سودجویان چگونه از گرانی دلار استفاده می‌کنند؟

 

شمس آباد– برخی از مردم به دلیل نگرانی از فقدان قدرت خرید، در خانه دلار ذخیره می‌کنند.

به گزارش شمس آباد، یکی از بخش‌هایی که در دوران بلاتکلیفی حضور آمریکا در برجام نوسانات زیادی را تجربه کرد، بازار ارز بود. اما این نوسانات محدود به بازار ارز نیست.

در همین رابطه روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز، در گزارشی به بررسی اثرات بایکوت‌ها بر بخش‌های مختلف اقتصاد ایران پرداخت و نوشت: ” کارشناسان اقتصادی می‌گویند، بایکوت‌ها محنت را در اقتصاد ایران بیشتر خواهد کرد. بایکوت‌ها، تورم را بدتر، سقوط ارز را تسریع، واردات را کمیاب و دستیابی به دارو را دشوارتر می‌کند”.

در هشتم ماه می، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به طور یکجانبه از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و نزدیک تمام بایکوت‌هایی که به موجب این توافق رفع شده بود را مجددا برقرار کرد. اولین مجازات‌ها علیه ایران در اوایل ماه آگست آینده برقرار خواهند شد. در این ماه ایران از دستیابی به دلار و تجارت فولاد و سایر مواد صنعتی منع خواهد شد.

اسفندیار باتمانقلیچ، کارشناس مسائل اقتصادی، گفته این مجازات‌ها مانند رژیم بایکوت‌های گذشته، ضربه سختی به طبقه شاغل و خانواده‌های کم‌درآمد خواهد زد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ترامپ چگونه گاو شیرده خود را دوشید

باتمانقلیچ گفت: ” اگر رکود بازگردد و کارخانه‌ها تولید را کمتر کنند، بخصوص کارخانه‌هایی که با شرکت‌های چندملیتی شراکت دارند، این خانواده‌های شاغل، با چشم‌انداز از دست دادن شغل مواجه خواهند شد”.

خانواده‌های ثروتمند هم دچار مشکل خواهند شد، اما این خانواده‌ها بهتر قادر خواهند بود این مرحله دشوار را پشت سر بگذارند. آن‌ها از پس‌اندازهایشان استفاده می‌کنند.

در حالی که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، مدعی شده که دولت ترامپ دنبال درآمد‌هایی است که به مردم ایران سود برساند، بسیاری از ایرانیان می‌گویند، بایکوت‌ها فقط به آن‌ها آسیب می‌زند.

به دلیل نگرانی از بایکوت‌های آمریکا و دشوار شدن وضعیت اقتصادی، برخی از مردم پس‌انداز‌های خود را به دلار تبدیل می‌کنند. امری که در گران شدن این ارز، نقش داشت.

لس‌آنجلس‌تایمز در این باره نوشت: ” در بحبوحه بلاتکلیفی، بسیاری از ایرانیان طبقه متوسط، برای مقابله با کاهش ارزش بیشتر ریال که اخیرا ۴۰ درصد ارزشش را در مقابل دلار از دست داده و در اوایل ماه می‌رکورد زد، پس‌انداز‌های خود را از بانک‌ها خارج می‌کنند و دلار می‌خرند”.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : شمس آباد - داستان خواندنی زن اروپایی که با روضه حضرت زهرا(س) متحول شد

دولت ایران برای متوقف کردن احتکار، که مانع گردش پول نقد در اقتصاد می‌شود، مقدار ارز خارجی مجاز در دست افراد را به حدود ۱۲ هزار دلار محدود کرد. اما به گفته این روزنامه، این محدودیت به طور گسترده تخطی می‌شود.

علی حسنی، گل‌فروش ۲۷ ساله، گفته او به نصیحت عمویش که سابقا پیمانکار املاک بوده و در وضعیت بدی قرار گرفته، گوش کرده و هفته گذشته تا توانسته پس‌اندازهایش را به دلار تبدیل کرده است. حسنی، ۲۰ هزار دلار خریده و آن‌ها را در یک جای امن در خانه گذاشته است.

حسنی به لس‌آنجلس‌تایمز گفت: ” اکنون من توقع این را دارم که دوباره دلار در برابر ریال جهش قیمت داشته باشد”.

ابراهیم عرب، پیمانکار مهندسی عمران، همه پول‌هایش را از موسسات اعتباری خارج کرده و ۳۰ هزار دلار را در یک جای امن قرار داده است.

عرب گفت: ” ذخیره کردن دلار و یورو، حداقل در کوتاه مدت، قدرت خرید ما را باقی می‌کند”.

دولت برای دلار یک نرخ رسمی – هر دلار ۴۲۰۰ تومان – تعیین کرده است. با این حال، نرخ قیمت‌های دلار در بازار آزاد به بیش از ۶۴۰۰ تومان افزایش یافته است. بنا به ادعای لس‌آنجل‌تایمز، نزدیک همه صرافی‌های خیابان‌های اطراف سفارت‌خانه‌های بریتانیا و آلمان، بسته شده و فروشندگان ارز می‌گویند دلاری به نرخ رسمی ندارند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - نمی‌گذاریم ائمه‌معصومین رادرمسلخ سیاسی‌ذبح‌کنند

مقامات ایران می‌گویند آن‌ها نگرانی ندارند. زیرا قبلا بایکوت‌های سخت‌تری را پشت سر گذاشته‌اند. اقتصاددانان می‌گویند اگر فروش نفت ایران به کشور‌های اروپایی و آسیایی ادامه داشته باشد، دولت می‌تواند حقوق کارمندان را پرداخت کند.

سعید لیلاز، اقتصاددان نزدیک به اعتدال‌گرایان، گفت: ” ما حتی به سرمایه‌گذاری اروپا هم نیازی نداریم. ما نیاز داریم که روزنامه ۲ میلیون بشکه نفت خام صادر کنیم”.

فریبرز رئیس‌دانا، اقتصاددان چپ‌گرا، به لس‌آنجلس‌تایمز گفت: ” تورم کنونی و دلاری کردن اقتصاد، ذخیره کردن ارز‌های سخت زیر بالشت‌ها و تورم مورد انتظار در ماه‌های آینده، ثروتمند را ثروتمندتر خواهد کرد و مال‌های بیشتری برای خریداران نوکیسه ایجاد خواهد کرد… من برای مردم طبقه شاغل در ایران روز‌های بدی پیش‌بینی می‌کنم”.

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :