به گزارش حوزه دولت شمس آباد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاون اوّل ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اوّل رئیس‌جمهور، صبح امروز (سه شنبه ۲۱ فروردین) در دیدار معاون اوّل نخست وزیر ازبکستان اظهار داشت: دو کشور باید در چارچوب کمیسیون مشترک ضمن شناسایی فرصت های همکاری، زیرساخت ها، قوانین و تفاهم‌های لازم برای به فعلیت رسیدن این ظرفیت ها را فراهم کنند.

وی دیدار رؤسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس آستانه و سفر آتی روحانی به تاشکند را سرآغاز فصل جدیدی از مناسبات دو کشور ارزیابی کرد و گفت: ما در منطقه‌ای قرار داریم که درگیر مسایل مهمّی نظیر افراطی گری، جدایی طلبی و تروریسم است و باید درباره مسایل امنیتی با یکدیگر همکاری کنیم.

معاون اوّل رییس جمهور از رفع موانع بانکی به عنوان یکی از پیش نیازهای توسعه مناسبات نام برد و اظهار امیدواری کرد؛ کمیسیون مشترک دو کشور علاوه بر تأمین راهکارهای لازم برای رفع محدودیت‌های بانکی، به منظور ارتباط بهتر تجار و بازرگانان دو کشور و نیز افزایش ظرفیت گردشگری از طریق ایجاد تسهیلات لازم گام های مؤثری بردارد.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : بیش از ۵۰ درصد زنان آمریکایی الکل مصرف می‌کنند

جهانگیری موقعیت استراتژیک کشورمان در ترانزیت کالا را یادآور شد و گفت: ما امکانات وسیعی در بندر چابهار ایجاد کرده ایم تا کشورهای آسیای میانه بتوانند به راحتی از این مسیر کالاهای خود را از طریق اتصال به آبهای آزاد به دنیا صادر کنند.

وی توان مهندسی شرکت ها و پیمانکاران ایرانی برای ارایه خدمات فنی و مهندسی به ازبکستان در زمینه نفت، گاز، برق و آب را خاطرنشان ساخت و گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است نیاز ازبکستان به حامل های انرژی را به طور کامل برآورده کند.

«آچیلبای رحمت اف» معاون اوّل نخست وزیر ازبکستان نیز در این دیدار، با اشاره به اینکه هدفش از سفر به تهران رفع موانع پیش روی مناسبات دو کشور است، گفت: سیاست تاشکند افزایش سطح مناسبات اقتصادی با تهران تا سقف یک میلیارد دلار و مذاکره برای توسعه همکاری های ترانزیتی، گردشگری و تجاری با جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به ظرفیت های فراوان برای توسعه همکاریهای فیمابین،‌ از مذاکرات خوب خود با مقامات ایرانی در بخش های مختلف خبر داد و گفت: ازبکستان از طریق کریدور امن و راحت ایران کالاهای خود را صادر می کند و امیدوار است با احداث خطوط ریلی دیگر از طریق چابهار نیز به آبهای آزاد پیوستن شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - اذعان کارشناس اصلاح طلب به تخطی برجام

رحمت اف همچنین در خصوص ایجاد خطوط هوایی میان دو کشور،‌ خرید نفت و نیز اعطای تسهیلات ویژه به تجار و گردشگران ایرانی دیدگاه های خود را بیان کرد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :