گروه سیاسی شمس آباد: بر اساس برخی اظهارات چهره های سیاسی صلاحیت نجفی به عنوان وزیر آموزش و پرورش در مجلس به دلایلی از جمله پشتیبانی از فتنه گران در سال ۸۸ و بیزاری با نامگذاری میدانی به نام ۹ دی رد شد، ولی امروز وی رد جایگاهی حضور دارد که بسیاری از نیات درونی وی را می تواند مشخص سازد.

به گزارش شمس آباد، به طور مرسوم شهرداری تهران به عنوان اصلی ترین سازمان دخیل در مدیریت  شهری و خدمات رسانی در مراسم های ملی و مذهبی که در سال در تهران برگزار می شود، نقش مهمی بر عهده دارد. از سوی دیگر وجود معاونت هایی مانند، معاونت فرهنگی و اجتماعی، سازمان هنری و سازمان زیباسازی، دستورالعمل هایی را برای رونق بخشیدن به آیین های ملی – مذهبی و ارج نهادن به سالروزها و سالگردهای مهم تعریف کرده است.

شروع شورای پنجم و جلوس محمد علی نجفی در ساختمان بهشت، همزمان با مراسم اربعین حسینی و نقش شهرداری تهران برای حضور در مرزها و برخی از شهرها عراق جهت خدمات رسانی با توجه به وظایف محوله بواسطه ستاد اربعین بود. اما این حضور و خدمات رسانی به زائرین با هجمه و نقدهای تندی از سوی اعضای شورای شهر و مدیران جدید شهرداری همراه شد و حتی نسبت به مشارکت شهرداری تردیدها جدی ایجاد شد تا آنجاکه محسن هاشمی، مجبور شد تا واکنش نشان دهد و بیزاری ها را تنها به شفاف سازی هزینه های اربعین بواسطه شهرداری تنزل دهد! از سوی دیگر، با توجه به برنامه ریزی قبلی شهرداری تهران، مجتبی عبداللهی، معاون وقت فرهنگی و اجتماعی تهران تا زمان پایان مراسم خدمات رسانی، مسئولیت آن را برعهده داشت و با پایان آن، صالحی امیری جایگزین وی شد.

پیشنهاد ویژه :   اجتماعی : "تلگرام" متهم اول تولید شایعات در زلزله کرمانشاه - شمس آباد

حال پس از دو ماه برگزاری مراسم حماسه ۹ دی در تهران و مشارکت شهرداری تهران با شبهاتی همراه شده است. از جمله دلایلی که به آن اشاره می شود، عدم موضع گیری شفاف اعضای شورای شهر و شهردار تهران در این زمینه است تا مانع از ریزش بخشی از بدنه اجتماعی اصلاح طلبان شود. در همین رابطه اظهارات محسن هاشمی درباره ۹ دی و فتنه ۸۸ با واکنش تند حامیان فتنه ۸۸ و اصلاح طلبان تندرو روبه رو شد و حتی فعالین سیاسی اصلاح طلب نیز خواهان شفاف سازی هاشمی در این زمینه برای جلوگیری از سرخوردگی اصلاح طلبان شدند.

ماجرای ۹دی و نجفی
اما حساسیت ها زمانی بالا می گیرد که شهردار کنونی تهران می بایست، شرایط و امکانات پایتخت را برای برگزاری هرچه شکوهمندتر حماسه ۹ دی در کنار سایر ارگان ها و نهادهای عضو ستاد حماسه ۹ دی فراهم آورد. هرچند برخی از برنامه ها بواسطه بسیج شهرداری یا برخی از معاونت ها در حال برگزاری است اما اخبار نگران کننده ای به گوش می رسد که شهرداری به مانند سال های قبل پای کار این مراسم نیست. همچنانکه وجود کمرنگ بیلبوردهای شهری برای تکریم مراسم ۹ دی و کاهش برنامه های گرامیداشت آن در شهرداری، نگرانی هایی را دامن زده است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : مسائل اقتصادی مردم را به صورت مضاعف در دستور کار قرار می‌دهیم

اما این نگرانی از آنجا تشدید می شود که محمدعلی نجفی، شهردار کنونی تهران، از مخالفان اصلی نامگذاری میدان ۹ دی در زمان حضور در شورای سوم شهر تهران بود. در دولت یازدهم، وی به‌عنوان وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی ریاست وزارتخانه آموزش و پرورش معرفی شد تا پست خود در دولت اصلاحات را بار دیگر در دست بگیرد. اینجا بود که سابقه وی در شورای شهر تهران برایش دردسرساز شد. بیزاری وی با نام گذاری میدانی تحت عنوان میدان «۹دی» مورد سوال اهالی مجلس قرار گرفت.

وی نیز عنوان کرد که برای احترام به مرحوم آیت‌الله «حق شناس» مخالف تغییر نام این میدان بوده است و با «۹دی» مشکلی نداشته است و البته رسانه‌های حامی وی نیز اسنادی در این ارتباط منتشر کردند که در حقیقت سند یک سوءبرداشت از سوی استانداری تهران بود. جالب اینجاست که فیلمی در اختیار نمایندگان مجلس قرار گرفت که نشان می‌داد وی درهمان زمان از سوی دیگر اعضای شورای شهر، توجیه شده است که نام این میدان ربطی به آیت‌الله حق شناس ندارد و مربوط به شخصی دیگر است و اصولاً نام مذکور از زمان رژیم سابق به این میدان اثبات می‌شده است.

احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس خطاب به نجفی عنوان کرده بود: «اخیرا و پس از انتخابات امسال، در کمیته آموزش و پرورش ستاد آقای روحانی اظهاراتی را بیان کرده‌اید که در حال موجود امکان ارائه آن اظهارات نیست. آیا شما به آن‌چه در سال ۸۸ اتفاق افتاد، معتقدید به تقلب هستید یا خیر؟ چرا در شورای شهر تهران، مخالف نامگذاری میدانی به نام ۹ دی بودید؟ در حالی که ۹ دی چشم فتنه را کور کرد.»

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : هیات پزشکی نظامی جمهوری آذربایجان از دانشگاه علوم پزشکی ارتش بازدید کرد

پشتیبانی از فتنه ۸۸ و برخی از فتنه گران نیز یکی دیگر از دلایلی بود که نجفی را از رساندن به آموزش و پرورش در مجلس نهم بازداشت. علی رضا زاکانی که در جلسه ۲۲ مرداد سال ۹۲ در بیزاری با محمد علی نجفی، وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش سخن گفت، ضمن اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) گفت: «من در شورای عالی هلال‌احمر بودم. زمانی که گروه‌ها برای سرکشی به منازل آسیب دیدگان فتنه می‌رفتند، خانواده‌ها می‌گفتند قبل از شما آقای نجفی با خانم م. الف آمده و گفته‌اند که ما نماینده موسوی و کروبی هستیم، چرا شما مدعی شهدایی که داده‌اید نمی‌شوید؟»

از این دست موارد در پشتیبانی از فتنه و همراهی سران فتنه در سال ۸۸ بواسطه نجفی باز هم است و نیاز به بازگویی نیست اما مهمترین مساله، برگزاری مراسم ۹ دی و نقش شهرداری تهران در آن است. کسی سکان هدایت شهر را در دست دارد که روزگاری مخالف این مراسم و نامگذاری محلی به این نام بود و کاهش محسوس برخی از برنامه ها نیز این نگرانی را تشدید کرده که برای برگزاری روز مراسم و خدمات رسانی به شرکت کنندگان در این مراسم بواسطه شهرداری، ممکن است کوتاهی های صورت گیرد.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :