گروه سیاسی شمس آباد: عملکرد فعلی صدا و سیما باب میل اصلاح طلبان تندرو نیست و این البته مساله جدیدی نیست ولی  مهم‌تر از همه این است که چه نوع رسانه ملی مدنظر این طیف از اصلاح طلبان است؟

به گزارش شمس آباد، روزنامه اصلاح طلب اعتماد در سرمقاله خود بخشی از صد اوسیمای مطلوب را توضیح داده است. به اعتقاد این روزنامه چون از خوبی‌های رژیم پهلوی تاکنون  گفته نشده،  مخاطب اعتمادش را به رسانه ملی از دست داده است. این روزنامه اصلاح طلب همچنین تاکید دارد که ضعف عمده صدا و سیما متعهد بودن به عقیده است! و روایت اشتباه رسانه ملی از انقلاب اسلامی نیز این است که فکر می کند مردم ایران از ابتدا اسلام خواه بودند!

با این وجود از دید سرمقاله این روزنامه، رسانه ملی را دارای دو اشتباه عمده در عملکرد دارد و خاطر نشان می کند: ” اشتباه اول صداوسیما از آنجا نشات می‌گیرد که چون خودش را یک رسانه متعهد به عقیده می‌داند، فکر می‌کند که مطالب و اطلاعاتی که به نظر غیرمنطبق با اصول این عقیده می‌آیند را نباید منتشر کند. به این ترتیب مخاطب که از این رسانه هیچ پیام مخالف و متفاوت را نمی‌بیند، کم‌کم احساس می‌کند که این رسانه یک رسانه یک‌بعدی است و نمی‌توان به آن اعتماد کرد. دومین خطا در عملکرد حرفه‌ای این است: صداوسیما راست نمی‌گوید. پخش «غیرواقع» از آن مورد اول اثر منفی بیشتری دارد. وقتی مخاطب متوجه می‌شود که حرف غیردرست می‌بیند و می‌شنود، اعتمادش را به این رسانه از دست می‌دهد.  وقتی در مورد یک رسانه ملی، رسانه‌ای که متعلق به جمهوری اسلامی است، صحبت می‌کنیم قطعا داریم در مورد رسانه‌ای حرف می‌زنیم که سازگار با سیاست‌های حاکمیت است و در این شکی وجود ندارد. اما چنین رسانه‌ای باید هوشمندی و ذکاوت حرفه‌ای رسانه‌ای در این سطح را هم داشته باشد. هوشمندی و ذکاوت حرفه‌ای به چه معنا است؟ به این معنا که یک رسانه می‌تواند جهت‌گیری‌هایش را به گونه‌ای انجام دهد که مردم را به بیزاری صریح با خود برنینگیزد. به عنوان مثال ممکن است خیلی از مواقع متوجه شوید که یک شبکه فارسی‌زبان دارد جهت‌گیری خاصی اعمال می‌کند و مثلا بخشی از واقعیت‌ها را بیان نمی‌کند. نکته دقیقا همین‌جاست! بخشی از واقعیت‌ها را بیان نمی‌کند نه اینکه یک واقعیت را عوض کند و غیرواقع بگوید. در اسلام دروغ گفتن حرام است اما راست گفتن واجب نیست. یعنی می‌توانیم برخی از راست‌ها را نگوییم و صداوسیما می‌تواند در راستای سیاست‌های خودش از این راهکار استفاده کند (که این کار را هم می‌کند) اما اینکه غیرواقع بگوییم منع شرعی دارد و متاسفانه رسانه این کار را انجام می‌دهد. این دو عامل: جلوگیری از انتشار هرگونه صدای مخالف و عدم رعایت صداقت، مردم به این رسانه بی‌اعتماد شده‌اند و در نتیجه با اینکه حجم تولیدات این سازمان بالا رفته اما میزان تاثیرگذاری آثارش در حال کاهش است.”
این یادداشت در ادامه نیز تصریح می کند: ” از اینجا به بحث نحوه روایت و به تصویرکشیدن تاریخ دوره پهلوی و تاریخ انقلاب بواسطه صداوسیما می‌رسیم. این رسانه عملا در حال تحریف تاریخ انقلاب است. اول اینکه سلسله پهلوی مانند هر سلسله دیگری یک حاکمیت دو وجهی بود یعنی هم اقدامات مثبت داشت و هم منفی. وقتی جز نکات منفی از این سلسله حکومتی چیزی در صداوسیما دیده نمی‌شود یکی از عواملی است که مخاطب به کلیت پیام شک می‌کند. اما نکته مهم‌تر در تحریف تاریخ این است که سایر نیروهای معارض با حکومت پهلوی جایی در تولیدات تاریخی صداوسیما ندارند. نیروهای چپ و ملی‌گرا هم از جمله مخالفان رژیم پهلوی بودند و با این حال در آثار تولیدی صداوسیما یا حذف می‌شوند، یا کمرنگ، یا نقش آنها حداقلی بازتاب داده می‌شود یا حتی تاثیرات حضورشان به صورت مغشوش بازتاب می‌یابد. آنچه شما از تاریخ انقلاب در صداوسیما می‌بینید این است که مردم ما از همان ابتدا اسلام‌خواه بوده‌اند و آن هم با نوع نگاه و شیوه‌ای که امروز طیف اصولگرا دارد، انگار که در دهه پنجاه هم نگاه غالب بر مردم و انقلابیون همین نگاه اصولگرایانه سال ٩۶ بوده است. مراحل مختلف تاریخی و گرایش‌های مختلف در این روند حذف شده‌اند و طبیعی است که آن بخش از جامعه که تجربه و خاطره حضور در دوره انقلاب را دارند، تحریف تاریخی برای‌شان مسلم می‌شود و این را به نسل‌های دیگر هم انتقال می‌دهند. به علاوه آن نسل‌هایی که به صورت مستقیم در جریان انقلاب نبودند هم می‌توانند به راحتی آنچه از صداوسیما پخش می‌شود را با آثار موازی که از رسانه‌های خارج از کشور در اختیارشان قرار می‌گیرد مقایسه کنند و این سانسور و تحریف شدید در تولیدات رسانه ملی را دریابند. “
 
 
 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : نیروی زمینی سپاه با هوشمندی و تدبیر به ۱۹۰۰ روستای زلزله‌زده امدادرسانی کرد
کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :