به گزارش شمس آباد، امیر سرتیپ علی جهانشاهی درباره آخرین اقدامات انجام شده نزاجا در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه گفت: از زمان وقوع زلزله سرپل ذهاب و روستا‌های اطراف آن پیرو دستور رهبر معظم انقلاب و تدابیر فرمانده نیروی زمینی ارتش دکتر حیدری، دستورات لازم در خصوص حضور یگان‌های نیروی زمینی در جهت امدادرسانی صادر شد.

وی ادامه داد: بنا به گفته خود مسئولان شهر سر پل ذهاب در یک ساعت اول در منطقه امدادرسانی شهر موجود شدیم و بلافاصله سه تیپ ۱۸۱ و ۱۲۸ و ۱۳۵ وارد منطقه شده و امدادرسانی را آغاز کردند.

جهانشاهی تصریح کرد: در همان ساعات اولیه هزار و ۷۰۰ نفر مصدوم و حدود ۲۵۶ جانباخته بیرون آورده شد و بلافاصله در ساعات اولیه روز بعد فرمانده نیرو از تهران حرکت کرده و جزو اولین مسئولینی بود که در منطقه موجود شده و مسئولیت را به عهده گرفتند و ایشان شهر را به سه قسمت تقسیم کردند و هرکدام از آن سه تیپ نام‌برده شده در یکی از این مناطق موجود شده و کار امدادرسانی را ادامه دادند.

معاون هماهنگ‌کننده نزاجا گفت: بعد از این تقسیم‌بندی، کار اسکان اضطراری با توجه به چادر‌هایی که از خود منطقه، اهدایی مردم و هلال احمر بود به نیرو‌های ما داده شده بود تا بین مردم تقسیم شوند و ۱۷ هزار چادر تقسیم شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - تشکیل هیئت اندیشه‌ورز در مجلس خبرگان

جهانشاهی اضافه کرد: در حدود ۶۰۰ کانکس با مدد‌های مردمی و مدد یگان‌های ارتش از طریق هلال احمر‌های سراسر کشور به منطقه اعزام شده بود در بین مردم تقسیم شد و در همان ساعات اولیه، چون مصدومین زیاد بودند افراد از پادگان ابوذر خالی شدند و مصدومین به آنجا برای مداوا و در مان فرستاده شدند.
وی افزود: به دستور فرمانده محترم که در مناطق زلزله‌زده موجود شدند، بالگرد‌های هوایی نیروی زمینی ارتش در حدود بیش از ۳۱ فروند بالگرد به منطقه زلزله‌زده اعزام شدند و یک اورژانس هوایی بین شهر سر پل ذهاب و کرمانشاه برقرار شد و بیش از ۵۷۰ سورت پرواز انجام شد و بیش از هزار مصدوم از سر پل ذهاب به کرمانشاه منتقل شدند.

معاون هماهنگ‌کننده نزاجا تصریح کرد: البته برخی از این مصدومان بواسطه هواپیما‌های ارتش، برای مداوا به تهران منتقل شدند. در کنار این بیمارستان‌های صحرایی ارتش در منطقه مستقر شدند و ۸ تیم پزشکی از بیمارستان‌های کرمانشاه، تهران، اصفهان، همدان، دزفول، نیروی هوایی، پادگان نوژه، سنندج به این منطقه اعزام شدند و پزشکان فوق تخصص و متخصصان در رشته‌های مختلف پزشکی، جراحی، ارتوپدی، بیهوشی، داخلی به منطقه وارد شدند و در بخش‌های مختلف شروع به پذیرش و درمان مجروحان پرداختند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : وزیر اطلاعات تاکید کرد ‌جذب حداکثری و دفع حداقلی راهبرد وزارت اطلاعات/ باقی حرمت و آبروی افراد جامعه مهم‌تر از امنیت فیزیکی است

جهانشاهی افزود: بخش‌های مختلفی از جمله اورژانس، دندانپزشکی، ارتوپدی، آزمایشگاه، رادیولوژی، اتاق عمل، بخش‌های بستری به پذیرش و درمان مراجعان این زلزله پرداختند. بیش از صد‌ها میلیون دارو به صورت رایگان بین مردم در این بیمارستان‌ها توزیع شد که این‌ها را هم ارتش و نیروی زمینی  و بواسطه مردم اهدا شده بود.

وی گفت: این بیمارستان‌ها مراجعات زیادی داشت و بیش از ۵۰۰ نفر روزانه به این بیمارستان‌ها مراجعه می‌کردند و یک مقدار بیماری‌های اطفال و بیماری‌های عفونی آن‌ها بیشتر شده بود که ما از پزشکان متخصص اطفال برای درمان آن‌ها استفاده کردیم. الان هم تیم های مشاوره‌های روانشناسی در این مناطق اعزام کرده ایم.

معاون هماهنگ‌کننده نزاجا ادامه داد: گشت‌های بهداشتی را در اطراف شهر و در روستا‌ها به کار گماردیم تا مواردی که برای بهداشتی بودن آب شرب مشکلاتی  ایجاد می کنند را برطرف کنند. برای جابجایی آوار‌هایی هم که در مسیر رفت‌وآمد و داخل ساختمان‌ها بود با مدد گروه ۴۱۱ مهندسی‌مان و گروه‌های مهندسی که در منطقه بودند، اقدام کردیم که هنوز هم در منطقه حضور دارند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : آیت‌الله هاشمی پیرامون وحدت شیعه و سنی بسیار موثر بود

جهانشاهی یادآور شد: هم‌اکنون نیز در بحث اسکان موقت مشغول به کار شده‌ایم تا صبح روز جمعه که من آنجا بود حدود ۶۰ الی ۷۰ کانکس برای محوطه‌سازی آماده و در محوطه شن‌ریزی شده بود و ۶۰-۷۰ کانکس خالی کرده‌بودند و به مردم منطقه واجدالشرایط مسکن مهر و منطقه فولادی تقدیم کردند.

وی تاکید کرد: ۲۰۰ کانکس هم از طرف بنیاد تعاون ارتش و سرلشکر موسوی حرکت داده شده تا آن‌ها را نیز برای اسکان افراد استقرار دهیم و اولویت این کانکس ها نیز برای افرادی است که منازل شان بیشتر آسیب دیده و یا اعضای خانواده زیادی را از دست داده باشند،این کانکس‌ها سرویس‌های بهداشتی و حمام دارند تا رعایت موارد بهداشتی شود. سه گردان ما در منطقه مسکن مهر و محله فولادی مستقرند تا به هموطنان خدمات ارائه هند.

منبع:میزان

این خبر را به اشتراک بگذارید :