برای پی بردن به نتیجه حدود ۷ سال جنگ خونین در سوریه چاره‌ای نداریم جز اینکه در واکنش‌های سیاسی و میدانی اسرائیل و نیز اظهارات مسئولان بلندپایه آن دقت داشته باشیم.

پیروزی ارتش سوریه و وحشت رژیم صهیونیستی

اگر بگوییم که رژیم اشغالگر اسرائیل اکنون در نوعی ترس به سر می‌برد، مبالغه نکرده‌ایم به ویژه به این دلیل که نیروهای ارتش سوریه در نبردی مهم و تعیین‌کننده موفق شدند محاصره دیرالزور را پایان دهند و چه بسا این آخرین نبرد بزرگ در سوریه باشد و روند تسلط بر چاه‌های نفت و گاز  را تکمیل کند. به این ترتیب دولت سوریه خواهد توانست مانند وضعیت پیش از بحران در سال ۲۰۱۱ ، روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت صادر و بیشتر نیاز گازی خود را نیز تامین کند.

دلایل ترس و وحشت اسرائیل چیست؟

با توجه به موارد بالا باید گفت چهار دلیل برای ترس و وحشت اسرائیل می‌توان برشمرد که عبارتند از:

اول: شکست محاصره دیرالزور و بیرون کوبیدن عناصر داعش از اکثر مناطق این شهر و اطراف آن به گونه‌ای که این پیروزی امکان گشودن راه‌های امداد رسانی راهبردی از ایران به حزب‌الله در لبنان از طریق خاک سوریه و عراق را فراهم می‌کند؛ مسیری که در طول ۳ سال گذشته بسته شده بود.

کسب مهارت رزمی حزب الله در سوریه

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : اعضای شورای سیاسی حزب اسلامی کار انتخاب شدند + اسامی

دوم: نزدیک شدن پایان جنگ در سوریه به این معنی است که نیروهای حزب‌الله به جنوب لبنان بازمی‌گردند و بار دیگر بر دشمن یعنی اسرائیل متمرکز می‌شوند آن هم پس از اینکه در سوریه در دو بخش جنگ کلاسیک و چریکی مهارت های میدانی زیادی به دست آورده‌اند.

افزایش قدرت و انسجام ارتش سوریه

سوم: بی‌تأثیر بودن ۶ سال جنگ بر ارتش سوریه به گونه‌ای که انسجام ارتش این کشور باقی و مهارت و تجربه آن نیز دو چندان شده است. به این ترتیب با وجود جنگ فرسایشی شدید علیه ارتش سوریه تمام محاسبات مبنی متلاشی شدن آن ناکام ماند به گونه‌ای که ارتش این کشور به یک نیروی نظامی منطقه‌ای تبدیل خواهد شد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

چهارم: تقویت حضور سیاسی و نظامی ایران در سوریه و منطقه به عنوان کشوری که در کنار روسیه نقش بزرگی در باقی نظام حاکم سوریه و تثبیت آن ایفا کرد.

در این میان پایگاه خبری «استراتفورد» آمریکا چند روز پیش گزارشی را منتشر کرد که در آن تأکید شده بود اسرائیل در تکاپوی جنگی جدید قبل از پایان جنگ سوریه است زیرا از قدرت ارتش سوریه بیم دارد. به همین دلیل رزمایش‌های بزرگی را با دو رویکرد هجومی و دفاعی اجرا کرد که در آن بیش از ۱۰ هزار سرباز شرکت داشتند به گونه ای که این مانورها بزرگترین مانورها در نوع خود در طول ۲۰ سال اخیر به شمار می آید.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - مجلس "چشم بسته" به وزرای معرفی شده رای ندهد

آشکار شدن وحشت اسرائیل از روند تحولات سوریه

آنچه به این گزارش اعتبار زیادی می بخشد و مهر تاییدی بر نگرانی و وحشت اسرائیلی ها است، اظهارات ایالیت شکید وزیر دادگستری اسرائیل در کنفرانس بین المللی مبارزه با تروریسم است مبنی بر اینکه « اگر اسد بخواهد در قدرت بماند باید ایران را بیرون از مرزهای خود نگاه دارد و اسرائیل کشورهای بزرگ جهان را تحت فشار قرار خواهد داد تا مانع از این شوند که ایران در سوریه و لبنان زیرساخت های نظامی (تولید موشک) داشته باشد و چنانچه به خواست اسرائیل پاسخ داده نشود، می داند چه باید بکند».

از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با همین ترس و وحشت عازم مسکو شد و از ولادیمیر پوتین خواست به حضور ایران در سوریه پاین دهد و آماده است همین نگرانی را تا چند روز دیگر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز در میان بگذارد.

نکته قابل توجه اینکه پوتین به صحبت های نتانیاهو گوش داد اما در پاسخ به او اعلام کرد روسیه بر اساس منافع خود و نه منافع اسرائیل عمل می کند و ایران متحد قوی روسیه است و اینجا بود که نتانیاهو برای بمباران حمص به نیروی هوایی چراغ سبز داد تا با این کار روسیه را تحریک کرده و پوتین را در تنگنا قرار دهد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : گرمایش جهانی چه بر سر زمین می‌آورد؟

ناکامی اسرائیل در متشنج کردن روابط روسیه، ایران و سوریه

اما خونسردی روسیه در قبال این اقدام تحریک آمیز اسرائیل بسیار سنگین بود و مجاهدت برای رویارویی جدید و حرکت دادن روسیه و سوریه و ایران به سمت جنگ را ناکام گذاشت.

با این توضیحات هر چند معلوم نیست آیا نتانیاهو پس از ملاقات با پوتین در دیدار با ترامپ خوش شانس تر خواهد بود یا خیر اما در پرتو بحران با روسیه و اختلافات متحدان عرب در منطقه خلیج پارس و نیز افزایش چالش طلبی هسته ای کره شمالی در اینکه بخت با نتانیاهو یار باشد، تردید است به ویژه اینکه ارزش راهبردی اسرائیل در نقشه های آمریکا کاسته شده است و همچنان رو به رکود هرچه بیشتر است.

نکته قابل توجه اینکه اسرائیل از اکتبر ۱۹۷۳ تا کنون  تمام جنگ ها را در منطقه را باخته است و ارتش این رژیم حتی در یک نبرد در لبنان و غزه پیروز نشد و در این میان  هرجنگ جدیدی با  سوریه، ایران و حزب الله نیز برای اسرائیل شکست هرچه بیشتر به بار خواهد آورد.

منبع:شمس آباد

این خبر را به اشتراک بگذارید :