به گزارش شمس آباد،‌ علی‌اکبر صالحی ظهر امروز در اجتماع خبرنگاران در حاشیه افتتاح دبیرستان انرژی اتمی مشهد در اجتماع خبرنگاران اظهار داشت: سعی داریم در استان‌ها مدارس انرژی اتمی را توسعه دهیم و به‌عنوان یک نمونه و الگو این مدارس را می‌سازیم تا وظیفه سازمان انرژی اتمی را در بسط توسعه علمی داشته باشیم و هم الگوسازی کنیم. این مدارس در تربیت نیروی انسانی در بعد علمی و معنوی موفق هستند و تا امروز تعداد زیادی دانشمند به جامعه ما تحویل داده و تربیت کرده و سپس به دانشگاه‌های خوب رفته و مشغول کار هستند.

صالحی در پاسخ به این پرسش که این روزها صحبت از خروج آمریکا از برجام است و اگر این اتفاق رخ دهد آیا واقعاً توان بازگشت به شرایط فنی قبل از برجام را در همه حوزه‌ها داریم را خیر؟ بیان کرد: من بارها گفته‌ام که از نظر فنی کاملاً قدرت بازگشت‌پذیری داریم و در جایگاهی به مراتب بالاتر از قبل از برجام هستیم؛ این بارها تاکید شده و نه شعار است و نه غلو.

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: هر وقت هر حرفی زدم، براساس یک باور و یک واقعیت علی‌العرض آن را گفته‌ام و ذاتاً اهل شعار نیستم؛ بارها گفتم؛ قبلاً هم وقتی اقدام به تولید ۲۰ درصد کردیم آن موقع خارجی‌ها گفتند بلوف می‌زنند؛ اما بعد که تولید شد حیرت زده شدند، حالا که می‌گوئیم آمادگی داریم به جایگاهی بالاتر از جایگاه قبلی بازگردیم، برخی می‌گویند بلوف می‌زنید و امیدوارم که هیچ وقت نیاز نباشد به این شرایط برسیم و امیدواریم آقای ترامپ و همکارانشان و دولت‌شان سر عقل بیایند و نه خودشان را به دردسر و زحمت بیندازند و نه ما را و نه دیگران را.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - برجام و راهبرد جدید آمریکا!

صالحی در مورد پروژه “پیشران هسته‌ای” افزود: این پروژه به‌خوبی جلو می‌رود و نقشه راهی برای پیشران ترسیم شده و یک پروژه درازمدت است و کوتاه مدت نیست، ۶ کشور دارای پیشران هسته‌ای هستند که ۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل هستند؛ تنها کشوری که خارج از عضویت شورای امنیت سازمان ملل صاحب پیشران هسته‌ای شده، هند در سال گذشته بود که با مدد روسیه این امر بعد از بیست و چند سال محقق شد.

وی افزود: با تجربه‌ و با انگیزه‌ای که در جوانان ماست این کار را شروع کرده‌ایم، صدا و سیما اگر فیلم تهیه کند خواهید دید که جوانان ما شب و روز در حال کار هستند و نسبت به نقشه‌راه و ترسیم زمانی، جلوتر هستیم و جزئیات را نمی‌توانم بیان کنم؛ به‌هرحال با فعل ماضی روی این مسائل صحبت می‌کنیم، هر وقت مراحلی را در این زمینه طی کردیم بیان می‌کنیم، مثل ۲۰ فروردین که ۸۳ دستاورد را مشخص و بیان کردیم و روی میز قرار دادیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در مورد پروژه ملی “یون درمانی” افزود: پروژه “یون درمانی” به‌خوبی جلو می‌رود و آخرین مراحلش را طی می‌کند و فاز طراحی و مفهومی آن تمام شده و پس از طی آخرین مراحل، اطلاع‌رسانی می‌شود. این بیمارستان در نوع خودش بیمارستان منحصری خواهد بود که در غرب آسیا نداریم و در اتریش و ایتالیا به تازگی این بیمارستان راه‌اندازی شده و یک پدیده جدید، هم در علاج و هم درمان امراض صعب‌العلاج مثل سرطان است؛ البته یک پروژه عظیم از نظر مالی است و حدود ۲۰۰ میلیون یورو حجم سرمایه‌گذاری آن است و مراحل طراحی تمام شده و نقشه‌ها نیز آماده شده و ان‌شاء‌الله یکی دو مرحله دیگر دارد که به سرانجام برسد روی زمین کار را آغاز می‌کنیم.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : یکی از رهبران مجلس اعلای اسلامی عراق تاکید کرد ضرورت تشکیل «ائتلاف ملی» در عراق بر اساس اصولی جدید

صالحی در مورد توسعه هسته‌ای در بوشهر نیز خاطرنشان کرد: صدا و سیما دائم این‌ها را از ما می‌پرسد، بروید ببینید و نشان دهید که حجم عظیمی از کار در شرف انجام است و این‌ها را به مردم نشان دهید تا مردم امیدوار شوند.

صالحی در مورد واکنش توئیتری ظریف به اظهارات ترامپ بیان کرد: واکنش آقای ظریف حکیمانه و قدرتمندانه و براساس عقلانیت و منطق بود.

صالحی در مورد کم‌آبی و تاثیر آن بر فرآیند فعالیت‌های هسته‌ای گفت: مشکل کم‌آبی به این معنا در ایران نداریم بلکه مشکل درست استفاده نکردن از آب داریم. در سازمان انرژی اتمی به سهم خودمان کار خوبی شروع کرده‌ایم که آینده درخشانی دارد و نخستین مرحله آن، تامین آب آشامیدنی از رطوبت هوا با قیمت بسیار مناسب است.

وی ادامه داد: هر لیتر آب آشامیدنی معدنی ۱۰۰۰ تومان است اما قیمت تمام‌شده طرح ما کمتر است و در حد ۲۰۰ تومان است، نمونه دستگاه را ساخته‌ایم که ان‌شاء‌الله به تولید انبوه می‌رسد؛ این دستگاه رطوبت هوا را می‌گیرد، میکروب آب با این دستگاه از بین برده می‌شود؛ سختی آب این دستگاه ۴۰۰ است و املاح آن نیز به اندازه مورد نیاز است و پس از تقطیر آب، املاح وارد می‌شود و بهترین آب استاندارد می‌شود. نمونه دستگاه ساخته شده و امیدواریم دولت سرمایه‌گذاری کند و با تولید انبوه قیمت آن ناچیز می‌شود و حدود ۱۰ لیتر آب در روز می‌دهد؛ البته بستگی تام و تمام به درجه رطوبت هوا دارد و در مناطقی مانند بندرعباس ممکن است تا ۳۰ لیتر نیز آب دهد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - در برابر فضای مجازی بی‌غیرت نیستیم

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین در مورد فضای شهری مشهد نیز بیان کرد: مشهد در دل همه ایرانی‌ها و متعلق به همه ماست و متعلق به ایرانیان و مسلمانان جهان است، مشهد از ابتدای امر یک فکری در شهرسازی‌اش حاکم بوده و همین‌گونه رشد نکرده، البته حاشیه‌ها خارج از قصد مسئولان بوده و انشاء‌الله علاج می‌شود اما در خود شهر این فکر شهری دیده می‌شود.
 
منبع:شمس آباد

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :