به گزارش شمس آباد، «ملت عزیز. ما مشکلات بزرگی را حل کردیم، ثبات به اقتصاد ایران برگرداندیم، مگر یادتان رفته است لحظه ای نرخ ارز عوض میشد، لحظه ای قیمت کالا عوض میشد، اصلا مگر سرمایه دار می توانست برای تولید و سرمایه گذاری فکر بکند» این صحبت های اسحاق جهانگیری، کاندیدای پوششی و ضربه گیر انتخاباتی حسن روحانی در مناظره های انتخاباتی است.

او که در رقابت های انتخاباتی و با ترسیم بهشت آینده اقتصاد ایران، مردم را از پیروزی رقیب و افزایش قیمت ارز و سکه می ترساند دوباره بوسیله رسانه های اصلاح طلب به عنوان قهرمان ملی به مردم معرفی شده است. اما اینبار دلار نه سه یا چهارهزارتومان که به قیمت ۶ هزار تومان خرید و فروش می شود.درحالی که بازار دلار همچنان آشفته است و اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی از سوی جهانگیری تاثیری بر وضعیت بازار نداشته، روزنامه های اصلاح طلب تبلیغات  برای انتخابات ۱۴۰۰را به صورت ناشیانه ای آغاز کردند!


 

روزنامه های حامی دولت با تیتر «بازگشت اسحاق» از حضور وی در مقابل دوربین ها به عنوان «حضورمقتدرانه جهانگیری برای حل بحران ارزی» یاد می کنند. مطلبی که اگر خواننده از جایگاه جهانگیری در سیاست و اقتصاد ایران در ۵سال گذشته اطلاع نداشته باشد، تصور می کند او از کشور یا جناح دیگر برای حل مشکل ارزی کشور وارد شده است! اما شواهد نشان می دهد این مجیزگویی بدون برنامه ریزی نبوده و نشان دادن گل و بلبل شدن وضعیت ارزی کشور دستوری بوده است.

 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - حاشیه‌های متروسواری اعضای شورای شهر

او که پنج سال در مهم‌ترین تصمیم گیری های اقتصادی کشور در مقام معاون اولی ریاست جمهوری نقش داشته و دلار ۶هزارتومانی ماحصل ریل گذاری های وی همراه با دوستان اصلاح طلب و کارگزانی اش است، امروز درصدد است تا با یک نطق چنددقیقه ای و به صورت دستوری مانع از افسارگسیختگی قیمت دلار شود، غافل از اینکه این افزایش قیمت دلار نتیجه ۵سال گره زدن مشکلات کشور به برنامه هسته ای کشور، جست و جوی کلید حل مشکلات در اروپا و آمریکا و بی توجهی به اقتصاد درون زا بوده است.

 

اما روزنامه های اصلاح طلب بدون توجه به مشکلات معیشتی و قد کشیدن هر روزه قیمت دلار در پی قهرمان سازی از «اسحاق» و اهداف جناحی خود هستند.

 

روزنامه اعتماد به «دلخوری و جدایی جهانگیری از دولت و اختلاف اسحاق جهانگیری و محمود واعظی در مورد چینش تیم اقتصادی دولت» اشاره می کند و خبر پایان قهرها و دعواهای سیاسی درون دولت را می دهد. این روزنامه بدون اشاره به اینکه جهانگیری برای برطرف کدام امتیاز قهر کرده بود و یا چه امتیازی گرفت که اماده شده مسئولیت معاون اولی قوه مجریه را ادامه دهد، نگران از دست دادن قدرت سیاسی اصلاح طلبان در قوه مجریه است با خوشحالی می نویسد: « او سنگر اصلاح‌طلبان را در پاستور نگه داشتن کرده و خیال گسستن شدن در سر ندارد.»

 

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : عملیات «سپر فرات» را در «عفرین» و «منبج» سوریه ادامه می‌دهیم

این روزنامه می گوید نوسانات ارزی اخیر «خیلی خوب ناهماهنگی‌های موجود در دولت را به نمایش گذاشت». اعتماد در ادامه تملق گویی و قهرمان سازی از جهانگیری، اختلافات و سومدیریت داخل دولت را اینگونه توصیف می کند:
 

«نوبخت از عدم موفقت دولت می‌گفت و سیف وعده می‌داد که در روزهای آینده به نرخ متعادل برسند. آقای وزیر اقتصاد که اساسا منکر وجود ریشه‌های اقتصادی شد و می‌خواست که علت را از جای دیگر جویا شویم. تحلیل مسعود نیلی، مشاور رییس‌جمهور نیز شائبه حمایت یا استقبال دولت از افزایش نرخ ارز را ایجاد کرده بود. در همین احوال که هر کسی حرفی می‌زد، اسحاق جهانگیری تصمیم نهایی دولت را اعلام کرد. بازار ارز آرام گرفت اما مشاهده این ناهماهنگی نقدهای بسیاری به همراه داشت، چنانکه صدای علی لاریجانی، رییس مجلس را نیز درآورد و در جلسه دیروز خواستار شنیدن صدای واحد از دولت شد.»

 

اصلاح طلبان اما دستور جهانگیری در اعلام قیمت ۴۲۰۰ تومان برای دلار را آرامش بخش بازار معرفی می کند، درحالیکه که هم واقعیات میدانی این ادعا را رد می کند و هم صحبت های انتخاباتی روحانی خلاف چنین ادعایی است. روحانی قبلا از اقتصاد دستوری در دولت پیشین انتقاد کرده و گفته بود: «مگر اقتصاد دستوری هم در دنیای امروز معنا و مفهومی دارد؟ مگر می‌توان در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که نرخ دلار باید به فلان قیمت برسد».
 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : اشتغال ایجاد شده در تهران کافی و رضایت‌بخش نیست/ اشتغال ایجاد شود طلاق و اعتیاد هم کاهش می‌یابد

روزنامه سازندگی نیز با اشاره به سوابق و مسئولیت های جهانگیری در مسئولیت های مهم کشور، از ظاهر شدن او به عنوان حل کننده مشکل دلار و بی ثباتی بازار ارز ابراز خوشحالی می کند و تصویری از او با لباس قهرمان‌ها منتشر می کند که مدیریت دلار را در دست گرفته است. درحالیکه اگر جهانگیری توانایی مدیریت اقتصادی کشور را برطرف شاهد دلار شش هزارتومانی نبودیم که با دستور دادن بخواهد درست شود. 

 

 

اما ریشه بزک کردن «اقتصاد دستوری» و دست‌پخت جهانگیری کجاست؟

 

سردبیرآفتاب یزد، روزنامه حامی دولت، که به نظر می رسد از منتقدان «اقتصاد دستوری» است دست به افشاگری زده و گفته است: «به دنبال دستور ارزی، امروز دستور مطبوعاتی هم دادند تا روزنامه ها بگویند گل و بلبل شد»

 

 

طبیعی است که ریل گذاری نا درست جهانگیری و حتی بزرگ‌ترهای «تکرارکننده» برای وی در سال های گذشته کاری کرده است که دولتیب ها نتوانند مانع از افسارگسیختگی دلار ۶۰۰۰هزارتومانی شوند. اصلاح وضعیت فعلی فقط با عوض کردن مسیر امکان‌پذیر است، باج دهی در حوزه سیاست خارجی داروی دردها نبود، بازی های سیاسی و قهرمان سازی های پوشالی نیز جواب نمیدهد، به سمت اقتصادمقاومتی بپیچید.

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :