به گزارش شمس آباد؛ روزنامه‌های زنجیره‌ای از سویی چنان‌چه در گزارش مجزایی که کیهان امروز بدان پرداخته است با وضعیت بد اقتصادی موجود در سال ۱۴۰۰ و انتخابات ریاست جمهوری آینده با مشکلات متعددی در جذب افکار عمومی روبه‌رو می‌بینند و از سوی دیگر نمی‌خواهند این‌گونه القا کنند که این وضعیت ناشی از مدیریت دولت مطلوب آنان است!
 

به‌عنوان نمونه شرق دیروز در یادداشتی نوشت: «انگار ما دوست داریم یا نیاز داریم همیشه کسی را با سلام و صلوات بیاوریم و همه گناهان را به گردنش بیندازیم. خواهند گفت رئیس‌جمهور باید پاسخ‌گو باشد، باید انتقاد وجود داشته باشد و…، ولی آنچه ما می‌کنیم واقعا همین است؟ پاسخ‌گویی هم مکانیسم مشخصی دارد.»

نویسنده ادامه داده است: «در آمریکا نیز شبانه‌روز به رئیس‌جمهور یورش می‌کنند، اما آیا او هرروز می‌نشیند جواب مطبوعات را می‌دهد یا در مجلس و نیز در کنفرانس‌های مطبوعاتی چنین می‌کند؟  اینجا برخی سوراخ دعا را گم می‌کنند.»

درباره آوردن افراد با سلام و صلوات و انداختن همه گناهان به گردن وی، اصلاح‌طلبان کافی است نگاهی به سابقه خود و برخوردشان با مرحوم هاشمی و احمدی‌نژاد بیندازند. هاشمی را عالیجناب سرخپوش نامیدند و احمدی‌نژاد را به هر فحشی نواختند.

یورش و توهین به روزنامه‌ها و رسانه‌های منتقد در پنج سال گذشته روند رو به رشدی داشته است، این رویه از دولت و شخص رئیس‌جمهور به بدنه حامیان نیز تسری پیدا کرده و همزمان که روحانی در سخنرانی‌های خود با انواع توهین‌ها و تعابیر عجیب منتقدین را مورد نوازش قرار داده است حامیان او نیز همین شیوه را پی‌گرفته‌اند.

رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس قوه مجریه اختیارات بالایی را طبق قانون اساسی در اختیار داشته، بودجه و اقتصاد کشور در اختیار او است، کافی است به اختیارات رئیس‌جمهور که در قانون اساسی ذکر آن رفته است توجه کنیم تا مشخص شود که او چه اختیاراتی داشته و در قبال این اختیارات و وظایف قانونی بایستی پاسخگو باشد.

اصل ۱۱۳ قانون اساسی تصریح می کند: «پس‏ از مقام‏ رهبری‏ رئیس‏ جمهور عالیترین‏ مقام‏ رسمی‏ کشور است‏ و مسئولیت‏ اجرای‏ قانون‏ اساسی‏ و ریاست‏ قوه‏ مجریه‏ را جز در اموری‏ که‏ مستقیماً به‏ رهبری‏ مربوط می‏ شود، برعهده‏ دارد.»

اصل ۱۲۲ قانون اساسی نیز تاکید می‌کند: «رئیس‏‌جمهور در حدود اختیارات‏ و وظایفی‏ که‏ به‏ موجب‏ قانون‏ اساسی‏ و یا قوانین‏ مرسوم‏ به‌عهده‏ دارد در برابر ملت‏ و رهبر و مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ مسئول‏ است‏.»

اصل ۱۲۶ نیز می‌گوید: «رئیس‏ جمهور مسئولیت‏ امور برنامه‏ و بودجه‏ و امور اداری‏ و استخدامی‏ کشور را مستقیماً برعهده‏ دارد و می‌تواند هدایت‏ آنها را به‏ عهده‏ دیگری‏ بگذارد.»
اصول متعدد قانون اساسی اختیارات و وظایف رئیس‌جمهور را برمی‌شمرد و او نیز طبق قانون اساسی به اندازه اختیارات و وظایف خود بایستی در برابر ملت، مجلس شورای اسلامی و رهبری پاسخگو باشد و این که روزنامه زنجیره‌ای شرق مدعی است رئیس جمهور اختیاراتی ندارد تا در برابر رسانه‌ها که نماد مطالبه‌گری مردم از مسئولین هستند پاسخگو باشد عجیب به نظر می‌رسد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : نامه بسیج دانشجویی دانشگاه علامه به نجفی حاضریم به جای شما مدیریت حوادث را برعهده بگیریم/اهداء نمکدان به رسم یادگاری

دولت بر سر مردم منت می گذارد!
روزنامه آفتاب یزد در مطلبی نوشت:«در چند روز اخیر هنگامی که به سخنان دولتمردان گوش فرا می‌دهیم، چیزی نمی‌شنویم جز منت گذاشتن بر سر مردم با این توجیه که به موجب گرانی بنزین برایتان شغل ایجاد خواهیم کرد یا در پی افزایش عوارض خروج از کشور، به گردشگری داخل رونق خواهیم داد.»

گفتنی است مرحوم هاشمی چند روز قبل از فوت، در آخرین جلسه یکی از کمیسیون‌های «مجمع»، گلایه و انتقاد‌های جدی نسبت به مدیریت رئیس‌دولت مطرح کرد؛ هم به این خاطر که وقت کافی روزانه برای رسیدگی به مسائل به ویژه مشکلات اقتصادی نمی‌گذارد و هم اینکه از موضع بالا برخورد می‌کند و ملاقات با او حتی برای من (هاشمی) هم آسان نیست. آقای هاشمی ۲۲ تیر ۹۵ در دیدار جمعی از مدیران حوزه رسانه و صنعت، به انتقاد از افزایش ۹۰۰ هزار میلیاردی نقدینگی (که اکنون بالغ بر ۱۳۷۰ هزار میلیارد تومان شده) پرداخت و گفت: «اگر ۲۰ درصد این نقدینگی‌ برای تأمین نیازهای واحدهای تولیدی تعطیل شده برگردد، علاوه‌بر برگشت رونق به اقتصاد، مشکل بیکاری جوانان تحصیل‌کرده، مخصوصاً کارگران بیکار شده را حل می‌کند که معضل بسیار خطرناک برای جوانان، خانواده‌ها و جامعه شده است».

سوداگری انگیزه ورود برخی نمایندگان به مجلس
روزنامه همدلی به نقل از  دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین نوشت : «یکی از مشکلات در مجلس این است که متاسفانه برخی نمایندگان وظایف‌شان را چندان جدی نمی‌گیرند یا با انگیزه سوداگری به مجلس آمده‌اند. گاهی هم نمایندگان فکر می‌کنند به مجلس آمده‌اند تا به رفع و رجوع مسائل حوزه انتخابیه خود بپردازند یا اینکه بررسی کنند که کدام آقا مدیرکل کدام استان باشد یا اینکه در پشت پرده با دولتی‌ها رایزنی کند در حالی که هیچ کدام از اینها واقعا وظایف نمایندگان مجلس نیست و به نظرم باید در این زمینه یک تدبیر جدی اندیشیده شود.»

این روزنامه همچنین نوشت :« درباره لوایح و طرح‌هایی که به صحن می‌آیند بیشتر از آنکه از منظر تک تک نمایندگان به شکلی تخصصی مورد بررسی قرار گیرد به این صورت مورد بررسی قرار می‌گیرد که یک نماینده با نگاه کردن به چند نماینده که درباره آن موضوع بیزاری یا موافقت‌هایی دارند واکنش نشان می‌دهد که یا موافقت با تصویب آن طرح است یا بیزاری با آن.»

گفتنی است نتیجه رفتار قبیله‌ای جریان مدعی اصلاحات در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین شورای شهر با رویکرد  سهمیه دادن به تمام گروه‌ها و راضی کردن آنها و در نهایت با تَکرار کردن و ژست دروغین امید و رأی دادن فله‌ای، لیست رانتی امید- بنابر افشاگری فعالان اصلاح‌طلب- به مجلس راه می‌یابد،  و نتیجه‌ای فراتر از این نمی‌توان برای آن متصور شد. در حقیقت خروجی این لیست‌های رانتی و قبیله‌ای که بدون در نظر بردن اصل شایسته‌سالاری بسته می‌شود جز ثبت چنین نقاط تاریک و سیاه در تاریخ کشور نخواهد بود.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : بعد از عفرین، عازم منبج، عین العرب و قامشلی خواهیم شد/ ناتو در سوریه مداخله کند

دولت قبل، خزانه و راهکاری که دیگر ممکن نیست!
روزنامه اعتماد در گزارشی با عنوان «برای طرح‌های عمرانی پول نداریم» به اظهارات محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت پرداخته است.
در بخشی از این گزارش آمده است: «وی با بیان اینکه یکهزار و ١٩۴ هزار میلیارد تومان در کشور هزینه خواهد شد که ما فقط می‌توانیم ٣۶٨ هزار میلیارد تومان از خزانه دولت برداشت کنیم، گفت: جامعه حق دارد این سوال را بپرسد که مابقی این هزینه را از کجا می‌خواهید بیاورید؟… ١٩۴ هزار میلیارد تومان نیز از حقوق گمرکی و مالیات درآمد کسب خواهیم کرد که در عین حال ۵٠٠ هزار میلیارد تومان نیز طرح و پروژه نیمه‌تمام در کشور داریم. وی ادامه داد: پس باید چیزی بفروشیم تا بتوانیم این میزان را تامین کنیم که اولا ساختمان‌های دولتی است که پیش‌بینی کردیم یکهزار و ۵٠٠ میلیارد تومان و فروش سهام شرکت‌های دولت که آن نیز حدود ١٠۶ هزار میلیارد تومان خواهد بود و برای تامین بقیه آن مجبور شدیم اوراق قرضه بفروشیم که آن نیز حدود ۴٧ میلیارد تومان است.»

در ادامه این گزارش آمده است: «برای طرح‌های عمرانی پول کافی نداریم و برای این کار مجبور شدیم سال گذشته ١٧ هزار میلیارد تومان از بانک‌ها پول بگیریم تا بتوانیم واحدهای متوقف و نیمه‌تعطیل را دوباره فعال کرده و فرصت شغلی ایجاد کنیم. نوبخت خاطرنشان کرد: تصمیم گرفتیم اگر اصلاح قیمتی روی حامل‌های انرژی رخ دهد و مجلس مجوز آن را دهد ١٧ هزار و ۵٠٠ میلیارد تومان درآمد داشته باشیم تا بتوان ٨٣ هزار واحد صنفی نیمه‌کاره‌ای که باید کامل شود را تکمیل کنیم.»

وقتی دولت تدبیر و امید سکان قوه مجریه را در دست گرفت یکی از مواردی که بوسیله دولتمردان بسیار مطرح شد «خزانه خالی» بود. آن زمان دولت همه چیز را با فرافکنی به دولت قبل منتسب می‌کرد. اکنون که دولت دوازدهم بر سر کار آمده چهارسال گذشته را نیز خود سکاندار قوه مجریه بوده است. از طرفی دیگر با وجود این همه گلایه از کمبود بودجه، دولت تدبیر و امید حقوق‌های نجومی پرداخت می‌کرد و پس از افشای آن نیز از افشاکنندگان ناراضی بود! ضمن آنکه دولت تدبیر و امید عنوان پرهزینه‌ترین دولت را یدک می‌کشد. دولتی که هزینه یک وعده ناهار آن در سفر استانی به البرز برای اجتماع چند ده نفری هیئت دولت مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان شده است طبیعی است که با چنین کسری بودجه‌ای مواجه شود.
متاسفانه هر ساله مبالغ هنگفتی فرار مالیاتی در گمرکات کشور رقم می‌خورد. این فرار مالیات به مدد کارت‌های بازرگانی که به نام افرادی محتاج و با پرداخت چند میلیون تومان به آنها تهیه می‌شود برای مدت یکسال کاربرد دارد و زمانی که موعد پرداخت مالیات فرا می‌رسد دیگر از آن کارت استفاده نمی‌شود. در این فقره متاسفانه دولت هیچ تمایلی به جلوگیری از دور زدن قانون ندارد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - اهمیت و دلایل صدور انقلاب با نگاه امام خمینی

لفاظی‌های اروپا در دفاع از برجام، صدای زنجیره‌ای‌ها را درآورد
روزنامه آرمان در مطلبی نوشت:«ضروری است اروپا به‌طور جدی از آمریکا به‌عنوان یکی از اعضای موثر برجام بخواهد به تعهدات خود در برجام عمل کند و تکلیف خود را با برجام یکسره کند. بدیهی است اگر به برجام با دید برد-برد نگاه می‌کنیم، پس نمی‌تواند منافعش حاصل یک طرف مسئله شود، اما جمهوری اسلامی از توافق بهره‌ای نبرد. بنابراین دستاورد برجام و پایبندی ایران به تعهداتش در توافق امری روشن است، اما تایید آن به‌تنهایی کافی نیست، بلکه اروپایی‌ها باید زمینه اجرای مفاد برجام، توسعه مناسبات تجاری و ایجاد روابط بانکی و بیمه‌ای میان خود و ایران را ایجاد کنند و نگرانی‌های خود را با طرف آمریکایی به‌طور جدی مطرح کنند، اما به‌نظر می‌رسد که اروپایی‌ها نیز در این زمینه گروگان آمریکا شدند و به‌تدریج با گذر زمان به ‌این مسئله تن می‌دهند که برجام کماکان به‌صورت استندبای باقی بماند، اما هر از گاهی و به هر مناسبتی و در هر سفر و جلسه‌ای تنها به‌این مسئله اکتفا کنند که برجام دستاورد خوبی است و ایران هم تعهدات خود را در قبال برجام انجام داده است. به همین دلیل تصور می‌رود که اروپایی‌ها باید از این حالت کرختی خارج شوند و به‌طور جدی مسئله مباحث حقوقی را مبتنی بر مقررات بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد با آمریکا آغاز کرده تا تکلیفشان با برجام روشن شود».

جماعتی که دیروز- همزمان با عهدشکنی‌های گسترده آمریکا در برجام- تاکید داشتند که «امضای کری تضمین است»، پس از ناکامی در خوش‌بینی به آمریکا، به اروپای آقا اجازه- به تعبیر مقامات ارشد دولت روحانی- دل‌خوش کردند.در ماه های اخیر، موضع‌گیری‌هایی همچون «اروپا،آمریکا نیست»، «اروپا علیه تکروی ترامپ»،«اروپا برای پشتیبانی از برجام جبهه واحد تشکیل می‌دهد»، «زنگ خطر برجامی سران ۲۸ کشور اروپایی به ترامپ»و… در کنار دیگر موارد مشابه به تیتر اول و عنوان یادداشت‌ها و گزارش‌های روزنامه‌های زنجیره‌ای مدعی اصلاحات تبدیل شد.

گفتنی است پیش از این کارشناسان تاکید داشتند که به لحاظ راهبردی، منافع بلندمدت کشورهای اروپایی طرف برجام بیش از ایران به آمریکا گره خورده است و لفاظی‌های آنها در دفاع از برجام، خیلی زود رنگ می‌بازد.

مقامات اروپایی بارها مدعی شده اند که همه طرف‌ها- از جمله آمریکا- به تعهدات برجامی خود پایبند بوده‌اند و اعتراض ایران درخصوص عهدشکنی آمریکا در برجام را نپذیرفته‌اند.

به نظر شما سکوت عملی اروپا در قبال پیمان‌شکنی آمریکا و در عین حال دادن زنگ خطر درباره موشک‌های دفاعی ایران، به اندازه کافی روشن نیست که معلوم کند ۳ دولت اروپایی، ادای «شریک قافله» را درمی‌آورند اما در اصل «رفیق دزد» هستند؟!

منبع:کیهان
 

این خبر را به اشتراک بگذارید :