به گزارش شمس آباد، ولی الله سیف در نشست علنی امروز مجلس (سه‌شنبه ۲۱ فروردین ۹۷) در ارتباط با نوسانات بازار ارز، گفت: یکی از دستاوردهای مهمی که در دولت یازدهم و در ادامه در دولت دوازدهم وجود داشته دستاوردهای اقتصادی از قبیل ثبات بازارها، کنترل تورم،‌روند کاهنده تورم است که دو سال است در دامنه تک رقمی مانده و همچنین رشد اقتصادی که در دو سال اخیر وضعیت مثبتی را داشته است.

وی افزود: آنچه که باعث نگرانی است حجم بالای نقدینگی است که تا این لحظه اثر آن بر بازارها کنترل شده است و آنچه که می‌تواند تاثیر زیادی در نرخ ا رز داشته باشد از عامل غیر بنیادین است و عواملی است که اقتصادی نیست و آن عدم اطمینان نسبت به آینده است که متاسفانه در این رابطه ما به طرق مختلف به این موضوع دامن زدیم و دشمنان ما نیز بیکار ننشستند و کارشان دشمنی کردن است و با التهاب‌آفرینی‌های بین‌المللی کوشش می‌کنند که در اقتصاد کشور ما التهاب و عدم تعادل را بروز دهند.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: عامل انتظارات در شرایط بازار بسیار موثر است که نمونه‌های مثبت و منفی آن وجود داشته است. به عنوان مثال در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات بدون اینکه دولت جدید شروع به کار کنند و ظرف ۳-۲ ماه قیمت‌ها روند نزولی پیدا کرد و قیمت دلار در مرداد ماه به زیر ۳ هزار تومان رسید و این در حالی است که هیچ اقدام خاصی در حوزه اقتصادی انجام نشده بود و فقط یک امید مثبت و یک انتظار باعث شد  یک شرایط خیلی طبیعی در اقتصاد کشور ایجاد شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - لانه‌سازی مار «بهائیت» در پاکستان ؛ مردم بی‌خبرند و مسئولان غافل + تصاویر

سیف اضافه کرد: همانطور که این عامل مثبت بر بازار اثر داشته عوامل منفی نیز که باعث بروز انتظارات منفی و باعث بروز عدم اطمینان نسبت به آینده می‌شود می‌تواند در بازار التهاب ایجاد کند و دشمنان نیز این موضوع را می‌دانند و کوشش می‌کنند تا از هر فرصتی برای التهاب‌آفرینی در اقتصاد ما استفاده کنند.

وی افزود: دشمن اگر این کار را می‌کند ما تعجب نمی‌کنیم چون کارش دشمنی کردن است اما در داخل تقاضای من این است که روش‌هایی را در پیش بگیریم که خود ما التهابات مصنوعی ایجاد نکنیم. اگر در هر کشوری با هر میزان از اقتدار ذخایر انتظار منفی بوجود بیاید و بحث انتقال سرمایه و نگرانی نسبت به آینده ایجاد شود به هیچ وجه نمی‌توان در برابر آ‌ن مقاومت کرد.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوال رئیس مجلس درمورد تصمیم اتخاذ شده برای کنترل نوسانات بازار ارز اظهار داشت: تصمیم این است که تمام امکانات در یک فضای شفاف در خدمت تامین نیازهای واقعی اقتصاد کشور قرار گیرد. در یک افقی که بانک مرکزی بر همه ابعاد آن اشراف کامل داشته باشد و بتواند مانور تصمیم‌گیری داشته باشد.

سیف خاطرنشان کرد: بنا است تا یک سامانه‌ای ایجاد شود تا در این سامانه کلیه  ارزهایی که ناشی از درامدهای نفتی و غیرنفتی به کشور وارد می‌شود و هرگونه درآمد ارزی که کشور دارد در این سامانه ثبت شود و همه مصارف ارزی کشور نیز در این سامانه پاسخ داده می‌شود و بررسی‌ها نشان می‌دهد که کشور در یک وضعیت متعادل قرار دارد و التهاب‌افرینی‌های کاذبی که دشمنان ما در فضای مجازی ایجاد می‌کنند نباید ما را نگران کند اما ما به آنها فضا داده‌ایم و اجازه داده‌ایم که هر کاری می‌کنند و این اقداماتی که در اوایل فروردین اتفاق افتاد یک تابلو‌ بسیار مشخص اثبات کننده این دیدگاه است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : بیشتر کسانی که در تجمعات حضور داشتند زیر دیپلم بودند/ افرادی که انگیزه ضدّامنیتی نداشتند آزاد می‌شوند

وی ادامه داد: بازار ارز در سال‌های گذشته در تعطیلات تا ۱۵ فروردین هیچ تحرکی نداشت و اتفاقات و التهاباتی که رخ داد فقط و فقط در فضاهای تلگرامی و شبکه‌های مجازی بود و قیمت‌هایی اعلام می‌شد.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در این روزها ما به دلیل پیش‌بینی که داشتیم و احساس می‌کردیم که همچنین مساله‌ای ممکن است اتفاق بیفتد تیم ما بسیج بود و آماده بود و از روز پنجم فروردین در بازار بودند و ما عرضه ارز را داشتیم. ما در سال‌های گذشته این کار را نمی‌کردیم.

سیف خاطرنشان کرد: این حجمی که درمورد ان این قیمت‌های نا درست را اعلام می‌کند یک درصد یا دو درصد نیست. ۲۰۰-۳۰۰ هزار دلار به صورت کاغذی و لفظی گفته می‌شود و معامله اصلی اتفاق نمی‌افتاد.

وی افزود: ما نباید اجازه دهیم که اقتصاد و این حجم از منابع ارزی کشور که صرف واردات کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه کارخانجات می‌شود تحت تاثیر این علامت بسیار نا درست اقتصادی قرار گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در این فضا ما باید تصمیم بگیریم که تسلط خودمان را بر شرایط بازار ارز محرز کنیم و آن را در اختیار بگیریم که بعد متناسب با فضایی که برای ما پیش می‌اید و گشایش‌ها و یا محدودیت‌هایی که در پیش داریم بتوانیم نسبت به آنها انعطاف‌پذیر باشیم و به سرعت عکس‌العمل نشان دهیم.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : اشکالات مدیریتی در دولت دوازدهم اصلاح خواهد شد/ نسبت به فساد حساسم

سیف خاطرنشان کرد: ما همه توانمان را به کار گرفتیم که بتوانیم ارامش و ثبات را در بازار ایجاد کنیم و مسلما نیاز به معاونت و پشتیبانی مجلس نیز داریم.

وی افزود: ما براساس بررسی‌هایی که کرده‌ایم تعادل لازم در منابع و مصارف ارزی کشور وجود دارد و در این فضا نباید نرخ ارز این نوسانات را داشته باشد. رد پاهایی وجود دارد از توطئه‌هایی که حتی کشورهای اطرافمان دارند می‌کنند و در امارات و عربستان بیکار ننشسته‌اند،‌در بازار دبی هر روز بر علیه اقتصاد ما کوشش می‌شود،‌ ما آرامش خودمان را نگه داشتن کنیم و به دشمن اجازه ندهیم که به این مساله امید ببندند.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: در مدلی که تعادل منابع و مصارف وجود دارد و ۴۲۰۰ تومان مبنای بسیار منطقی برای این کار است و با شاخص‌های اقتصادی تطبیق دارد و  البته بنا هم نیست این ۴۲۰۰ تومان ثابت بماند که باز اشتباهات گذشته تکرار شود بلکه قرار است متناسب با متغیرهای اقتصادی حرکت کند ممکن است در طول سال ۶-۵ درصد هم نوسان داشته باشد. این هیچ اشکالی ندارد در همه دنیا همین وضعیت وجود دارد.

سیف خاطرنشان کرد: آنچه مهم است این است که ما در رابطه با نوع تخصیص و تامین ارز برای ورود کالاهای اساسی‌مان اولویت‌‌گذاری کنیم و خاصیت این مدل این است که نیازهای وارداتی کشور را اولویت‌گذاری و طبقه‌بندی می‌کنیم و متناسب با توان تامین ارز در کشور اولویت‌ها برای واردات درنظر گرفته می‌شود و ممکن است یک گزینه سایر هم بگذاریم.

منبع:خبرگزاری دانشجو

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :