به گزارش حوزه دولت شمس آباد به نقل از شمس آباد، جلسه شورای معاونین وزارت کشور صبح امروز (شنبه ۴ آذرماه) با حضور تمامی اعضا در دفتر وزیر کشور برگزار شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در این جلسه طی سخنانی اظهارداشت: در جریان این حادثه مدیریت واحد از همان شب وقوع حادثه وجود داشت و شخصاً مدیریت آن را برعهده داشتم و اعضای ستاد مدیریت بحران نیز تحت امر این ستاد اقدام کردند.

وی افزود: عملیات امداد و نجات در حادثه زلزله کرمانشاه به نحو احسن صورت گرفت به طوری که در همان ساعت های اولیه بیش از ۲ هزار نفر از زیر آوارها بیرون آورده شدند.

وزیر کشور با بیان اینکه در کم تر از ۲۴ ساعت تعداد ۷ هزار نفر به مراکز درمانی منتقل شدند، افزود: در جریان این حادثه از ۵۰ بالگرد برای سودمند رسانی استفاده شد که اقدام کم سابقه ای بود.

رحمانی فضلی تصریح کرد: هر یک از وزرا برای بررسی اقدامات حوزه کاری خود در مناطق زلزله زده حضور پیدا کردند تا ارائه خدمات به مردم با سرعت بیشتری انجام شود که بر همین اساس ستاد مدیریت بحران باید گزارش ارزیابی دقیقی از عملکرد دستگاه‌ها تهیه و ارائه کند.

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : نگاهی به چالش‌های اجتماعی و اقتصادی پیش روی دولت آینده آلمان - شمس آباد

وی خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام بنیاد مسکن، ساخت مساکن موقّت که اکنون آغاز شده حدود یک ماه به طول می‌انجامد که حتماً این‌کار باید طبق زمان‌بندی، عملی شود. همچنین ساخت مساکن دائمی هم باید تا یک ماه آینده آغاز شود، وزارت راه و شهرسازی نیز باید بر اساس برنامه زمان‌بندی شده، ساخت مساکن موقّت و دائمی را تهیه و ارائه کند.

وزیر کشور با بیان اینکه دریافت سودمند‌های مردمی و هزینه‌کرد آن برای مردم مشکلی ندارد، گفت: کسانی که شخصاً اقدام به ارائه شماره حساب برای دریافت سودمند‌های مردمی کردند باید از نحوه هزینه‌کرد آن به مردم گزارش دهند تا مشخص شود پول‌های دریافت شده از مردم در چه مسیری و در چه محل‌هایی هزینه شده که استاندار کرمانشاه باید این موضوع را حتماً پیگیری کند.

رحمانی فضلی همچنین بر احصای ضعف‌های اجرایی این حادثه بوسیله کارگروهی تخصصی و کارشناسی تأکید کرد.

در ادامه این جلسه نیز هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نیز درباره آخرین وضعیت مناطق زلزله زده اظهارداشت: اکنون موضوع امداد و نجات و توزیع چادر در مناطق زلزله زده به پایان رسیده اما کماکان خدمت‌رسانی به مردم از جمله توزیع غذا و… ادامه دارد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - مجلس و رأی اعتماد به کابینه دوازدهم

وی افزود: حدود ۸۴ هزار چادر دولتی و حدود ۱۰ هزار چادر مردمی که جمعاً حدود ۹۴ هزار چادر به ارزش ۷۲ میلیارد تومان در مناطق زلزله زده کرمانشاه توزیع شده است.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: بحث اسکان موقّت در دستور کار قرار دارد که مردم از محل اسکان اضطراری به اسکان موقّت منتقل شوند که در این ارتباط عملیات آواربرداری به منظور ایجاد اسکان موقّت؛ یعنی نصب کانکس‌ها آغاز شده است.

بازوند گفت: نصب تعداد ۱۰ هزار کانکس به عنوان اسکان موقّت در روستاها با محوریت قرارگاه خاتم‌الانبیا در حال انجام است که البته مردم ساکن روستا می‌توانند به جای دریافت این کانکس‌ها از سودمند ۳ میلیون تومانی دولت برای اسکان موقّت هم بهره‌مند بشوند.

وی ادامه داد: در شهرها نیز تأکید بر این است تا مردم با در اختیار بردن منازل و پرداخت اجاره‌بها از سوی دولت تا سقف ۵ میلیون تومان اقدام کنند. هرچند دولت در این زمینه آمادگی کامل دارد در شهرها هم در حد نیاز کانکس به منظور اسکان موقّت تعبیه کند.

استاندار کرمانشاه گفت: دولت در اقدامی بی نظیر در طی یک‌روز بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار شامل ۷۶۵ میلیارد تومان تسهیلات و ۲۸۱ میلیارد تومان سودمند‌های بلاعوض را برای سودمند به مردم مناطق زلزله زده کرمانشاه تصویب کرد و در همان روز هم این اعتبار تخصیص داده شد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : سردار غیب‌پرور مطرح کرد نقش بارز روحانیت در انقلاب‌های ۳۰۰ سال گذشته جهان اسلام/ پیشتازی روحانیون در دوران دفاع مقدس

وی افزود: اکنون ۵۰ درصد سودمند‌های بلاعوض دولت؛ یعنی اعتباری بالغ بر ۱۴۰ میلیارد تومان از سوی دولت به بنیاد مسکن پرداخت شده که از امروز به مردم پرداخت می‌شود.

استاندار کرمانشاه اضافه کرد: طی روزهای آینده نیز ۵۰ درصد مابقی این سودمند‌های بلاعوض از سوی دولت پرداخت خواهد شد.

بازوند تأکید کرد: پرداخت این سودمند‌های بلاعوض طبق دستورالعمل مشخصی انجام می‌شود که بر این اساس در مجموع مردم ساکن در روستاها تا سقف ۹ میلیون تومان و مردم ساکن در شهرها تا سقف ۱۲ میلیون تومان سودمند بلاعوض دریافت می کنند.

در این جلسه نیز نجار رئیس ستاد مدیریت بحران، افشانی معاون عمرانی وزارت کشور، مقیمی استاندار تهران، رستم‌وندی رئیس سازمان امور اجتماعی و ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گزارش از اقدامات انجام شده در حوزه کاری خود به وزیر کشور ارائه کردند.

انتهای پیام/

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :