گروه سیاسی شمس آباد، امیر حمزه نژاد: رئیس جمهور طی دو مرحله کابینه خود را مورد انتقاد قرار داد. این انتقادات در گمانه‌‌زنی‌های اولیه در رسانه‌ها به تغییراتی جدی در وزرای روحانی جهت چالاکی و اعطای انگیزه بیشتر به دولت برای طی مسیر سه سال آینده عمر خود تعبیر شد. اما پس از اینکه غبار هیجانی این سخنرانی فرونشست برخی از کارشناسان و فعالان اصلاح‌طلب با توجه به سبقه سخنرانی‌های رئیس جمهور و عدم تغییرات در ساختار دولت مطرح کردند که نباید چندان با این سخنان فوری به تغییرات کابینه امیدوار بود.

به گزارش شمس آباد، در همین حیطه انتقادات از خود رئیس جمهور آغاز شد. اگرچه روحانی ‌می‌تواند و حق دارد که از کابینه خود در خصوص حوزه مدیریتی‌شان انتقاد کند و وضعیت کشور نیز می طلبد که وزراء و مدیران دولتی توان مضاعف تری در این عرصه بگذارند اما در جنس سخنان روحانی انتقاداتی را نیز متوجه او کرد.

نمازی: مدت هاست روحانی از ایهام و کنایه در سخنانش استفاده می کند/ تغییرات کابینه به هیچ وجه مد نظر اصلاح طلبان نیست
در این زمینه، «علی‌محمد نمازی»، عضو شورای مرکزی کارگزاران با اشاره به سخنان روحانی که وزرای خود را به دو گروه «امیدواران» و «ناامیدان» تقسیم کرده است، گفت: «مدت‌هاست رئیس‌جمهور از ایهام و کنایه در سخنان خود بهره می‌برند دو مورد اخیر درباره اعضای کابینه بوده است. اعضای هیئت دولت دائما در حضور و کنار آقای  رئیس‌جمهور هستند و منطقی و اخلاقی است که تذکر، انتقاد و یادآوری عیب می‌یابد ابتدا به صورت خصوصی و محرمانه به خود فرد باشد و نه از طریق رسانه‌ها اگر ترتیب اثری داده نشد راه نهایی برکنار کردن است. تابلو‌ها حکایت از آن دارد که مشکلات کشور و ملت زیاد است و روز به روز بر آن نیز افزوده می‌شود و دیگر خود رئیس‌جمهور و کابینه بر مسمومیت فضای کشور نیفزایند.»

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : هدف احمدی‌نژاد از پرداخت یارانه نقدی نمک‌گیر کردن مردم بود/ جزئیات ماجرای عزل و نصب مجدد خاوری بواسطه احمدی‌نژاد

وی می افزاید: چنین سخنانی به منزله فرستادن سیگنال‌هایی به جامعه برای نظر آنها در مورد تغییر در کابینه است. اگر ریاست محترم‌جمهور به دنبال نظرخواهی از جامعه هستند که آیا لزومی به تغییر در کابینه از نظر آنها وجود دارد، به‌طور یقین اصلاح‌طلبان به‌عنوان مهم‌ترین حامی رئیس‌جمهوری‌خواهان ایجاد تغییرات بنیادین در وزارتخانه‌های گوناگون هستند. هر چند به نظر می‌رسد ایجاد تغییرات به منظور شوک درمانی در اقتصاد و سیاست و فرهنگ به هیچ‌وجه مدنظر جریان اصلاحات نیست و آنها همواره اصلاحات در ساختاری‌های اقتصادی، سیاسی را خواستار هستند.

مرعشی: من فکر نمی‌کنم تغییراتی در راه باشد/اینگونه صحبت‌ها از حد فهم من بالاتر است
در همین رابطه، «حسین مرعشی»، سخنگوی کارگزاران به روزنامه اعتماد گفت: در ۵ سال گذشته آقای روحانی ما و هوادارانش را به سخنرانی‌های خوب خود عادت داده است. زمانی مواضع انتقادی ایشان متوجه نهادهای خارج از دولت بود. آن سخنرانی‌ها نشان می‌داد رئیس‌جمهور از طرف افرادی خارج از دولت تحت فشار قرار دارند. اما وقتی رئیس دولت درباره وزرایی که خود انتخاب کرده منتقد است کمی تعجب برانگیز است زیرا رئیس‌جمهور در عزل و نصب وزرا بنابر قانون اختیار تام دارد.

مرعشی تصریح کرد: من فکر نمی‌کنم تغییراتی در راه باشد زیرا اگر نیاز به تغییرات باشد رئیس‌جمهور با استفاده از اختیارات قانونی خود این کار را انجام می‌دهد و دیگر نیازی به سخنرانی‌هایی از این دست نیست. در صورت بروز تغییرات، رئیس‌جمهور باید علت تغییر را به مردم گزارش دهد. من خیلی دلم می‌خواهد آقای روحانی همین جدیتی که در بیان مطالب دارند را در عمل هم داشته باشند و از این مهم استقبال می‌کنم.

وی در پاسخ این سؤال که به نظر شما صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور چه پیام سیاسی دارد؟، می‌گوید: اینگونه صحبت‌ها از حد فهم من بالاتر بوده و نمی‌توانم درباره آن اظهارنظر کنم. من نمی‌توانم درک کنم که فردی از خود انتقاد داشته باشد. وزرای دولت دوازدهم بوسیله شخص رئیس‌جمهور انتخاب شدند و کسی این افراد را به آقای روحانی تحمیل نکرده است. اگر فردی نا امید یا ضعیف است، رئیس‌جمهور باید او را برکنار کند.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : شمس آباد - تمدید اعتبار کارت‌های ملی قدیمی تا پایان سال ۹۷

زیباکلام: با مبهم گویی نمی توان حقایق را از مردم پنهان کرد/ مردم را نمی‌توان با امیدهای واهی قانع کرد
صادق زیباکلام نیز با نقد صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهور در خصوص ناامیدی وزرا گفت: اینکه روحانی خیلی کلی و مبهم می‌گوید برخی از وزرا ایجاد یاس و ناامیدی می‌کنند و تلویحا می‌گویند اگر رویه خود را تغییر نمی‌دهند استعفا دهند، این بدین معنا است که حقایق را به مردم نگویید. صرف نظر از اینکه وزرا چه گفتند، شاید حرف‌های آنان واقعیت‌های کشور بوده است.

وی در انتها با تاکید براینکه رئیس‌جمهور باید تغییر روش بدهد و با مردم صادق باشد، گفت: روحانی به جای سرزنش مسئولان و وزرا باید از بقیه مدیران هم بخواهد مردم را جدی بگیرند. چراکه مردم ایران رشد یافته هستند و نمی‌توان آنها را با امیدهای واهی قانع کرد.

رسولی: تغییراتی در کابینه در کار نیست/ جابه جایی در کابینه نیاز به موضع گیری رسانه ای ندارد
در همین رابطه، «حسن رسولی»، فعال سیاسی اصلاح طلب بیان می کند: سیاری بر این باورند که سخنان اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر تذکر به وزرای دولت منجر به تغییراتی در ساختار هیأت دولت خواهد شد، این در حالی است که با شناختی که از آقای حسن روحانی وجود دارد موضع‌گیری اخیر وی دارای پیامدی از جنس جابه‌جایی در هیأت وزیران نیست.

وی می افزاید:  از این جهت نمی‌توان این گفته رئیس‌جمهور را به پیش درآمدی برای ایجاد تغییرات در هیأت وزیران تعبیرکرد، چراکه براساس اختیارات رئیس‌جمهور در قانون اساسی وی هر زمان که تشخیص دهد می‌تواند نسبت به جابه‌جایی هرکدام از وزرا و همکارانش اقدام کند و این مساله نیازی یه موضع‌گیری رسانه‌ای ندارد. از طرف دیگر کمتر از یک سال از عمر دولت دوازدهم می‌گذرد و آقای روحانی نشان داده که به مساله ثبات مدیریت توجه ویژه دارد. از این جهت به‌نظر نمی‌رسد که تغییر یا جابه‌جایی در مجموعه دولت شکل بگیرد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - انتقاد دوبلور باسابقه از وضعیت هنر دوبله

با این حال، اغلب منتقدان سخنرانی روحانی درباره کابینه اش را نامفهوم و گنگ دانسته و بیان می‌کنند که اگر روحانی قصد تغییراتی در کابینه اش برای رسیدن به اهداف دولت را دارد، چرا خود اقدام نمی کند و از مدیران بی انگیزه می خواهد که استعفا دهند؟!

برخی از این افراد به طور تلویحی بیان می کنند که این سخنان می توانست در جلسه هیئت دولت زده شود و آوردن آن در پشت تریبون عمومی معنای خاصی می دهد و به نوعی خوراک افکار عمومی برای القاء این مسئله بوده که دولت تحت فشار است و حتی برخی از اعضای کابینه نیز تحت این فشارها ناامید شده‌اند؛ موضوعی که با مبهم خواندن آن تاکید می شود که بیشتر مشغول سازی افکارعمومی با جنس سخنان مبهم و هیجانی است.

البته این سخنان آنقدر دوپهلو و نامفهوم بوده است که اغلب کارشناسان سیاسی اصلاح طلب که نزدیک دولت هستند و از اخبار مربوط به پاستورنشینان آگاهی کامل دارند نیز بیان می کنند که متوجه منظور اصلی رئیس جمهور نشده‌اند. به هر جهت به نظر می رسد که حرف درمانی و انحراف افکارعمومی با سخنان مبهم و هیجانی در دولت روحانی به مرحله ای رسیده است که حتی طرفداران دولت و فعالان اصلاح طلب نیز آنرا بی نتیجه می دانند.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :