حجت‌السلام غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب شمس آباد، ضمن تبریک سال جدید به ملت ایران با اشاره به شعار «پشتیبانی از کالای ایرانی» که بواسطه رهبر انقلاب نامگذاری شد، اظهار داشت:‌ رهبر انقلاب سال‌های اخیر با شعارهای اقتصادی نامگذاری کرده‌اند و علتش نیز این است که عمده مشکلاتی که ملت ایران از آن رنج می‌برند، اقتصادی است.

وی افزود: طبق تاکید رهبر انقلاب عنوان اقتصاد مقاومتی مخصوص یکسال نیست بلکه باید اقتصاد مقاومتی طی سال‌های متمادی تحت عناوین مختلف دنبال شود و به همین دلیل ایشان هر ساله یک عنوان فرعی را مورد توجه قرار می‌دهند و سال ۹۵ اقدام و عمل، سال گذشته تولید و اشتغال و امسال نیز پشتیبانی از کالای ایرانی مورد تأکید قرار گرفته است.

مصباحی مقدم با تأکید بر اینکه شعار امسال ادامه یک مطالبه است،‌گفت: ادامه این مطالبه است که دولتمردان و ملت ایران برای حل مشکلات اقتصادی متوجه داخل شوند و از چشم دوختن به کشورهای دیگر خودداری کرده و بیشترین همت خود را به ظرفیت‌های داخلی متوجه کنند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - طوفان سهمگین اختلاف در هوای «بهشت»

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در عین حال خاطرنشان کرد: بهبود روابط با کشورهای دیگر و تقویت مناسبات بین‌المللی مانعی ندارد ولی نباید به خارج دل بست، چون اگر این احساس در کشورهای خارجی ایجاد شود که از سر ناچاری به آنها رو می‌آوریم فشارها را بیشتر خواهند کرد و نتیجه، دقیقاً برعکس انتظار خواهد بود.

وی با بیان اینکه رهبر انقلاب تأکید بر توجه به ظرفیت‌های داخلی دارند‌، تأکید کرد: مهمترین ظرفیت داخلی در شرایط کنونی این است که ملت ایران به مصرف کالاهای داخلی اقدام کنند که اگر این اتفاق بیفتد و دولت و ملت از کالاهای ایرانی پشتیبانی کنند بسیاری از مشکلات حل‌شدنی است.

مصباحی‌مقدم در تشریح وظایف دولت در قبال پشتیبانی از کالای داخلی تصریح کرد: دولت با بدرد خوردن راهکارهایی که منتهی به تولید می‌شود از تولید کالای داخلی پشتیبانی کند تا هزینه‌های تولید کاهش یابد.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در همین راستا افزود:‌دولت باید نرخ سود بانکی را برای تولید‌کننده کاهش دهد و مسیر موافقت با یک فعالیت اقتصادی و تولیدی را کوتاه کند و کاری کند که امکان صادرات برای تولیدکننده داخلی فراهم شود تا کالاهای داخلی نیز توان مطرح شدن در سطح بین‌المللی را داشته باشند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : با کسب اکثریت آرا «علی اصغر احمدی» دبیرکل حزب همبستگی ماند

وی با تأکید بر اینکه آنچه در این بین مورد توجه است ایجاد فرهنگ کالای مصرفی در مردم است،‌گفت: هرچند بسیاری از مردم ایران کالای ایرانی می‌خرند ولی قبول کنیم که بعضی‌ها حتی در شرایطی که کالای ایرانی مشابه کالای خارجی نیز در بازار باشد، ترجیح می‌دهند که کالای خارجی بخرند.

مصباحی‌مقدم ضمن اشاره به اینکه برخی کارخانه‌های داخلی بر روی محصولات خود نشان و عنوان خارجی می‌زنند، تصریح کرد: وقتی در مورد چرایی این امر سؤال می‌شود این را مطرح می‌کنند که فروشندگان در بازار می‌گویند اگر روی محصول عنوان کشور دیگری زده شود، خریدار دارد ولی اگر ساخت ایران باشد مردم نمی‌خرند که این حاکی از وجود فرهنگ نا درست مصرف در بین مردم است.

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با تأکید بر اینکه باید رسانه‌ها سراغ چنین تولیدکننده‌هایی بروند و باید موانع را از طریق گفت‌وگو حل کرد، گفت: باید فرهنگ مصرفی خود را اصلاح کنیم تا از کالای داخلی پشتیبانی شود.

وی با تأکید بر اینکه باید همه ملت به مصرف داخلی اقبال و تمایل نشان دهند، اظهار داشت:‌ دولت هم وظیفه دارد از تولیدکننده داخلی پشتیبانی کند و برای تولیدات خارجی که مشابه داخلی دارند، یا موانع جدی وارداتی ایجاد کند و یا اگر وارداتی می‌شود تعرفه‌اش را بالا ببرد تا در بازار داخلی با اقبال مواجه نشود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - تعطیلی ۶۰درصد واحدهای‌ تولیدی‌در دولت‌یازدهم

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :