به گزارش شمس آباد، علی‌رغم اینکه هر روز چندین از موتورسواران به دلیل نداشتن کلاه ایمنی، وسیله نقلیه‌شان بواسطه پلیس توقیف می‌شود، اما کم نیستند مسئولان و چهره‌های شاخصی که انگار مستثنی از این قانونند و بدون کلاه، سوا ر موتور می‌شوند!

 

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

 

موضوع نادیده زدودن قانون استفاده از کلاه‌ایمنی از سوی برخی مسئولان نخستین بار در جریان سفر هئیت دولت به مشهد مقدس در اواسط شهریور ۹۳ مطرح شد؛ آنجا که عکسی از محمد نهاونیان رئیس دفتر وقت رئیس‌جمهور منتشر شد که سوار بر موتورسیکلت در حالی که نه خودش و نه راکب موتور، کلاه ایمنی به سر نداشتند. عکسی که در آن حرکت مخاطره‌آمیز نشستن یک کودک خردسال بر روی باک موتورسیکلت هم باعث شد تا انتقادات نسبت به این رفتار رئیس دفتر وقت رئیس‌جمهور بیشتر شود.

گرچه گفته شد این موتورسواری رئیس دفتر وقت رئیس‌جمهور به دلیل رسیدگی به مشکلات و دریافت نامه‌ها و درخواست‌های مردمی و جاماندن وی از همراهی با کاوران دولت تدبیر و امید برای شرکت در جلسه هیئت دولت حرم مطهر رضوی خراسان رضوی بوده، ولی به هر حال این نادیده زدودن قانون آن هم بواسطه رئیس دفتر رئیس‌جمهور چندان برای مردم قابل پذیرش نبود.

 

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!
البته همان زمان سردار مؤمنی رئیس وقت پلیس راهور ناجا نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و گر چه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص این عکس تصریح کرد که روی صحبتش با «شخص خاصی» نیست، ولی گفت: به هر حال موتورسیکلت و دوچرخه جزو وسائل نقلیه‌ای هستند که در صورت عدم رعایت قانون استفاده از آن‌ها، مشکلاتی را برای راکبانش به وجود می‌آورد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - برجام مجازاتی است که برای مجرم نوشتند/ پست و مقام ها پیشکش خودتان، مملکت را نفروشید

این در حالی بود بر اساس قانون پلیس مکلف به توقیف موتورسیکلت‌هایی است که راکب آن یکی از تخلفات هفت گانه را مرتکب شده باشد: عدم استفاده از کلاه ایمنی، تردد در خطوط ویژه اتوبوس، حرکت در خلاف جهت مسیر، حرکت در پیاده‌رو، حمل بار غیرمتعارف، حرکات نمایشی و ایجاد عمدی صدای ناهنجار.

از سوی دیگر با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از موتورسیکلت‌سواران به دلیل مشکلات معیشتی و امرار معاش با موتورسیکلت، در اغلب موارد نسبت به اعمال قانون موارد مذکور مقاومت می‌کنند، توقیف موتورسیکلت‌های متخلف به یکی از چالش‌های گریبان‌گیر نیروی انتظامی و پلیس راهور تبدیل شده و این موضوع تا جایی پیش رفته که هر از گاهی تصاویر و فیلم‌هایی از برخورد و درگیری میان راکبان موتورسیکلت و مأموران پلیس در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و در این میان یا مأموران پلیس که مکلف به اعمال قانون هستند آسیب می‌بینند یا مردم.

به هر حال شکی نیست که فرهنگ ترافیکی موتورسواران در کشور به شدت نیازمند رشد است؛ درک آن هم چندان سخت نیست، کافی است در یکی از مناطق و معابر مرکزی تهران دقت کنید تا ببینید چطور بیشترشان بی‌قاعده و قانون در پیاده رو، خطوط ویژه و حتی در خلاف جهت معابر تردد می‌کنند؛ این یعنی عملاً راهکار‌های قانونی انجام گرفته برای کنترل تخلفات موتورسواران مفید فایده نبوده است و قانون‌گذار و پلیس باید حداقل در فرهنگسازی ترافیکی موتورسواران طرحی نو دراندازند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - عجیب‌ترین روزها در تقویم جهانی

فارغ از این موارد، موتورسواری جنجالی رئیس دفتر وقت رئیس جمهور تنها مورد از تعدی قانون استفاده از کلاه ایمنی بواسطه مسئولان نبود و بار‌ها و بار‌ها عکس‌هایی از مسئولان کشور در برهه‌ها و شرایط مختلف منتشر شد که آن‌ها هم مثل آقای رئیس دفتر، بدون کلاه ایمنی سوار موتورسیکلت شده‌اند. همین روز گذشته بود که تصویری از موتورسواری رئیس شورای شهر تهران در کانال تلگرامی‌اش منتشر شد که او هم با همان سبک و سیاق ترک موتور نشسته و بدون استفاده از کلاه ایمنی عازم مراسم تجدید میثاق اعضای شورای شهر تهران با آرمان‌های امام راحل شده بود.

 

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

اما این همه ماجرا نیست و قسمت تاسف برانگیز ماجرا آن است که با یک طلب ساده در اینترنت می‌شود به راحتی عکس‌های متعددی از مسئولان و شخصیت‌های مهم سیاسی و فرهنگی کشور دید که بدون توجه به قانون و با نادیده زدودن مقرراتی که هر روز ده‌ها موتورسیکلت سوار به دلیل همان کاری که این مسئولان کردند، موتورهایشان توقیف می‌شوند، سوار موتورسیکلت می‌شوند.

۲۶ خرداد ۱۳۹۴ بازگشت وزیر کشور به وزارتخانه از مراسم تشیع ۲۷۰ شهید تازه تفحص شده

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

 

حضور وزیر کار در همایش تجلیل از معلولان نخبه در مجموعه سعی در ۱۷ آذر ۹۴

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

بازگشت پرویز فتاح از مراسم تشییع پیکر شهید حججی

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

۱۹ مهر ۹۳ سعید حدادیان و حسین الله کرم

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : تیغ افت قیمت بر گردن سنگ آهن

حضور حجت الاسلام پناهیان با موتورسیکلت در تشییع پیکر شهید حججی

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

حجت‌الاسلام ذوالنوری نماینده مجلس، که برای حضور در جلسات مختلف در قم با موتورسیکلت تردد می‌کند

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

سعید قاسمی

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

«حجت‌الاسلام سید مهدی موسوی‌نژاد» نماینده مردم دشستان در رژه موتوری حوزه نجف اشرف برازجان

 

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

البته ناگفته نماند در مقابل بی‌توجهی برخی از سیاسیون و چهره‌های شاخص به این قانون، چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی و اثرگذار دیگری هم هستند که نسبت به اجرای این قانون مقیدند. چهره‌هایی همچون سعید جلیلی، فرهاد آئیش، حاتمی کیا و شهرام شکیبا.

 

۲۳ فروردین ۹۴ ابراهیم حاتمی کیا با موتور به مراسم تجلیل از سی‌سال سعی خودش رفت

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

۲۶ اردیبهشت ۹۶ سعید جلیلی در مسیر میتینگ انتخاباتی آیت الله رئیسی در مصلی تهران

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!

فرهاد آئیش اواخر شهریور ۹۶ در مراسم بیست و هفتمین «تولد ماه» در موزه هنر‌های دینی امام علی (ع)

موتورسواری مسئولان اما بدون کلاه!
 

 

 شکی نیست که قانون برای همه آحاد جامعه فارغ از جایگاه، پست و سمت‌شان یکسان است، ولی نکته حائز اهمیت آن است که این شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اثرگذار به عنوان یک الگو در جامعه مطرح هستند و رعایت قانون حتی در چنین مواردی می‌تواند به فرهنگسازی و ارتقاء فرهنگ ترافیکی بیانجامد. از سوی دیگر این انتظار می‌رود همانطور که نیروی انتظامی و پلیس راهور با تخلف سایر شهروندان طبق قانون برخورد می‌کند، فارغ از جایگاه این مسئولان، رعایت قانون را به آن‌ها نیز متذکر شود.

منبع: شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :