به گزارش خبرنگار حوزه دولت شمس آباد عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در نشست هیأت نمایندگان اتاق ایران که امروز(یکشنبه ۲۶ آذر) در اتاق بازرگانی برگزار شد، اظهار داشت: در دولت تصمیم گرفتیم تا کولبری را کلاً تعطیل کنیم، ایجاد ۱۵ بازارچه مرزی را رسمی کردیم.

وی ادامه داد: کالاهایی که آنها وارد می‌کنند را ما در آن مناطق قرار دهیم و کاهش گمرکی ویژه‌ای برای این کالاها قرار می‌دهیم. کسانی که در محدوده‌ی ۲۰ کیلومتری و ۵۰ متری شهرها و روستاهای این مناطق هستند کارت ویژه‌ای دریافت می‌کنند. عوارض هم خواهیم گرفت ولی با کاهش ویژه. مرزها را خواهیم بست. هرچند تبعاتی هم دارد.

 

وزیر کشور خاطر نشان کرد: بحث عدم تعادل و توازن در اقتصاد زخم عمیقی است که فقط هم به اقتصاد منحصر نیست. در امنیت و مسائل اجتماعی هم همینطور است. مشکل اصلی که ما داریم، نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی، نظام بانکی و نظام اداری است.

 

وی بیان داشت: فعالیت‌های اقتصادی ساده‌ترین مشکل ماست. نظام برنامه ریزی در کجای دنیا مثل ماست؟ نظام برنامه‌ریزی هیچ کدام از کشورهای توسعه یافته مثل ما نیست. نظام برنامه‌ریزی کشور، ضعف بزرگ ماست که متولی آن هم من نیستم. بنده از زمانی که نماینده بودم منتقد این وضع بودم. باید این وضع عوض شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : ریشه اغتشاشات باید روشن شود/ مردم پاسخ قاطعی به دشمنان دادند

 

رحمانی فضلی تصریح کرد: نظام بودجه ریزی ما هم در هیچ جای دنیا مشابهی ندارد. افزایش اختیار استاندارها در دست من نیست؛ من آنها را هدایت می‌کنم. اختیاراتی که شما می‌گویید دست من نیست. ما بیش از هفتاد اختیار را گرفته‌ایم و به استاندارها داده‌ایم، اما بیش از صد اختیار موثر وجود دارد که هنوز به استاندارها تفویض نشده است.

 

وی گفت: وجود پول در تهران رفاه ایجاد نمی کند. بیشتر جرم و بزهکاری کشور در تهران است. نگاه باید نگاه متوازن و متعادل باشد که این، مستلزم تغییر نظام برنامه‌ریزی، نظام بودجه ریزی و نظام اداری است.

 

وزیر کشور با اشاره به سخنان یکی از فعالان اقتصادی موجود در جلسه اظهار داشت: این بی انصافی است که بگوییم جلسات رفع موانع تولید خود مانع تولید هستند. اینجا جلسه‌ای نیست که بخواهیم احساسی حرف بزنیم تا دیگران برای ما سوت و کف بزنند.

 

وی بیان داشت: بنده آگاهی کامل دارم و حاضرم ده‌ها گزارش عملیاتی بدهم که به گفته خود فعالان اقتصادی، در جلسات موانع تولید، بسیاری از موانع تولید رفع شده است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - گفتگوی متفاوت با آیت‌الله علم‌الهدی/ ماجرای استادی که نجس بود!!

 

درباره مشکلاتی که شما اشاره کردید، چند نفره از شما به همراه مجموعه‌ای از وزارت کشور جلسات مجزایی بگیریم و مشکلاتی که در حیطه وظایف وزارت کشور است را بررسی کنیم. دو مرز پرویزخان و تمرچین که بسته بود ظرف امروز و فردا باز خواهند شد.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :