در وضعیت موجود به منظور تضعیف حزب‌الله بود.»

بنا بر این گزارش، «این طرح اما شکست خورد؛ تا حد زیادی به این دلیل که متحدان غربی عربستان سعودی که می‌گویند غافلگیر شده بودند، به سعودی‌ها برای عقب‌گرد (از طرحشان درباره لبنان) فشار آوردند.»
یویورک‌تایمز می‌نویسد: «مشخص نیست که سعودی‌ها انتظار داشتند پس از آن چه اتفاقی بیافتد، اما به گفته دیپلمات‌های خارجی و سیاستمداران لبنانی، آن‌ها دستکم این ایده را طرح کرده بودند که آقای حریری با “بهاء” برادر بزرگترش جایگزین شود، چراکه تصور می‌کردند او می‌توانند برخورد قاطعانه‌تری با ایران داشته باشد.»

بنا بر این گزارش، بیزاری جدی سیاستمداران لبنانی از احزاب مختلف و همچنین خانواده حریری با کوشش عربستان برای دست بردن در اوضاع سیاسی لبنان، موجب شد تا «این طرح نتیجه عکس بدهد.

این روزنامه نوشته است که ریاض از پیش متحدان خود را در جریان برنامه حریری برای استعفا قرار نداده بود: «مقامات آمریکایی می‌گویند چند روز بعد که آقای [ثامر] السبهان [وزیر مشاور عربستان در امور خلیج پارس] وارد واشنگتن شد، مقامات وزارت خارجه وی را به دلیل کوشش برای اقدامی عجولانه که به نظر آن‌ها می‌توانست لبنان را بی‌ثبات کند، سرزنش کردند.»(۱)

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مجلس تبانی پذیر نیست

همچنین روزنامه واشنگتن‌پست نوشت: حزب‌الله مواضع خود را به عنوان قدرت منطقه‌ای تقویت کرده و اقدامات عربستان نتوانسته منجر به تضعیف این گروه شود.

این روزنامه آمریکایی در تحلیلی نوشت: در حالی که کشورهای عربی فشار بر حزب الله را به خاطر ارتباطش با ایران شدت بخشیده‌اند، این گروه لبنانی مواضع خود را به عنوان یک قدرت منطقه‌ای تثبیت کرده و فراتر از مرزهای لبنان اعمال قدرت نظامی می‌کند و با وجود بحران‌های سیاسی داخلی در حال مقاومت است.

به نوشته روزنامه «واشنگتن‌پست»، افزایش قدرت این گروه در بحبوحه رقابت ایران و عربستان در منطقه و شدت یافتن درگیری‌ها از سوریه گرفته تا یمن به میان آمده است.

بر این اساس، عربستان، حزب الله را قوی‌ترین عامل نیابتی ایران می‌داند و در هفته‌های اخیر کوشش‌ها برای منزوی کردن این گروه را شدت بخشیده، اما موقعیت غالب این گروه در ماه جاری و در جریان ماجرای «سعد حریری» نخست وزیر لبنان آشکار شد.

مقام‌های آمریکایی و لبنانی می‌گویند عربستان که حریری را مجبور به استعفا کرد و دولت ائتلافی لبنان که شامل وزیران حزب الله بود را به هم زد، به این امید که هموار شدن مسیر جهت اقدام‌های تهاجمی‌تر علیه حزب‌الله، به ایران لطمه بزند. اما این اقدام موجب بسیج لبنان در پشتیبانی از نخست وزیر شد و حزب الله را به عنوان یک نیروی باثبات کننده معرفی نمود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - بدخواهان در صدد انتقام از ایران هستند

حریری چهارشنبه گذشته حین دیدار با «میشل عون» رئیس جمهور لبنان اعلام کرد که استعفای خود را به حالت تعلیق در آورده است.

«رافائل لفور» تحلیلگر بخش خاورمیانه اندیشکده کارنگی در این زمینه گفت: «سعودی‌ها امید داشتند که استعفای حریری شوک ایجاد کرده و کابینه لبنان منحل شود تا حزب‌الله و متحدانش مجبور شوند از وزارتخانه‌ها و دیگر مواضع مهم قدرت دست بکشند، اما این اتفاق هرگز رخ نداد.»

وی ادامه داد: «حزب‌الله هنگامی‌ که به دولت سوریه تحت پشتیبانی ایران برای نبرد با مخالفان این کشور پیوست، مستحکم‌تر شد. نفوذ حزب‌الله در قلب موسسات امنیتی لبنان به یقین بیشتر از هر وقت دیگر است.»(۲)

فارین افرز نیز در این زمینه نوشت: سه دلیل وجود دارد که ایالات متحده باید ترمز برنامه های ریاض در لبنان را بکشد: نخست، اقدام سعودی ها احتمالا متحدان لبنانی اش را منزوی و حزب الله را تقویت می کند؛ دوم، هزینه های ایالات متحده از بی ثبات سازی لبنان بسیار بیشتر از منافع حاصل از جنگ نسنجیده با حزب الله است؛ و سوم، راه های بهتری برای تضعیف حزب الله بدون صدمه زدن به لبنان به طور کلی وجود دارد.

سیاست جدید عربستان سعودی در لبنان از بخشی از سنی های ناراضی لبنانی، گروهی که بیشتر حامی ریاض هستند، سرچشمه می گیرد. اما عربستان سعودی با نظامی گری و تحقیر رهبر لبنان، بسیاری از اهل تسنن این کشور را از سیاستهایش ناامید کرده است. علاقه آنها به کشورشان بیشتر از کینه از حزب الله است. علاوه بر این، آنها مانند همه لبنانی ها عمیقا از شرایط زندگی و وضعیت اقتصادی شان نگران هستند. ترس آنها از اتفاقاتی است که عربستان سعودی می تواند با استفاده از مانع های مالی اعمال کند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - به خاطر مصالح نظام سکوت کردم/در زمان خود آنچه را که باید خواهم گفت

بی ثباتی سیاسی و مشکلات مالی ممکن است حزب الله را سردرگم کند اما لزوما تضعیف اش نخواهد کرد. این گروه کاملا قادر به یافتن جایگزینی برای حریری است. باید به یاد داشت که حزب الله در میانه جنگ داخلی خشونت آمیز در اوایل دهه ۱۹۸۰ متولد شد. این گروه در طول زمان، هنر بقا را آموخته است.

خبرگزاری انگلیسی رویترز نیز پیش از این در تحلیلی نوشت: «مجبور کردن حریری به استعفا و تشدید تنش‌ها با ایران بر سر یمن، برای این شاهزاده و مشاورانش، نتایج عکس به بار آورد. عدم پشتیبانی کشورهای عربی از اقدام علیه ایران و حزب‌الله نشان می‌دهد که شمار اندکی از متحدان سعودی، مایل به مقابله مستقیم با ایران هستند. گمان سران سعودی آن بود که می‌توانند حریری را کنار بزنند و با پس بردن پوشش سیاسی از حزب‌الله، مقابله با آن را برای کشورهای عربی، آمریکا و اسرائیل آسان‌تر کنند. اما بعد از کناره‌گیری ناگهانی حریری، لبنانی‌ها از تمامی جناح‌های سیاسی به پشتیبانی از او برخاسته و تأکید کردند که استعفای او به دلیل آنکه با فشار سعودی‌ها صورت گرفته اعتباری ندارد.»

رویترز در ادامه با اشاره به درگیر بودن عربستان سعودی در جنگ یمن و بحران روابط دیپلماتیک با قطر تصریح کرده که ریاض، بدون جلب پشتیبانی‌های گسترده‌تر بین‌المللی عملاً توانایی به چالش کشیدن حزب‌الله در لبنان را نخواهد داشت.
 
 
پی نوشت:
۱)http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13960905001445
۲)http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13960905002024
۳)http://www.entekhab.ir/fa/news/379225
 

این خبر را به اشتراک بگذارید :