گروه سیاسی شمس آباد: رکود اقتصادی، بیکاری، تعطیلی بنگاه های اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی، واردات کالاهای مصرفی و صادرات مواد خام و … از جمله دلایلی هستند تا اقتصاد به عنوان اولویت در ایران در صدر دستور کار دولت و حاکمیت قرار گیرد.

رهبر معظم انقلاب برای اولین بار در  در دو سال متوالی نزدیک از یک شعار مشابه برای سال جدید استفاده کردند و این نشان از وجود دغدغه های جدی در زمینه اقتصادی دارد. ایشان در انتهای سال ۱۳۹۵ در یکی از سخنرانی خود از مسئولین می خواهد که به جایی گزارش دهی، پاسخگو باشند و نسبت به عدم توجه به مسائل مردم اعلام گلایمندی می کنند: «آخر سالِ «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» است و مسئولین باید نشان دهند برای اقدام و عمل چه کرده‌اند؛ نگویند باید چنین بشود، بگویند چنین شد. نمی‌شود گلایه‌های مردم را نادیده گرفت؛ مسئله‌ی گرانی و بیکاری و رکود مهم است؛ مسئولین باید مجاهدت کنند.امروز دشمن سعی دارد به اقتصاد کشور فشار بیاورد تا مردم دچار مشکل شده و دلزده بشوند.»

همین اهمیت موضوع بود که بار دیگر سال ۱۳۹۶ سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نامگذاری کردند. اما آیا این سال بر اساس شاخص های اقتصادی مقاومتی و تولید و اشتغال حرکت کرد؟آیا با افزایش اشتغال روبه رو بودیم؟ تولیدات در چه وضعی به سر می برد؟

باید اذعان کرد که بیش از ۶ ماه از سال ۱۳۹۶ به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و حاشیه های آن گذشت. از ابتدای سال و با ثبت نام نامزدها، تبلیغات شروع شد و جالب آنکه در کنار حسن روحانی، رئیس جمهور، معاون اول نیز وارد گود انتخابات شد تا عملا دستور کار کابینه انتخابات و پیروزی حسن روحانی شود. معمولا در ایام انتخاباتی بیشتر بار فعالیت ها و هدایت دولت بر دوش معاون اول می افتد ولی اسحاق جهانگیری ترجیح داد تا به جای حل مشکلات اساسی کشور، نامزد پوششی رئیس دولت یازدهم در انتخابات باشد. تا شهریور ماه و زمان تحلیف و تنفیذ حسن روحانی دولت به معنای هدایت کننده دستگاه اجرایی کشور، تعطیل بود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : باید از تعامل خوب دولت و مجلس برای توسعه کشور استفاده کرد

پس از آن نیز حسن روحانی که وعده ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال و از بین بردن فقر مطلق را در انتخابات داده بود، در کنفرانس خبری خود به عنوان ریئس جمهور دوازدهم عنوان کرد که همه چیز منوط به بودجه ۷۷۰ هزار میلیاردی جهت ایجاد این مشاغل است که مجلس می بایست آن را در اختیار دولت قرار دهد. موضوعی که به نوعی فرار از زیر بار وعده ایجاد ۹۵۰ هزار شغل و پاس دادن آن به زمین مجلس بود.

شعار سال تنها در شعار ماند!

در سالی که مجددا اقتصاد مقاومتی موضوع اصلی سال شد، مقامات دولتی سعی کردند تا به تمامی اقدامات اقتصادی خود برچسب اقتصاد مقاومتی بچسبانند تا در انتها و در گزارش های اقتصادی خود از آن بهره ببرند. با وجود آنکه یکسال از سال اقتصاد مقاومتی گذشته، اختلاف ها درباره نحوه اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی میان مقامات دولتی و همچنین بخش خصوصی وجود دارد به گونه‌ای که مسئولان از اجرایی شدن دقیق برنامه‌ها بر اساس اصول زمان ‌بندی‌شده سخن می‌ گویند، اما کارشناسان اقتصادی و فعالان بخش تولید در این زمینه معتقدند به دلیل ملموس نبودن آثار این سیاست‌ ها همچنان سیاست ‌های اقتصاد مقاومتی به طور کامل اجرایی نشده و تا رسیدن به وضعیت ایده‌آل تاکید شده از سوی مقام معظم رهبری فاصله زیادی داریم.

سکاندار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، معاون اول دولت یعنی اسحاق جهانگیری است که ۶ ماه وقت خود را به انتخابات داد،  هرچند سعی شده تا بندهای ۲۴ گانه سیاست های اقتصاد مقاومتی با تمرکز در یک ستاد پیگیری شود ولی براساس گزارش بانک مرکزی رشد اقتصادی ایران در سالی که گذشت بیشتر متکی بر افزایش تولید نفت و صادرات این محصول استراتژیک بوده و رشد واقعی به ۲ درصد نیز نرسیده است. این بیانگر آن است که بخش های تولیدی همچنان در رکود سنگین اقتصادی به سر می برند و توانایی آنها برای افزایش تولید محصولات با کیفیت که قابلیت صادرات به کشورهای مختلف را داشته باشد، به حد مرسوم نیز نرسیده است. اصلی ترین بخش اقتصاد مقاومتی سیاست اقتصاد دروزای برون نگر است که به معنای صادرات محصولات غیر نفتی است.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - مسئله‌ای که معلمان را تهدید می‌کند

همانگونه که رهبر معظم انقلاب در پیام شان تاکید داشتند، با اقتصاد قوی تر می توان امیدوار به کاهش آسیب های اجتماعی و غول بیکاری بود. ولی آمارهایی مربوط به آسیب های اجتماعی در سال امیدوار کننده نبوده اند. افزایش رشد نرخ بیکاری در نزدیکی ۱۲ درصد است و بالا رفتن آمارهای مربوط به طلاق، اعتیاد و حاشیه نشینی، اوضاع ناخوشایندی را متصور می شود که نیازمند بهبود اوضاع اقتصادی جهت خروج از چنین اوضاعی است. حاشیه نشینی در شهرها به بالای ۱۱ میلیون رسیده، بیش از ۳و نیم بیکار در کشور داریم، معتادان رقم نزدیک به دو میلیونی را تجربه می کنند، کودکان کار نزدیک به ۲ میلیون نفرند و زنان سرپرست خانوار نیز به بیش از سه میلیون نفر رسیده اند. همه این آمارها نشان می دهد درصورتیکه اقتصاد رونق و گشایشی درخور با توجه با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی می یافت، چنین آمارهایی نیز متعاقبا می بایست کاهش می یافتند.

از سوی دیگر اوضاع اقتصادی و معیشتی مردم به گونه ای است که منجر به اعتراضات و تجمعاتی در سراسر کشور در برخی از مواقع گردیده است. اعتراضات دی ماه نقطه شکل گیری آن اعتراضات اقتصادی بود که بوسیله ضد انقلاب به آشوب و فتنه تبدیل شد. روزی نیست که خبر تحصن کاگرران و کشاورزان به خاطر سیاست های نا درست دولتی شنیده نشود.  

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : دولت یازدهم بر روحیه لطیف مدرس «تیغ» کشید/اختلاس دوازده هزار میلیاردی اعتماد عمومی را خدشه‌دار کرد

آنچه مشخص است مبهم شدن در شعارها، آفت همیشگی سیاست های کلی در کشور بوده و اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال نیز به آن مبهم است. پیوست اقتصاد مقاومتی زدن به سیاست های اقتصادی کشور دردی دوا نمی کند و این آمارهای اقتصادی و معضلات اجتماعی هستند که در نهایت به ما می گویند آیا سیاست های اقتصاد مقاومتی اجرا شده اند یا خیر. دولت دوازدهم در سالی که گذشت و با توجه به اجرایی شدن برجام، انتظار داشت تا با افزایش سرمایه گذاری خارجی، تحرکی در کشور ایجاد کند اما با بازگشت مجدد مانع ها به بهانه های دیگر و عدم تعهد طرف مقابل به زدودن گام های مثبت جهت سودمند اقتصادی در ایران، خبر چندانی از سرمایه گذاری خارجی نبود و بیشتر قراردادهای خارجی دولت که در سفرهای اروپایی بسته بود به چند هواپیما و مونتاژ برندهای فرانسوی در ایران خلاصه شدند. بیشتر این قراردادها برای کارگران خارجی شغل ساز بودند تا کارگران ایرانی. از این رو باید اذعان کرد سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتعال در اقدام و عمل تحرکی برای ایران نداشت و باید منتظر بود تا یکبار برای همیشه هم شده با دل کندن از درآمدهای نفتی و خروج از اقتصاد رانتیری، کشور را به سمت اقتصادی مقاوم و درون زا پیش برد، امری که به همت سیاست گذاران و مجریان و همچنین فرهنگ سازی در میان مردم و تولیدکنندگان بستگی دارد.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :