به گزارش حوزه احزاب شمس آباد، شانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری روز جمعه یازدهم اسفندماه ۱۳۹۶ با شعار «مردم پرسشگر، حکومت پاسخگو، لازمه توسعه پایدار» با حضور شخصیت‌های سیاسی و همچنین اعضای شورای مرکزی، دفتر سیاسی، شاخه‌ها و شعب استانی و منتخبین حزب برگزار شد.

در شانزدهمین کنگره حزب مردم‌سالاری رئوس قطعنامه پایانی کنگره این حزب به تصویب اعضا رسید. در بخشی از این قطعنامه آمده است: حزب مردم‌سالاری برای آن‌که نشان دهد پشتیبانی قاطع از دکتر روحانی برای انتخابات، نافی پیگیری مطالبات مردم از ایشان نیست، همایش مطالبات اصلاح‌طلبان از دولت را در خردادماه ۹۶ با حضور صاحب‌نظران و فعالان سیاسی برگزار کرد. حزب مردم‌سالاری همچنین برای تأکید بر نهادینه ساختن فرهنگ فعالیت حزبی در سراسر کشور، طرحی را با نام پارلمان اصلاحات تدوین کرد که در دیدار جمعی از اعضای حزب با رئیس دولت اصلاحات، بوسیله دبیر کل حزب تقدیم ایشان شد که درنهایت این طرح در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به تصویب رسید و به کمیته سیاسی شورا ارجاع شد تا زمینه عملیاتی ساختن این طرح فراهم شود.

این قطعنامه در ادامه می‌نویسد: طی ماه‌های اخیر شاهد برپایی تجمعات اعتراضی در برخی مناطق کشور بودیم که برخلاف گذشته، مرکزیت آن نه در تهران، بلکه غالباً در شهرهای کوچک و محروم کشور بود که متأسفانه موجب کشته و زخمی شدن جمعی از هموطنانمان شد. حزب مردم‌سالاری اعتقاد دارد عامل بروز این تجمعات اعتراضی و گسترش ناگهانی آن در مدت‌زمانی کوتاه، فراموش کردن حق پرسشگری مردم به‌عنوان ولی‌نعمتان انقلاب اسلامی بوسیله مسئولان و از یاد بردن اصل پاسخگویی حکومت در معنای عام بوده است. این درحالیست که مردم پرسشگر و حکومت پاسخگو، از مهم‌ترین آرمان‌ها و اصول انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که عامل اصلی خیزش مردم در مقابل حکومت پهلوی بود. به همین دلیل اعتقادداریم حق انتقاد و اعتراض مردم باید به رسمیت شناخته شود و در مقابل، مسئولان نیز در هر سه قوه و سایر ارکان حاکمیت، به‌طور شایسته به این اعتراضات پاسخ دهند. چراکه عدم توجه به این موضوع می‌تواند افزایش فاصله مردم با حاکمیت را در پی داشته باشد که این اعلام خطر را باید جدی گرفت. 

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - ثمره کوشش‌های شما در همه جهان فراگیر می‌شود/ پیشرفت علمی بدون تعهد بی‌معناست/ جنبش دانشجویی یعنی حرکت در خدمت آرمان‌ها

در بخش دیگری از این بیانیه تأکید شده است: علیرغم سپری شدن بیش از ۷ ماه از استقرار دولت هنوز سرعت و جدیت لازم در دولت برای عمل به وعده‌های انتخاباتی و رفع مشکلات مردم که عموماً مشکلات اقتصادی است دیده نشده و ضرورت تسریع دولت در عمل به وعده‌ها بیش‌ازپیش احساس می‌شود چراکه انباشته شدن مطالبات مردم و غلبه یافتن این احساس عمومی که گام‌های دولت برای پاسخ دادن به مطالبات مردم، از سرعت و قدرت لازم برخوردار نیست، می‌تواند احساس یاس عمومی را گسترش دهد. چالش‌های بازار ارز به‌ویژه در شش‌ماهه دوم سال جاری، حاصل همین سستی دولت در عمل به وعده‌ها و رفع مشکلات اقتصادی است که وعده تک‌نرخی کردن ارز که مانع از رانت می‌شود، همچنان مبهم و بی‌سرانجام مانده است. 

قطعنامه حزب مردم‌سالاری در ادامه تأکید می‌کند: در این میان یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصاد کشور، پرداخت نقدی یارانه‌ها است که دولت وقت (محمود احمدی‌نژاد) آن را به‌جای هدفمندی یارانه‌ها اجرایی کرد و باگذشت نزدیک به ۵ سال از پایان آن دولت، هنوز راهکار عملی برای خروج از بن‌بست پرداخت نقدی یارانه‌ها اندیشیده نشده است. هرچند اقدامات دولت در کاهش و سپس تثبیت نرخ تورم در زیر ده درصد که موجب شده قدرت خرید مردم بیش‌ازپیش کاهش نیابد قابل‌تقدیر است، اما همچنان تلاشی تأثیرگذار و ملموس برای خروج از سایه سنگین رکودی که اقتصاد کشور را در برگرفته و رفع موانع رونق اقتصادی از سوی دولت ملاحظه نمی‌شود.

پیشنهاد ویژه :   اقتصادی : شمس آباد - قیمت خودرو امروز ۹۶/۰۷/۱۲

این بیانیه می‌افزاید: در این میان، رکود و همچنین تعطیلی برخی کارخانه‌ها موجب بیکاری کارگران شده و علیرغم ایجاد اشتغال قابل‌قبول بوسیله دولت در سال‌های اخیر، همچنان شاهد نرخ بیکاری دورقمی در کشور هستیم که این نرخ در بین جوانان و در استان‌های محروم، بسیار بیشتر است که خود عاملی برای اعتراضات مردم در دی‌ماه اخیر شد. از سوی دیگر، علیرغم کوشش قابل‌تقدیر دولت در تسویه بدهی مؤسسات مالی غیرمجاز به سپرده‌گذاران، همچنان مطالبات بخشی از سپرده‌گذاران پرداخت‌نشده اما مهم‌تر از آن لزوم برخورد قضایی با متخلفان این مؤسسات است که گویی در سایه امن پشتیبانی‌های پیدا و پنهان قرارگرفته‌اند. مطالبات سپرده‌گذاران، نه از جیب دولت و بیت‌‌المال، بلکه باید از جیب متخلفان همان مؤسسات پرداخت شود اما تاکنون هیچ برخوردی با مدیران آن مؤسسات صورت نگرفته است.

در بخش دیگر این بیانیه آمده است: حزب مردم‌سالاری اعتقاد دارد، برجام دستاورد مهم دیپلماتیکی است که علیرغم فشارهای وارده آن بوسیله رییس‌جمهور آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی، همچنان باید محور سیاست خارجی جمهوری اسلامی‌ قرار داشته باشد و مسئولان از حرکت در مسیر موردنظر ترامپ که هدفش پیش دادن ایران به سمت خروج از برجام است، خودداری کنند. به‌ویژه با توجه به این‌که پایبندی ایران به برجام تاکنون ۹ بار مورد تأیید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرارگرفته و اتحادیه اروپا نیز از برجام پشتیبانی می‌کند و همین روند، به انزوای هر چه بیشتر ترامپ منجر خواهد شد؛ اما در این میان لازم است با رایزنی‌های بین‌المللی اثرگذارتر با کشورهای عضو اتحادیه اروپا، امکان بهره‌مندی هر چه بیشتر را از مزیت‌ها و ظرفیت‌های برجام فراهم ساخت که نه‌تنها کارشکنی‌های آمریکا را به شکست منجر خواهد کرد، بلکه از منظر اقتصادی نیز به سود اقتصاد تشنه سرمایه‌گذاری ایران خواهد بود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : رحمانی فضلی در کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد تشریح دلایل ممنوعیت جذب نیرو در شهرداری‌ها/ استخدام دهیاران فعلا امکان پذیر نیست

این بیانیه در پایان تأکید می‌کند: ضرورت پیگیری وضعیت اقتصاد مطبوعات و رسانه‌های خصوصی به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی که با بی‌توجهی دولت مواجه شده‌اند و تقویت صنعت نشر باهدف بهبود وضعیت نشر کتاب و نشریات باهدف تعمیق فرهنگ مطالعه در جامعه به‌منظور افزایش آگاهی‌های عمومی، از دیگر نیازهای اجتماعی – فرهنگی است که دولت و همچنین سایر نهادهای مسئول حاکمیتی باید با جدیت بیشتری به آن توجه کنند.

انتهای پیام/

 

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :