به گزارش شمس آباد؛ «امریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را کم نکردند بلکه تحریم‌ها را هم افزایش دادند! البته می‌گویند این تحریم‌ها جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاکره در زمینه تحریم هم فایده‌ای نداشته است» این بخشی از سخنان مقام معظم رهبری در مرداد ماه سال ۹۵ و در دیدار با وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور است، درست یک سال قبل از امضای برجام که هنوز فضاسازی‌های گسترده درباره توافق هسته‌ای صورت نگرفته بود و از آن تحت عناوینی مانند «آفتاب تابان» یاد می‌شد. 

 

رهبر انقلاب در دیدار مسئولان وزارت خارجه در سال ۹۵ نکاتی را در باب بی‌فایده بودن مذاکره با ایالات متحده امریکا بیان می‌فرمایند که با واکنش نامناسب روزنامه‌های زنجیره‌ای نیز مواجه می‌شود و سعی می‌کردند جریان مؤمن و انقلابی را مانعی بزرگ در رسیدن به توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ نشان دهند: «در گذشته میان مسئولان ما و مسئولان امریکا هیچ ارتباطی نبود اما در یک سال اخیر به‌خاطر مسائل حساس هسته‌ای و تجربه‌ای که مطرح شد انجام بشود، بنا شد مسئولان تا سطح وزارت خارجه تماس‌ها، نشست‌ها و مذاکراتی داشته باشند اما از این ارتباطات نه تنها فایده‌ای عاید نشد بلکه لحن امریکایی‌ها تندتر و اهانت‌آمیزتر شد و توقعات طلبکارانه بیشتری را در جلسات مذاکرات و در تریبون‌های عمومی بیان کردند.»

این جریان از یکسو سخنان و موضع‌گیری‌های رهبر معظم انقلاب درباب مذاکرات هسته‌ای و غیرقابل اعتماد بودن امریکا را تفسیر به رأی کرده و از سوی دیگر به جامعه القا می‌کرد دستگاه دیپلماسی بر اساس یک توافقنامه متوازن اجازه نخواهد داد امریکایی‌ها حقوق جامعه ایرانی را بیش از پیش مورد تخریب قرار دهند. 

 

مهم‌تر اینکه همین جریان سعی داشت با استناد به برخی موضوعات پیش‌پا‌افتاده مانند «قول شفاهی جان کری» دشمنی‌های امریکا را کوچک نشان دهد و به اصطلاح چهره آن را بزک کند و جامعه ایرانی را برای تغییرات مهم و درازمدت که در نهایت به عادی‌سازی همیشگی روابط تهران – واشنگتن خواهد انجامید، آماده کند. تمام فعالیت‌ها و جهت‌گیری جریان موسوم به هواخواهان لیبرالیسم در جهت تغییر اندیشه‌ها و باورهای سیاسی – اجتماعی مردم در قبال امریکایی‌ها صورت گرفت، به همین دلیل بود که برجام به عنوان یک دستاورد بزرگ برای جامعه تفسیر و از آن تحت عناوین مبالغه‌آمیز یاد می‌شد اما با این حال هر چه از زمان توافق هسته‌ای گذشت نه تنها بایسته‌های جریان دلداده به غرب به مرز تحقق نرسید بلکه بالعکس باورهای شکل گرفته در جامعه ایرانی علیه امریکا تعمیق بیشتری به خود گرفت. 

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ایران به کف مطالبات خود در برجام رسید/ دستکاری توافق مسائل جدیدی را ایجاد می‌کند

   

ترامپ باورها را درباره امریکا تعمیق می‌بخشد

امروز ۲۷ ماه از روز امضای برجام و قریب به ۳۹ ماه از سخنان مقام معظم رهبری در اجتماع وزیر امور خارجه، سفیران و مسئولان نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در سال ۹۵ می‌گذرد که نه تنها دولت دونالد ترامپ تصمیم دارد عدم‌پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام کند بلکه به گفته منابع آگاه قصد دارد موج جدید و گسترده تحریمی علیه ایران به راه بیندازد. سی ان ان روز گذشته گزارش داد: «باب کورکر با هماهنگی تیلرسون در حال کار روی طرح جدیدی است که تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال خواهد کرد. احتمالاً این تحریم‌های جدید به بهانه‌های موشکی و دفاع منطقه‌ای ایران تصویب شود» آن هم در حالی که قانون معروف به کاتسا در چند روز آینده وارد فاز اجرایی شده و به‌واسطه آن نه تنها برجام تخلف شده بلکه تحریم‌های ضدایرانی گستره فراخ‌تری خواهد گرفت. 

 

قانون مذکور که به سبب گستردگی دایره شمول به «تحریم‌های مادر» مشهور شده و با عنوان «کاتسا» نیز شناخته می‌شود، به جهت برخورداری از بار مالی حتماً باید مورد تأیید مجلس نمایندگان امریکا نیز قرار می‌گرفت، آن هم در حالی که محل تمرکز تحریم‌های این قانون روی تضعیف توان دفاعی و تسلیحاتی ایران و ضربه زدن به نیروهای مسلح ما متمرکز شده است. طبق این طرح اشخاص دخیل در برنامه موشکی بالستیک ایران و کسانی که با آنها داد و ستد دارند، مورد تحریم قرار می‌گیرند و تمامی شاخه‌های سپاه ایران به لیست تروریسم بین‌الملل اضافه می‌شود و تمامی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایرانی و غیرایرانی که مستقیم یا غیرمستقیم با سپاه ارتباط دارند، با بهانه «مقابله با فعالیت‌های مخرب سپاه» بوسیله امریکا تحریم خواهند شد. آن هم در حالی که برخی عناصر و رسانه‌های جریان مورد اشاره موازی با مذاکرات هسته‌ای اقدامات و فعالیت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تخطئه و حتی آن را مانع دستیابی به یک توافق مناسب می‌دانستند. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - جامعه ایران از تفکرات امام (ره) فاصله گرفته و نمی توان کتمان کرد!

  

بی‌فایده بودن مذاکره با امریکا در کشور همگانی شد

عملیات روانی شخصیت –رسانه‌های حامی عادی‌سازی روابط با امریکا در سطح داخل و رسانه‌های فارسی‌زبان ایرانی به میزانی گسترده و تأثیرگذار بود که چنانچه قبل از تخلف‌های مکرر بوسیله دولت باراک اوباما و دولت فعلی امریکا از «بی‌فایده بودن مذاکره با امریکا یا غیر‌اعتماد بودن این کشور در توافقات بین‌المللی»سخنی به میان می‌آمد، قطعاً گوینده با شدیدترین ادبیات متهم به بی‌سوادی و عدم‌فهم کافی از تحولات جهانی و هنر دیپلماسی متهم می‌شد- کمااینکه که شد-  اما امروز به وضوح می‌توان مشاهده کرد که برجسته کردن دو ویژگی «غیرقابل اعتمادبودن و  بی‌فایده بودن مذاکره با امریکا» در بیان بسیاری از حامیان و حتی مبدعان مذاکره با امریکا قابل احصاست. 

 

در هفته‌های اخیر مقامات ارشد دولت دوازدهم از «بی‌فایده بودن» مذاکره با امریکا سخن به میان آورده‌اند، کمااینکه رئیس‌جمهور کشورمان اخیراً بیان کرده: «ما پس از سال‌ها و بعد ‌‌از مذاکرات پیچید‌‌ه بسیاری به توافق برجام رسید‌‌یم اما امریکا امروز بهانه‌جویی می‌کند‌‌، بنابراین چه د‌‌لیلی د‌‌ارد ‌‌راجع به موضوع د‌‌یگری با آنها صحبت کنیم. اگر امریکا این توافق را زیر پا بگذارد ‌‌نه تنها ایران بلکه هیچ د‌‌ولت مستقلی اماده نیست با امریکا حرف بزند‌‌. مذاکره با د‌‌ولتی که تعهد‌‌ات خود ‌‌را زیر پا می‌گذارد، ‌‌اتلاف وقت است.»

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - ۴ راه رسیدن به خوشبختی از زبان قرآن

 

محمدجواد ظریف نیز در سخنانی اظهار می‌کند‌: «سیاست دولت کنونی امریکا در قبال برجام این پیام را به جهان می‌دهد که مذاکره با امریکا بی‌فایده است.»

اظهاراتی مبنی بر بی‌فایده بودن و غیرقابل اعتماد بودن در حالی است که رهبری در دیدار مورد اشاره همچنین می‌فرمایند: «البته مسئولان ما در نشست‌ها در جواب طلبکاری آنها، جواب‌های قوی‌تر و گاهی گزنده‌تر دادند، اما در مجموع معلوم شد مذاکره برخلاف تصورات برخی‌ها، به هیچ چیز کمک نمی‌کند»؛ موضوعی که کمتر مورد توجه آن روز دولتمردان قرار می‌گرفت و حتی شاید از سوی برخی رسانه‌ها با عناوینی تحت عنوان «سختگیری مقام رهبری» پاسخ داده می‌شد. ایشان همچنین یک سال قبل از امضای برجام و پس از امضای توافقنامه ژنو۳ و بیانیه لوزان می‌فرمایند: «امریکایی‌ها نه تنها دشمنی‌ها را کم نکردند بلکه تحریم‌ها را هم افزایش دادند! البته می‌گویند این تحریم‌ها، جدید نیست اما در واقع جدید است و مذاکره در زمینه تحریم هم، فایده‌ای نداشته است.»

 

در همان ایامی که رهبری معظم نسبت به غیراعتماد بودن امریکا و بی‌فایده بودن مذاکرات هسته‌ای با امریکا سخن به میان می‌آوردند، دولت با این ادبیات نسبت به غیر‌قابل اعتماد بودن امریکا یا بی‌فایده بودن مذاکره با این کشور واکنش نشان می‌داد: «از همه می‌خواهیم با شناسنامه حرف بزنند. بگویند از کجا هستند، وابسته به کدام جناح هستند و با نام جناح خود سخن بگویند»، «یک عده به ظاهر شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند و تا حرف مذاکره پیش می‌آید می‌گویند ما می‌لرزیم. به جهنم، بروید یک جای گرم برای خود پیدا کنید. خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده است»، «فقط یک عده معدود که از جای معدود تغذیه می‌شوند، آنها باید حرف بزنند. آنها هم البته حرف بزنند اشکال ندارد، نقد کنند اشکال ندارد، چرا یک عده کم‌سواد بیایند حرف بزنند؟»

این خبر را به اشتراک بگذارید :