گروه سیاسی شمس آباد، علیرضا سزاوار:بودجه سال آینده معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در لایحه دولت حدود ۳۰درصد افزایش یافته است. دولت برای سال ۹۷ معاونت امور زنان و خانواده، بودجه ۲۱ میلیارد تومان را پیشنهاد کرده و این در حالی است که بودجه این معاونت در سال ۹۶ برابر با ۱۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان بود.

پیش از این معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در نخستین نشست خبری خود پس از تصدی این معاونت گفته بود امکانات معاونت امور زنان و خانواده بسیار اندک و تنها در حد حوزه ریاست سازمان حفاظت محیط‌زیست است. افزایش چشمگیر بودجه معاونت زنان ریاست‌جمهوری در حالی اتفاق افتاده که بودجه سال ۹۷ بسیاری از نهادهای فرهنگی – اجتماعی کاهش زیادی داشته است؛ از بودجه نهادهای قرآنی گرفته تا پژوهش و آموزش‌و‌پرورش. تنگناهای بودجه‌ای نهادهای اجتماعی، صدای بسیاری را درآورده، اما ظاهراً قرار است معاونت زنان پول بیشتری برای پیاده‌سازی برنامه‌های خاص خود در اختیار داشته باشد. 

 

بر پایه گزارش جوان، بر اساس لایحه بودجه سال ۱۳۹۷، پیش‌بینی شده که در معاونت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور با مدیریت معصومه ابتکار در مجموع ۵۰ گزارش تحلیل آماری تهیه شود که با اختصاص ۴۰ میلیون تومان بابت هر گزارش، هزینه کل آنها ۲ میلیارد تومان لحاظ شده است. بر این اساس برای هر مورد گردآوری داده‌های آماری برای معاونت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور نیز ۴۰‌میلیون تومان اعتبار درج شده است. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - دولت احمدی‌نژاد از روابط پریوش با ساواک مطلع نبود؟ +تصاویر

 

جلسات ۸ میلیونی و حق‌الزحمه ۲۰میلیونی

 

بررسی جداول بودجه‌ای سال ۹۷ نشان می‌دهد بودجه‌ای هم که برای برگزاری ۶۰ نشست و نمایشگاه معاونت امور زنان و مراسم روز ملی خانواده در نظر گرفته شده ۲/۱ میلیارد تومان است؛ یعنی هزینه هر یک از مراسم یادشده ۲۰ میلیون تومان است. برای برگزاری مراسم روز زن نیز به طور مجزا ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار درج شده است. همچنین برای هر گزارش درباره پایش، نظارت و ارزیابی عملکرد وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی و نهادهای فعال در حوزه زنان و خانواده ۲۳ میلیون تومان بودجه در نظر گرفته شده است. برای هر گزارش درباره تدوین، احصا و سنجش شاخص‌های حوزه زنان و خانواده نیز ۷۰ میلیون تومان حق‌الزحمه پرداخت خواهد شد. 
 

جالب اینکه مطابق لایحه بودجه، هر جلسه دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده ۸ میلیون تومان هزینه در‌بردارد. حق‌الزحمه هر تحقیق، مطالعه، مشاوره و ترجمه در خصوص مسائل زنان نیز ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. 

 

این هزینه‌ها در معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در حالی صورت می‌گیرد که این معاونت در دولت نخست حسن روحانی نتوانسته هیچ دستاورد خاصی برای زنان ایرانی داشته باشد، بلکه حتی راپورت زنان ایرانی را هم به مجامع بین‌المللی داده و با واسطه موجب گزارش‌های حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی شده است. از سوی دیگر پژوهش‌های انجام شده در این معاونت، مانند بسیاری از دیگر پژوهش‌های صورت گرفته در سازمان‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی یا سانسور می‌شود یا داده‌ها و نتایج چندان قابل اتکا نبوده و با واقعیت‌های جاری در جامعه فاصله زیادی دارد. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : دشمن نمی‌تواند آزادانه و امن از ذخایر منطقه بهره‌برداری کند/ امروز دوباره همه شرایط جنگی علیه انقلاب برقرار شده است

 

طرح مسئله به جای پاسخگویی

 

همه اینها در حالی است که بر‌اساس برنامه ششم توسعه حجم دولت هرساله باید ۱۵درصد کاهش و به این ترتیب هزینه‌های جاری دولت نیز باید کاهش پیدا کند، اما نه‌تنها حجم دولت کاهش پیدا نکرده، بلکه هزینه‌های جاری در دومین سال کار دولت دوازدهم با ۱۱درصد افزایش روبه‌رو است.

توران ولی‌مراد، کارشناس مسائل زنان هم از «سیاسی‌کاری» و «های و هوی»‌های دولت گلایه‌مند است و تأکید می‌کند که دولت فقط به دنبال رأی‌آوری است. او اعتقاد دارد دولت به جای رفع مشکلات و در قامت بازوی اجرایی کشور، بلندگو مشکلات شده است و فقط مطالبه‌ها را مطرح می‌کند. 

 

وی در این‌باره می‌گوید: جهت‌گیری و هدف‌گذاری دولت در جهت بهره‌برداری سیاسی یک جریان خاص بوده است و حرکت‌های دولت در حوزه زنان برای تنظیم آرایش اجتماعی برای نتیجه‌گیری‌های سیاسی است. دولت فقط همایش و نشست برگزار می‌کند و به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

دولت در حوزه زنان خود مطرح‌کننده مطالبات است و در جایگاه اپوزیسیون نشسته است؛ در‌حالی‌که مطالبات را جامعه مدنی و فعالان زنان مشخص می‌کنند و مسئولان باید پاسخ دهند که چرا این جایگاه برعکس شده است و به جای پاسخگویی، طرح مسئله می‌کنند؟

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : سیدمهدی سیدی یک تحلیل شگفت از جرج جرداق مسیحی / انقلاب اسلامی، امام علی (ع) و ماجرای عدالت

او با اشاره به طرح موضوعات حاشیه‌ای و فرعی و هیجان‌سازی از جانب دولت می‌افزاید: « مثلاً در موضوع حضور زنان در ورزشگاه ها؛ آیا در حوزه ورزش، اولویت با حضور زنان در ورزشگاه‌ها است یا ایجاد ورزشگاه برای آنکه زنان در آن ورزش کنند و سلامت باشند؟

چرا دولت هیچ اقدامی در حوزه ایجاد زیرساخت‌ها نکرده است و فقط به دنبال تمرکز و هیجان‌سازی در موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها است؟» درواقع دولت قایقی به اسم امور زنان و خانواده ایجاد کرده که خود سوار آن می‌شود؛ خودشان هم موج درست می‌کنند و خودشان هم موج سواری می‌کنند!

این خبر را به اشتراک بگذارید :