به گزارش شمس آباد، در مهرماه سال ۱۳۸۲ توافق سعدآباد بین ایران و تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) منعقد شد. در آن مقطع در حالی که دولت اصلاحات «واو به واو» تعهداتش را در این توافق اجرا کرد و بسیاری از تأسیسات هسته‌ای خود را به حالت تعطیلی و تعلیق درآورد، سه کشور اروپایی حتی یکی از تعهداتشان را نیز اجرایی نکردند.

«آدام ارلی» معاون وقت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به توافق سعدآباد گفت: «وادار کردن ایران به انجام چنین کاری نتیجه یک کوشش چند جانبه بود که ما خواهان آن بودیم و به طور کامل در آن شرکت داشتیم». ارلی همچنین با خوشحالی اعلام کرد: «وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی در مذاکرات خود در تهران هیچ امتیازی به ایران نداده‌اند».

سعدآباد، نمونه‌ای از اجرای ترفند «پلیس خوب-پلیس بد» بواسطه آمریکا و تروئیکای اروپایی برای امتیازگیری از دیگر کشورها است. اما نکته قابل تأمل اینجاست که این ترفند همچنان در حال تکرار است.

در روزهای گذشته، سفر «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه به آمریکا در صدر اخبار قرار گرفته بود. ماکرون در کنفرانس خبری مشترک با ترامپ، در اظهارنظری که پیش از این نیز از سوی دیگر سران تروئیکای اروپایی نیز مطرح شده بود، تأکید کرد که باید برجام نگه داشتن شود، اما در عین حال مدعی شد که توانایی موشکی ایران و قدرت منطقه‌ای کشورمان نیز باید مورد مذاکره قرار گرفته و با محدودیت‌های جدی مواجه شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - نیروهای انقلابی را از ادارات بیرون نکنید

چندی پیش «مهدی مطهرنیا» از حامیان برجام گفت: «آنچه آشکارا آمریکا از آن می‌گوید اروپا در نهان و با هزینه‌های بیشتری از ایران می‌خواهد، در نهایت اگر اروپا قرار بر انتخاب بین ایران و آمریکا داشته باشد حتی در عصر ترامپ نیز اروپا و آمریکا چسبندگی بیشتری با یکدیگر دارند».

علیرغم آنکه همنوایی تروئیکای اروپایی با آمریکا علیه ایران حتی مورد اذعان کارشناسان حامی برجام نیز قرار گرفته، اما با این حال اصلاح طلبان و برخی از مقامات دولت و اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان در یک موضع‌گیری تأمل برانگیز همچنان دوگانه نا درست «اروپای خوب- آمریکای بد» را مطرح می‌کنند.

یک سوال، آیا آمریکا اصرار به خارج شدن از برجام دارد؟!
«رکس تیلرسون» وزیر خارجه سابق آمریکا (مهر ۹۶) در مصاحبه با شبکه «سی ان ان» گفت: «باقی ماندن در برجام در جهت تأمین منافع امنیت ملی آمریکا است و رئیس‌جمهوری آمریکا نیز همین عقیده را دارد».

تیلرسون در ادامه گفت: «ما حقیقتا به توافقی نیاز داریم که گستره بیشتری از تهدیدات از جانب ایران را شامل شود».

«نیکی هیلی» سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز (مهر ۹۶) در مصاحبه با شبکه «ان‌بی‌سی» گفت: «در حال اکنون شما شاهد ماندن ما در این توافق هستید. ما در این توافق هستیم تا ببینیم که چطور می‌توانیم آن را بهتر کنیم».

این اظهارات در کنار دیگر اظهارات مشابه، نشان دهنده آن است که علیرغم حرکات نمایشی ترامپ، آمریکا به هیچ عنوان با اصل برجام مخالف نیست، بلکه اساسا موضع دولت ترامپ این است که چرا امتیازگیری از ایران کم بوده و چرا محدودیت‌های برجام تاریخ انقضاء دارد و چرا صرفا مربوط به حوزه هسته‌ای است.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : فلسطین پیکر جدانشدنی جهان اسلام است/جوانان مسلمان از آمریکا در افغانستان انتقام می‌گیرند - شمس آباد

راهبرد دولت ترامپ در ادامه سیاست‌های دولت اوباما، دست بالا بردن در قبال ایران برای اعمال سختگیری، آغاز مجدد مذاکره برای امتیازگیری و باج‌گیری، فزون‌طلبی و تحمیل برجام جدید (موشکی، منطقه‌ای و…) است. در این ارتباط، تمدید تعلیق ۱۲۰ روزه بایکوت‌ها و بالا نگه بردن ریسک سرمایه‌گذاری در ایران، تصویب و اعمال بایکوت‌های جدید علیه ایران و اعلام عدم پایبندی ایران به برجام از ارکان این راهبرد است.

این رویکرد دقیقا همان چیزی است که ماکرون در کنفرانس خبری مشترک خود با ترامپ مطرح کرد. وی با تأیید اظهارات ترامپ علیه برجام گفت: «لازم است ما چهار حوزه را [درخصوص ایران] پوشش دهیم. اولین آن، جلوگیری از هرگونه فعالیت‌های هسته‌ای ایران تا سال ۲۰۲۵ است. این مسئله به لطف برجام ممکن شد. دومین آن اطمینان یافتن از این است که در درازمدت، ایران هیچ فعالیت هسته‌ای نخواهد داشت. سومی که مسئله‌ای بنیادی است این است که بتوانیم به فعالیت‌های ایران در زمینه موشک‌های بالستیک خاتمه دهیم. چهارمین آن فراهم کردن شرایط برای رسیدن به راه‌حلی سیاسی جهت مهار ایران در منطقه، یعنی در یمن، سوریه، عراق و لبنان است.»

اصلاح طلبان و برخی از مقامات دولت، همزمان با القای دوگانه نا درست «اروپای خوب-آمریکای بد»، یک دوگانه نا درستِ دیگر را نیز مطرح می‌کنند، دوگانه نادرست «اوبامای خوب- ترامپ بد».
این جریان، رئیس‌جمهور  فعلی آمریکا را یک استثنا معرفی کرده که زیر میز برجام زده و با مطرح کردن موضوع موشکی، روند اجرای برجام را منحرف کرده است. این در حالی است که ترامپ با حرکات نمایشی، دقیقا راه اوباما را ادامه می‌دهد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - اغتشاشات‌اخیر برای تحت‌تاثیر قراردادن‌نابودی‌داعش

«جان کری» وزیر خارجه سابق آمریکا (دی ماه ۹۵) در یادداشتی تأکید کرد: «مذاکرات با تهران برای عقب نشاندن ایران از برنامه هسته‌ای به نتیجه رسید و حالا دولت بعدی آمریکا باید ضمن ادامه اعمال فشار بر ایرانی‌ها، برای عقب نشاندن برنامه موشکی ایران کوشش کند».

مقامات دولت سابق آمریکا -دولت اوباما- چندین بار صراحتا اعلام کردند که ما بدون شلیک حتی یک گلوله توانایی هسته‌ای ایران را متوقف کردیم. در حال اکنون تروئیکای اروپایی همراه با آمریکا با اجرای نمایش مضحک «اروپای خوب – آمریکای بد» به خیال خام خود به دنبال تکرار خسارت محض برجام و «برجامیزه کردن توان موشکی ایران» هستند.

در شرایط فعلی لازم و ضروری است که مقامات ارشد دولت با هوشمندی عملیات روانی دشمن در خصوص ضرب الاجل ۲۲ اردیبهشت را خنثی کرده و در اظهارات خود، با موضعی مقتدرانه، به طرف مقابل این پیغام را ارسال کنند که ایران در پی نگه داشتن برجام به هر قیمت نیست و هر اقدام جدید طرف مقابل با واکنش قاطع ایران مواجه خواهد شد.

منبع: شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :