به گزارش خبرنگار حوزه احزاب شمس آباد محمدرضا پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی شامگاه امروز در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین اظهار داشت: امروز یک جنگ اقتصادی است و با وجود اظهارات ترامپ، اتفاقات منطقه و تحرکات عربستان و رژیم صهیونیستی در این شرایط دولت باید آرایش اقتصادی در برابر تهاجم دشمن بگیرد ولی اثری از آرایش اقتصادی در برابر تهاجم اقتصادی نمی بینیم.

وی افزود: نمی دانیم برنامه دولت در مورد سناریوهای محتملی چون افزایش بایکوت‌ها چیست و ما نیاز آن را احساس می کنیم.

پورابراهیمی با بیان اینکه بخش زیادی از ارز کشور ما از طریق قاچاق از بین می رود و حدود ۲۰میلیارد ارزش کالای قاچاق در کشور است، اظهار داشت: آمارهای دولت درمورد کاهش قاچاق با واقعیت همخوانی ندارد و وقتی می گویند ۱۳ میلیارد دلار کاهش قاچاق داشته ایم باید در بخش تولید و سایر بخش های اقتصادی اثرگذار باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به معضلات پیش روی بانک های کشور گفت: نجات نظام بانکی از کارهای مهمی است که باید انجام شود چون عدم انجام آن تلفات بالایی دربر خواهد داشت.

وی با انتقاد از ساختار بودجه ریزی کشور خاطرنشان کرد: یکی از نعمات بایکوت ها این بود که اصلاح ساختار را در بودجه رقم زدیم و سهم نفت در اقتصاد ایران برای اولین بار در سال ۱۳۹۵ به ۵۰درصد رسید.

پورابراهیمی با اشاره به میزان تاثیر پرداخت یارانه در دهک های مختلف گفت: تاثیر پرداخت یا عدم پرداخت یارانه در دهک های پردرآمد حداکثر ۲درصد است ولی همین پرداخت ها آثار سنگینی برای اقتصاد کشور دارد در صورتی که این تاثیرگذاری در دهک های پست ۵۰ تا ۷۰درصد است و بعضا کل درآمد ماهانه آن خانوار محسوب می شود.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه وصیت ای برای حذف دهک های پردرآمد نیست و ما بارها این را پیگیری کرده ایم گفت: زنگنه و طیب نیا گفتند شب پرداخت یارانه مصیبت عظما است و ما به دولت گفتیم سه دهک را آزاد کنید تا عزایتان کم شود.

وی ادامه داد: در کمیسیون تلفیق این توافق انجام شد تا سه دهه آزاد شود ولی وقتی نوبت نوبخت شد گفت ما مخالفیم و مردم چه کرده اند که می خواهید یارانه شان را قطع کنید.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: دولت باید امسال با مجلس در مورد یارانه ها توافق کند و تصمیمی گرفته شود. در استان کرمان کل بودجه عمرانی سال جاری ۱۳۰۰میلیارد تومان است و در شش ماهه اول فقط ۱/۵درصد نقدی پرداخت شده است.

وی با اشاره به مشکلات پیش روی طرح تحول سلامت تصریح کرد: پرداخت های طرح تحول دچار مشکل است و قابل ادامه نیست.

پورابراهیمی با تاکید بر اینکه در اقتصاد ایران هیچ نهاد معاف از مالیات نیست و تنها نهاد معاف از مالیات آستان قدس رضوی است گفت: دلیل آن نیز این است که در ابتدای انقلاب از امام برای عدم دریافت مالیات از آستان قدس درخواست می‌شود و ایشان موافقت می‌کنند و رهبر انقلاب نیز معمولا بنا بر این ندارند که احکام امام (ره) را ملغی کنند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه برگه سهام عدالت باید انتقال مالکیت شود تا مردم از حق سهام بهره مند شوند گفت: این انجام نشده و دولت در پیشنهاد جدیدی ۴ هزار میلیارد سود سهام را می خواهد بین ۵۰میلیون نفر پخش کند که ماهانه بین ۳ تا ۵هزار تومان برای هرنفر می‌شود که پول دو تا نان سنگک است.

پور ابراهیمی در پاسخ به سوالی پیرامون لزوم اسلامی بودن اقتصاد کشور اظهار داشت: برخی شبهات پیرامون ربوی بودن اقتصاد درست است و امسال کار طرح مطابق با اقتصاد اسلامی مورد را در کمیسیون تمام می کنیم و سال ۹۷ آغاز انطباق اقتصاد کشور با اقتصاد اسلامی است و ما در این مورد جلساتی نیز با مراجع داشته‌ایم.

انتهای پیام/

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - تب و تاب بازار مسکن فروکش کرد

این خبر را به اشتراک بگذارید :