از آن زمان ۴ سال گذشته و رییس‌جمهور روحانی، روز گذشته نیز بار دیگر در اجتماع دانشجویان حضور یافت؛ این بار هم در دانشگاه تهران؛ اما به دلایلی از جمله عدم سخنرانی دانشجویان در این مراسم، نمی‌توان نام آن را برنامه دانشجویی گذاشت. روحانی، روز گذشته باز هم بر لزوم نقد تأکید کرد و گفت: «انحصار خطرناک است، آزاد بگذارید، رقابت را آزاد بگذاریم و برای نقد و مشارکت همه را تشویق کنیم » اما با مرور به حواشی حضور روحانی در دانشگاه تهران، می‌توان این برداشت را کرد که عملکرد آقای رییس‌جمهور و تیم وی، حداقل در روز گذشته نافی اعتقاد شخص رییس‌جمهور بر لزوم نقد و آزادی بیان بود.

موضوع حضور رؤسای جمهور در دانشگاه‌ها، به دوران اصلاحات باز برمی‌گردد. اصلی که در تمامی چنین مراسمی از آن دوره به یادگار مانده، سخنرانی تشکل‌های سیاسی در دانشگاه‌ها بوده است اما روحانی روز گذشته در این خصوص سنت‌شکنی کرد. او و تیمش اجازه سخنرانی به نمایندگان تشکل‌ها در این مراسم را ندادند.

آقای امین اقرلو، مسوول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در این باره گفته بود: «متأسفانه در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور که با حضور حسن روحانی رییس جمهور در دانشگاه تهران برگزار می‌شود، به تشکل‌های دانشجویی و حتی دانشجویان اجازه صحبت داده نشده است.

در این مراسم اعلام کرده‌اند تنها یک دانشجوی نمونه کشوری که حتی نام وی را نیز نگفته‌اند، از طرف جامعه دانشجویی کشور سخنرانی می‌کند.» روحانی در روزی که به دانشجویان اجازه سخنرانی داده نشد، تأکید کرد: « نقد باید آزاد باشد، مخصوصاً در دانشگاه، باید تشویق شود.» تغییر تاکتیک روحانی و مشاوران وی در ندادن تریبون به دانشجویان منتقد در این مراسم، می‌تواند یک دلیل مهم داشته باشد؛ به نظر می‌رسد رییس‌جمهور روحانی علاقه نداشت در موضوع برجام و بخصوص درباره عهدشکنی آمریکا و احتمال خروج این کشور از برجام، انتقادهایی را بشنود. هرچند روحانی در این مراسم درباره این موضوع نیز سخنرانی کرد اما سخنان وی یک‌طرفه و بدون شنیدن مطالب دانشجویان در این زمینه بود، سخنانی که پیشتر نیز در نشست‌های وی در مجمع عمومی سازمان ملل شنیده شده بودند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : مقام پیشین پلیس رژیم‌ صهیونیستی حکم اتهامات نتانیاهو تکان‌دهنده خواهد بود

روحانی برجام را «پیروزی اخلاقی» ایران معرفی کرد، موضوعی که واکنش‌های بسیاری را در فضای مجازی به همراه داشت که چندین از این واکنش‌ها با زبانی طنز بیان شدند.

«روحانی امروز از پیروزی جدید برجام گفت و آن پیروزی اخلاقی بود. ظاهراً خبری از دستاورد حل مشکلات معیشتی مردم و رفع ممنوعیت‌ها نیست.»، «کاپ افتخار اخلاق مذاکره هم اهدا می‌شود به جناب ظریف و سایر زحم‌کشان مذاکرات اعم از خودی ونفوذی! آنقدر خوش‌اخلاق که منافع رو هم هبه کردند!»، «اون بچه‌هایی که تیمشون تو مدرسه می‌باخت و بهشون #کاپ_اخلاق می‌دادن، خوب می‌فهمن روحانی چی می‌گه » البته این‌ها تنها سه نمونه کوچک از واکنش کاربران به سخنان برجامی رییس جمهور است.

روحانی در جایی دیگر از سخنرانی خود به آیه‌ای از قرآن اشاره کرد و گفت: «قرآن به پیغمبر ؟ص؟ می‌گوید: «تو معاهدات فراوانی با کفار بستی و هر دفعه هم آنان تخلف کردند». آیا پیامبر؟ص؟  ضرر کرد؟ کسی آنجا پیدا می‌شد که می‌گفت نعوذ بالله پیامبر ؟ص؟  ساده‌لوح بود؟ کسی که تخلف عهد می‌کند، حیثیت خود را زیر پا می‌گذارد؛ ما راه درست را انتخاب کرده‌ایم.»

این سخنان روحانی در حالی است که پیش از این آقای تاجزاده نوشته بود هر دولتمردی که پای خدا را به حوزه اختیارات باز کند، غالباً منظورش زیر پا گذاشتن قانون است یا طفره رفتن از پاسخگویی!

شاید این سخنان تاجزاده درباره روحانی هم صدق می‌کند، چراکه آقای روحانی برای توجیه تخلف برجام به تخلف عهدهای دشمنان پیامبر در صدر اسلام اشاره کرد و به گونه‌ای که به نظر می‌رسد ایشان خبر ندارد وقتی مشرکان تخلف عهد کردند و پیمان صلح حدیبیه را شکستند، پیامبر اکرم؟ص؟  لشکرکشی و مکه را فتح کردند!؟ این بخش از سخنان رییس جمهور و اشاره‌اش به آیه‌ای از قرآن نارضایتی‌های زیادی را به دنبال داشت. ابوالفضل ظهره‌وند (دیپلمات باسابقه وزارت امور خارجه) در کانال تلگرامش نوشت: «فرمایشات امروز روحانی دور تازه‌ای از چالش را دامن زد که به نظر نیاز دولت در این مقطع می‌باشد برای انحراف افکار عمومی از موضوعات اصلی. ایشان عقد پیمان‌های متعدد از جانب پیامبر؟ص؟  و بدعهدی کفار را به خطای خود در برجام تشبیه و غیر مستقیم راه را برای عقد قراردادهای بعدی به‌رغم بدعهدی‌های احتمالی غربی‌ها در آینده نزدیک باز کرد.»

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - دفاع از مظلوم وظیفه سپاه است

روحانی در تمامی سخنرانی‌های خود بخصوص در بین دانشجویان از لزوم نقد دولت می‌گوید اما نحوه رفتار دولت با منتقدان گویای واقعیت دیگری است. روحانی به دانشگاه می‌رود، از لزوم نقد می‌گوید اما دانشجویان منتقد فرصت سخنرانی در مقابل وی را پیدا نمی‌کنند. حتی به تعداد کافی هم از دانشجویان وابسته به تشکل‌های سیاسی در سالن مراسم حضور نداشتند. روحانی در ایام تبلیغات انتخابات اخیر نیز بارها بر نقد دولت تأکید می‌کرد اما در عمل شکایت معاونت حقوقی رییس‌جمهور از رسانه‌های منتقد و برخی نمایندگان منتقد دولت، به وقوع پیوست.

صندلی خالی وزیر علوم در کنار رییس‌جمهور

حضور روزگذشته روحانی در دانشگاه تهران، نکته مهم دیگری داشت. صندلی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در کنار رییس‌جمهور خالی بود و آقای سیدضیا هاشمی سرپرست این وزارتخانه کماکان بر این صندلی تکیه زده بود.

 روحانی تاکنون وزیر علوم را به مجلس معرفی نکرده و برخی از نمایندگان مجلس نیز این اقدام روحانی را تخلف از قانون اساسی تلقی می‌کنند؛ موضوعی که سرپرست وزارت علوم با بی‌اطلاعی از فرد مدنظر رییس‌جمهور برای تصدی این وزارتخانه، اظهار امیدواری کرده تا پایان مهرماه این کار (معرفی وزیر علوم) انجام شود.

حضور روحانی در دانشگاه تهران نکته دیگری هم داشت؛ روحانی در تمامی این مدت از مردادماه ۹۲ که سکان ریاست‌جمهوری ایران را به دست گرفته، ترجیح داده تنها در دانشگاه‌های دولتی حضور یابد و علاقه‌ای برای رفتن به دانشگاه آزاد در مناسبت‌های مختلف از خود نشان نداده. همچنین رییس‌جمهور تنها در دانشگاه‌های دولتی تهران حضور یافته و تمایلی برای حضور در دانشگاه‌های سایر استان‌ها را نداشته است. در این میان نیز دانشگاه‌های شهید بهشتی و تهران در صدر دانشگاه‌های میزبان رییس‌جمهور قرار دارند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شهدای مدافع حرم مانع از آسیب رسیدن به کشورهای اسلامی شدند

رییس‌جمهور روحانی دست‌کم باید دو ماه دیگر نیز به میان دانشجویان برود؛‌ این‌بار برای گرامیداشت ۱۶ آذرماه روز دانشجو. باید منتظر ماند و دید آیا باز هم آقای دکتر روحانی و مشاوران وی، تاکتیک روز گذشته خود را در آن روز هم اعمال خواهند کرد یا این بار این فرصت را به دانشجویان خواهند داد که در حضور وی، سخنرانی و به بیان مطالب خود بپردازند.

حاشیه‌های حضور روحانی در دانشگاه تهران موضوع تکراری برجام و خمیازه دانشجویان

 وقتی رییس‌جمهور از برجام سخن می‌گفت، تلویزیون تصویر دانشجویی را نشان داد که درحال خمیازه کشیدن بود.

بسیاری از دانشجویان به فضای امنیتی ایجاد شده همزمان با ورود رییس‌جمهور به دانشگاه تهران اعتراض داشتند و معتقد بودندکه فضای امنیتی ایجاد شده برای عبور و مرور باعث نرسیدن به موقع آنان سر کلاس‌هایشان شده است.

– چندین از دانشجویان که موفق به ورود به سالن سخنرانی نشده بودند، در حاشیه این مراسم می‌گفتند: روحانی در دانشگاه تهران چنان از آزادی انتقاد گفت که انگار این خودش نبوده که تشکل‌ها و دانشجویان را به مراسم آغاز سال تحصیلی راه نداده است.

 یکی از دانشجویان این دانشگاه نیز می‌گفت تنها تغییر محسوسی که امروز در دانشگاه دیدم کش دادن اذان بواسطه مؤذن بود. همین دانشجو نیز می‌گفت: یک زمانی روحانی داشت التماس می‌کرد تا به مردم بفهماند ممنوعیت می‌رود کنار؛ الان دارد التماس می‌کند بفهماند ترامپ نمی‌تواند کاری بکند!

 تعداد صندلی‌های خالی نیز در تصاویر تلویزیون به چشم می‌خورد.

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :