صدیف بدری نماینده مردم اردبیل و سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی شمس آباد، اظهار داشت: در حال اکنون لایحه مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی در حال بررسی است.

وی افزود: طرح درآمد پایدار شهرداری‌های کشور نیز در کمیسیون مشترکی در حال بررسی است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس همچنین یکی از چالش‌های درآمدی شهرداری‌ها را منابع درآمدی پایدار خواند و افزود: قبل از سال ۸۲ قانون تجمیع عوارض وجود داشت که بر اساس آن، عوارض حقوق شهرداری‌ها از کارخانه‌ها به صورت متمرکز گرفته و به شهرداری‌ها داده می‌شد که قانون مالیات بر ارزش افزوده‌ این معادلات را برهم زد.

بدری بر همین اساس اضافه کرد: قانون مالیات بر ارزش افزوده، ارزش افزوده‌ای برای کالاها از مصرف‌کنندگان تعریف کرد و ثانیاً برای شهرداری‌ها هم این موضوع را در نظر گرفت.

وی ادامه داد: سهم شهرداری‌ها در ابتدای تصویب قانون مالیات بر ارزش افزوده ۱٫۵ درصد بود که بعداً اصلاح شد و سپس درصدها بالا رفت، اما سهم شهرداری‌ها تغییری نیافت. اکنون که بر اساس قانون مالیات بر ارزش افزوده، مالیات‌ها ۹ درصد اخذ می‌شود، تنها ۳ درصد آن سهم شهرداری و ۱ درصد مربوط به بهداشت و مابقی آن برای دولت و سازمان امور مالیاتی است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : کشورهای اسلامی در بین‌المجالس جهانی نیز از فلسطین پشتیبانی کنند

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس همچنین یادآور شد: ما اکنون این موضوع را در این کمیسیون مشترک به صورت جدی در حال بررسی هستیم و مسئله اصلی این است که برای شرکت به درآمد پایدار شهرداری‌ها، سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده‌ای که وصول می‌شود، حداقل ۵۰ درصد شود، آن‌هم برای اینکه درآمد شهرداری‌ها به ویژه شهرداری‌ شهرهای کوچک که وضعیت درآمدی خوبی ندارند، کمکی شود و دغدغه درآمد پایدار آنها حل شود.

بدری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: این طرح در صورت تصویب به‌گونه‌ای است که اگر ارزش افزوده وصولی ۵۰ درصد شود، شرکت بسیار خوبی به شهرداری‌های کشور می‌شود که ما آن را با نمایندگان دولت هم در حال صحبت هستیم، البته کمیسیون اقتصادی هم آن را بررسی می‌کند و به فهم مشترکی در هفته آینده خواهیم رسید. اگر بتوانیم این موضوع را جا بیندازیم،‌ شهرداری‌ها می‌توانند خدمات بهتری داشته باشند.

وی با اشاره به نظر دولت در خصوص طرح درآمد پایدار شهرداری‌های کشور، یادآور شد: پیشنهاد دولت این است که این درصد(۵۰ درصد) به خزانه منتقل شود و خود تشخیص دهد که این درصد از سهم صرف چه مواردی شود، اما ما در سعی هستیم نظر دولت رأی نیاورد و این سهم به صورت مستقیم به حساب شهرداری‌های مربوطه واریز شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : سیدمهدی سیدی یک تحلیل شگفت از جرج جرداق مسیحی / انقلاب اسلامی، امام علی (ع) و ماجرای عدالت

وی در ادامه گفت:‌ سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده باید حداقل ۵۰ درصد باشد و ما در سعی هستیم در کمیسیون مشترک به تصویب برسد.

بدری در خاتمه تصریح کرد: با توجه به اینکه کمیسیون ویژه‌ای برای بررسی این طرح تشکیل شده است، به صورت ویژه و مشخص به این موضوع پرداخته می‌شود، کمیسیون مشترک هم متشکل از اعضای کمیسیون‌های عمران، برنامه و بودجه، اقتصادی و شوراها است.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :