به گزارش شمس آباد؛ شکاف میان اصلاح‌طلبان با حسن روحانی عمیق‌تر شده و حالا بیش از هر زمان دیگری قابل مشاهده است. این ادعا را می‌توان در انتقاد تند مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح‌طلب شهر تهران از حسن روحانی جست‌وجو کرد؛ جایی که وی در نطق میان‌دستور خود، همگام با سایر کسانی که این روزها با هشتگ #پشیمانم از رأی دادن به روحانی برائت می‌جویند، خطاب به رئیس‌جمهور گفت: آقای رئیس‌جمهور، همشهری گرانقدر من، آیا در فضای مجازی هستید که امروز بابت حمایت از شما چه ناسزاهایی که به ما اصلاح‌طلبان گفته نمی‌شود؟ 

 

نماینده مردم تهران در نطق میان‌دستور دیروز خود در مجلس خطاب به رئیس‌جمهور گفت: چرا وعده‌های خود را فراموش کرده‌اید و اگر اصولگرا‌هایی را که به اصطلاح نمی‌گذارند شما کار خود انجام دهید به مردم نمی‌گویید، بنده از ابتدا این دولت را اصلاح‌طلب نمی‌دانستم اما بحث ما این است که مردم به خاطر اصلاح‌طلبان به شما رأی داده‌اند و در انتخابات ۹۶ هیچ حزب اصولگرایی به روحانی رأی نداد. کواکبیان گفت: شما فرصت چندانی ندارید و در یک چشم برهم زدن فرصت چهار ساله‌تان تمام می‌شود، پس بیایید در کنار مردم قرار گیرید و مشکلات مردم را حل کنید، چراکه فلاکت و بیکاری در جامعه بیداد می‌کند. وی با انتقاد از تصمیم افزایش حامل‌های انرژی در بودجه ۹۷ گفت: با طرح‌هایی چون افزایش قیمت حامل‌های انرژی بر مشکلات مردم اضافه نکنید. 

  

تکرار انتقادات

 

اما این تنها انتقاد صریح از روحانی نیست، چراکه همانطور که عنوان شد همزمان با تقدیم بودجه سال ۱۳۹۷ به مجلس و انتشار بخش‌هایی از این بودجه که در آن روحانی برخلاف وعده‌های خود نه تنها هیچ تغییری در اوضاع معیشتی مردم ایجاد نکرده بلکه شرایط را نسبت به گذشته سخت‌تر کرده بود. همین اتفاق باعث شد سلبریتی‌های حامی وی و همچنین کسانی که در انتخابات ۲۹ اردیبهشت رأی خود را به نفع حسن روحانی به صندوق انداخته بودند، در فضای مجازی اعتراض گسترده‌ای به عملکرد وی انجام دهند و از رأی خود برائت بجویند. در این بین شاید بتوان شروع این موج انتقاد علنی را به ماجرای روز دانشجو و گفته‌های محمدرضا خاتمی از فعالان اصلاح‌طلب دانست؛ جایی که وی سخنان تندی را علیه رئیس‌جمهور‌ و آنچه ستاره‌دارشدن دانشجویان در دولت دوازدهم می‌خواند، ابراز کرد. وی در سخنرانی خود عنوان کرد: «آقای رئیس‌جمهور‌، ستاره‌دارها چطور! مگر جز وزارت اطلاعات شما دانشجویان را ستاره‌دار می‌کند؟ بر اساس کدام قانون و‌ دادگاه دانشجویان را محکوم کرده‌اید؟ آقای روحانی خلاف قانون و قول و‌ قرارهایی که مردم با شما گذاشتند عمل‌ نکنید، همه اینها در اختیار وزارت علوم و‌ وزارت اطلاعات شماست. انتظار‌ داریم در این موارد قوی‌تر عمل کنند. به چه حقی دانشجویان را محروم و ستاره‌دار می‌کنید. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : اتحاد و انسجام در منطقه، کلید استمرار پیروزی علیه تروریسم است/ سردار سلیمانی از افتخارات بزرگ ملت ایران و جهان اسلام است

  

اصلاح‌طلبان و روحانی، چرا و چگونه؟

 

حال در خصوص این موج انتقادات گسترده علیه روحانی بوسیله کسانی که روزی حامی وی بودند باید گفت این واقعیتی است که روحانی بخش مهمی از موفقیت خود در دو دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را مدیون حمایت‌های اصلاح‌طلبانی است که بر موج او سوار شدند و رأی خود و هوادارانشان را در سبد فردی ریختند که سابقه‌ای اصولگرایی داشت. 

اصلاح‌طلبان در ماجرای انتخابات سال ۹۲ اماده به پذیرش ریسکی بزرگ شدند چراکه تنها کاندیدای خود را به‌رغم میلش مجبور به کناره‌گیری به نفع روحانی کردند تا شاید پیروزی وی بتواند زمینه بازگشت‌شان به بدنه حاکمیت را فراهم کند؛‌ پیش‌بینی‌ای که از قضای روزگار درست از آب درآمد و روحانی در آن سال پیروز انتخابات شد که اگر نمی‌شد، شرایط برای اصلاح‌طلبان بغرنج‌تر از هر زمان دیگری می‌شد. 

 

این اتفاقات در سال ۹۶ نیز بار دیگر تکرار شد و چون اصلاح‌طلبان گزینه شاخصی برای رقابت با روحانی نداشتند، ‌بار دیگر تصمیم گرفتند با رئیس‌جمهور مستقر همراه شوند و گزینه خود را به عنوان کاندیدای پوششی برای روحانی به میدان فرستادند. این اتفاق در حالی روی داد که در داخل خود جریانات اصلاحات، عده زیادی بودند که در حمایت جریان اصلاحات از روحانی دچار تردید بودند و این تردید را نیز به سطح عمومی جامعه تزریق کرده بودند. اما سؤال اصلی اینجاست که چرا اصلاح‌طلبان به یکباره با تغییر موضع، سراغ انتقاد صریح از روحانی رفته‌اند. در پاسخ به این سؤال باید گفت جدای از خلف وعده روحانی در تحقق بایسته‌های اصلاح‌طلبان در خصوص کابینه و نشستن عارف بر کرسی ریاست مجلس، دو دلیل عمده پیرامون این انتقادات صریح وجود دارد: نخست آنکه روحانی عملکرد غیرقابل قبولی در حوزه اقتصادی از خود بروز داده و برخلاف گفته‌اش که قرار بود به واسطه برجام، گشایش اقتصادی ایجاد کند، نه تنها اتفاقی در این حوزه نیفتاد بلکه شرایط بدتر از دوران تحریم‌ها شده است. این موضوع باعث شده اصلاح‌طلبان بابت این حمایت خود سرافکنده شوند و از مسیر انتقادات بخواهند کمی از شدت این سرافکندگی خود بکاهند. دومین نکته آنجاست که اصلاح‌طلبان برای آنکه بتوانند بار دیگر در انتخابات سال ۱۴۰۰ گزینه خود را به دولت برسانند، نیاز دارند از هم اکنون حساب خود را از دولت قطع کنند و نقش «اپوزیسیون وضع موجود» را بازی کنند، کما اینکه در همین راستا اخبار مختلفی در خصوص اختلافات درونی برخی چهره‌های اصلاح‌طلب دولت با اطرافیان روحانی به گوش می‌رسد. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آموزش ضابطان نیروی انتظامی بر عهده قوه قضاییه است

   

آیا روحانی عقب‌نشینی می‌کند؟

 

در تمام این کش و قوس‌ها یک نکته مهم وجود دارد و آن اینکه اگر روحانی بخواهد از موضع خود در برابر اصلاح‌طلبان کوتاه بیاید و به بایسته‌های آنان تن در دهد، وی در طول ریاست جمهوری خود با چالشی جدی در خصوص افزایش مطالبات و بایسته‌های آنان مواجه خواهد شد؛ اتفاقی که می‌تواند به انحراف دولتش از مسیر اصلی خود بینجامد اما اگر روحانی در سمت ریاست جمهوری بخواهد در برابر این بایسته‌ها مقاومت کند و به سهم‌خواهی اصلاح‌طلبان که ناشی از حمایت آنان در جریان دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته بوده، توجه نکند، قطعاً این جریان تمام نیروی خود را در مجلس و احزاب به میدان خواهد آورد و با افزایش حجم انتقادات به دنبال ستاندن سهم خود از روحانی خواهد بود. حال باید منتظر ماند و دید که تعاملات سیاسی میان روحانی و اصلاح‌طلبان چگونه رقم خواهد خورد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :