به گزارش شمس آباد؛ روزنامه بهار در گزارشی تأمل برانگیز با عنوان «فرصت طلایی از دست رفته» نوشت:
«خلاصه آن چه ترامپ در تمام مدتی که در کاخ سفید حضور دارد درباره برجام می‌گوید این است که چرا جمهوری اسلامی ایران در رفتارهای منطقه‌ای خود تغییری ایجاد نکرده است. مسئولان ایرانی نیز در پاسخ این نکته را مطرح می‌کنند که رفتار منطقه‌ای ایران ارتباطی به برجام نداشته است و درباره آن بین دو طرف توافقی صورت نگرفته. نتیجه این دو نگاه که بارها از سوی طرفین مطرح شده است، این است که هر دو طرف یکدیگر را به تخطی روح برجام متهم می‌کنند. اگر قرار باشد صریح باشیم باید بگوییم که واقعیت جز این نیست و هم ایالات متحده و هم ایران روح برجام که به معنای همکاری و گفتگوهای مشترک و بر مبنای حسن نیت است را به دفعات تخطی کرده‌اند».
شمس آباد/d/2017/10/15/0/2080164.jpg" style="height:565px; width:800px"/>
این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:
«باراک اوباما و جان کری به عنوان رئیس جمهور و مقام ارشد دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده در آن روزها بارها دست خود را برای آغاز همکاری با ایران در موضوعات منطقه‌ای از جمله بحران سوریه به سوی مقامات ایرانی دراز کردند اما پاسخ همیشگی وزیر امور خارجه کشورمان این بود که دستگاه سیاست خارجی ایران تنها اجازه مذاکره در حوزه مسائل هسته‌ای را دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - آیا پیرترین دولت پس از انقلاب، کارآمد می‌شود؟

در مسئله حقوق بشر نیز وضعیت به همین شکل بود و در زمانیکه مسئولان اتحادیه اروپا آماده مذاکره با ایران برای حل و فصل این پرونده با الگویی مبتنی بر سیاست «برد-برد» همچون برجام هسته‌ای بودند، شاهد آن بودیم که به دلیل عدم هماهنگی‌های داخلی، این مذاکرات به سرانجام مثبتی نرسید. از دست دادن فرصت طلایی بین تیر ۹۴ تا بهمن ۹۵ حالا سبب آن شده است که دونالد ترامپ با دست گذاشتن بر روی همان پرونده‌هایی که مسئولان دستگاه سیاستمداری دولت منتخب مردم امکان مانور بر روی آنها را نداشتند از اجرای برجام شانه خالی کرده و در فکر بازگرداندن بایکوت‌ها به دلیل سایر تنش‌های بین آمریکا و ایران باشد».

این روزنامه در ادامه نوشت:

«تجربه بزرگ باقی مانده از برجام، نه غیرقابل اعتمادبودن آمریکا بود (که همه کشورها در سیاست خارجی غیرقابل اعتمادند) و نه صحیح بودن سیاست دوری از میز مذاکره؛ تجربه بزرگی که از برجام می‌توان کسب کرد این است که فرصت‌های طلایی را از دست ندهیم. فرصت‌های طلایی همچون فرصتی ۱۷ ماهه، از دست یافتن به برجام تا آمدن ترامپ».

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - برای شهیدی که بیچاره‌مان کرده است!

درباره این مطلب تأمل برانگیز روزنامه اصلاح طلب باید گفت اولین تجربه شکست خورده را می‌توان با تسامح به حساب‌اشتباه و بی‌تجربگی گذاشت؛ اما وقتی ریل حرکت به سمت تکرار یک تجربه اشتباه است، دیگر نمی‌توان آن را فقط یک خطا دانست و تلقی خط نداشت.

ظاهراً جریانی مأموریت دارد تا با بزک ناشیانه چهره کریه آمریکا، برعهدشکنی و گستاخی‌های مکرر شیطان بزرگ سرپوش گذاشته و توپ را به زمین داخلی بیندازد.

برجام یک تجربه بسیار مهم و البته پرهزینه برای ملت ایران بود. تجربه‌ای که نشان داد چشم دوختن به نقطه‌های خیالی، نزدیکً هیچ دستاوردی در پی نخواهد داشت. در روزهای گذشته، وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد که ] علیرغم سپری شدن ۲۷ ماه از امضای برجام و ۲۱ ماه از اجرای برجام[ هنوز قادر نیستیم که حتی یک حساب در بانک‌های انگلیس باز کنیم. در پسابرجام علیرغم تبلیغات گسترده نشریات زنجیره‌ای، به دلیل پابرجاماندن بایکوت‌ها و هراس شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی، سرمایه گذاری خارجی کاهش پیدا کرد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - اعتراف اسرائیل درباره قدرت ایران

موضع حقیرانه این روزنامه اصلاح طلب درباره فرصت سوزی در دوره اوباما در حالی است که دولت اوباما به دفعات برجام را به صورت فاحش تخطی کرده است. تمدید قانون تحریمی آیسا و غارت ۲ میلیارد دلاری اموال ایران تنها بخش کوچکی از این عهدشکنی است. اوباما در آخرین روزهای ریاست جمهوری در اقدامی مزورانه، قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را تمدید کرد.

این روزنامه اصلاح طلب با توهین به شعور مخاطب، مدعی است که باید درباره مسائل منطقه‌ای با آمریکا مذاکره می‌کردیم. این در حالی است که بنابر شواهد متعدد آمریکا حامی درجه یک داعش و دیگر گروهک‌های تکفیری تروریستی در منطقه است.

بزگترین تجربه برجام، غیرقابل اعتماد بودن آمریکاست. حال می‌خواهد ترامپ باشد یا اوباما؛ تنها تفاوت ترامپ و اوباما در این است که ترامپ چهره بدون روتوش سیستم حاکمه آمریکا را نمایش داده است. افکار عمومی اظهارات هیلاری کلینتون و اوباما در پشتیبانی از داعش را فراموش نکرده است.

گویا برخی مأموریت دارند تا به خیال خام خود برای خالی کردن دست ایران از مؤلفه‌های قدرت، نقش جاده صاف کن را ایفا کنند.

این خبر را به اشتراک بگذارید :