(تصویر) دیدار مجدد احمدی‌نژاد با بقایی در بست‌نشینی

شمس آباد– حمید بقایی، معاون اجرایی دولت محمود احمدی‌نژاد و همراهانش دوباره برای بست‌نشینی به حرم حضرت عبدالعظیم رفته‌اند. بست‌نشینی این افراد هفته گذشته با پشتیبانی محمود احمدی‌نژاد آغاز شد اما در اواسط هفته آنها در نامه ای اعلام کردند به بست‌نشینی خود پایان می‌دهند. آنها اما دو روز بعد از انتشار نامه خود دوباره راهی حرم حضرت عبدالعظیم شدند. بست‌نشینی مجدد بقایی، به همراه علی اکبر جوانفکر (مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد) و  حبیب الله جزء خراسانی (ذی‌حساب نهاد ریاست جمهوری دولت دهم) به گفته آنها در اعتراض به روند برگزاری دادگاه است.

 

آنها می‌گویند مطالباتی دارند که یکی از آنها برگزاری دادگاه به صورت علنی است. در اولین روز بست‌نشینی یاران احمدی‌نژاد، رئیس دولتهای نهم و دهم به شهر ری رفت و در کنار بقایی که در روزهای قبل با زنبیل قرمز خود حواشی زیادی به راه انداخته بود سخنرانی کرد. احمدی‌نژاد آن روز نه تنها از بست‌نشینی رفقایش پشتیبانی کرد بلکه به زبان تیز به انتقاد از قوه قضائیه پرداخت. اقدام اخیر مردان احمدی‌نژاد در طول هفته گذشته واکنش‌های زیادی برپا کرده بود اما آغاز مجدد بست‌نشینی هم به واکنش‌ها ادامه داد.  
 
احمدی‌نژادی‌ها و خوارج  
ابراهیم فیاض، جامعه شناس و استاد دانشگاه تهران بست‌نشینان را با خوارج مقایسه می‌کند. او به خبرآنلاین گفته: احمدی‌نژاد در مسیر مرگ تدریجی قدم گذاشت و روز به روز هم مرگش پررنگ‌تر می‌شود. هرچه دست و پا هم می‌زند در باتلاق بی نامی، بیشتر فرو می‌رود. هرچه هجوم می‌آورد، بیشتر مبتذل می‌شود. مثل موقعی که رهبری توصیه کردند «در انتخابات نیا»، اما آمد و ردصلاحیت شد. بعد هم او و بقایی در روز انتخابات خودشان به خودشان رأی دادند! یعنی دچار ابتذال‌های پشت سرهم شدند. مشی خوارج همین است که یک نوع عرفان را با عدالت قاطی کردند. همانی که احمدی‌نژاد دچارش شد، بنابراین سرنوشت احمدی‌نژاد به شدت عبرت آموز است. او اول به شدت طرفدار عدالت طلب عرفانی بود؛ اما آخرش به سمت لیبرالیسم اصلاح طلبی رفت و آن زمان اصلاح طلبان تحویلش نگرفتند.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : پیگیر اظهارات وقسمت ته هر چیز ارشاد پیرامون دانشجویان انقلابی هستم/ صالحی‌امیری باید از دانشجویان عذرخواهی کند

این جامعه شناس ادامه داد: خوارج به نهروان رفتند و بست نشستند. بعد شروع کردند سجود کردند، یک دفعه آنها را هیجان رومی گرفت و به مردم یورش کردند و موجب کشت و کشتار و ناامنی شدند. در واقع هرکس را که طرفدار علی بود می‌کشتند. حضرت علی به نهروان آمد، پرچم سفید زد، خوارج را نصیحت کرد و خواستار توبه آنها شد اما  کسانی که بر موضع خود ماندند با آنها جنگید. بعدها خوارج در تاریخ تبدیل به جریان بی دینی شدند. مثل یهودی‌ها می‌گفتند «خدا خواست ندارد، دست خدا بسته و دست انسان باز است»!
 
سوالات عباس عبدی از اصولگرایان
عباس عبدی، روزنامه نگار هم در یادداشتی که برای روزنامه اعتماد نوشته از عنوان «بن» بست‌نشینی استفاده کرده است. او در یادداشت خود جریان اصولگرا را مخاطب خود قرار داده و نوشته: شاید اصولگرایان به راحتی این گروه را تخطئه و رد کنند، ولی قضیه به این سادگی نیست. چرا که رفتار احمدی‌نژاد و اطرافیان او در زمان ریاست‌جمهوری نیز کمابیش به همین شکل بود. فقدان درک از مسائل اصلی کشور و اولویت دادن به مسائل شخصی و فردی در سیاست‌های آن زمان نیز جاری بود. البته آنچه گفته می‌شود به معنای دفاع از قوه قضاییه نیست، بلکه در نقد رفتار این حلقه سیاسی است. اصولگرایان باید در این زمینه به دو مساله، پاسخ مناسبی را حداقل برای خودشان داشته باشند.

عبدی ادامه داده: اول اینکه چرا در زمان ریاست وی بر دولت در برابر چنین کارهای مشابه آن دولت، سکوت یا حتی تایید کردند؟ آیا نمی‌توانیم نتیجه بگیریم که نحوه داوری اکثر اصولگرایان درباره امور جاری کشور مبتنی بر انتساب عاملان رفتار به گروه آنان یا مخالف اصولگرایان است؟ اگر عامل آن سیاست جزو آنان است که دربست تایید می‌کنند و اگر از مخالفان و منتقدان آنان است، آنان را دربست تخطئه می‌کنند؟ موضوع دوم این است که اصولگرایان تاکنون به این پرسش پاسخ نداده‌اند که چرا احمدی‌نژاد و یارانش که از دل اصولگرایان بیرون آمدند در فاصله اندکی از اوج رفاقت، به یک ضدیت حاد با آنان رسیدند؟ آیا از ابتدا آنان را اشتباهی جزو خود می‌دانستند؟ یا آنکه این افراد دچار تحول پیش‌بینی نشده شده‌اند و چنین رفتاری از خود نشان می‌دهند؟

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : به مردی که این رفتارها را دارد، دل نبندید!

 

واقعا باید دنبال بچه‌بازی‌های بقایی بیفتیم؟
در این باره شمس آباد سراغ بعضی چهره‌‌های اصولگرا رفته است. با این حال بسیاری از آنها مثل زمانی که احمدی نژاد برخلاف نظر رهبری در انتخابات ثبت نام کرد، سکوت کرده‌اند. نه رفتار احمدی نژاد را تایید می‌کنند و نه حاضرند درباره پشتیبانی‌های گذشته خود از او حرفی بزنند. فرقی نمی‌کرد چه اعضای جبهه پایداری، چه اعضای جامعه روحانیت مبارز و چه اعضای حزب موتلفه ترجیح دادند سخنی در ارتباط با احمدی‌نژاد بر زبان نیاورند. حمید زیاد، عضو حزب موتلفه به شمس آباد گفت: واقعا در شرایطی که نصف مردم برای پیروزی در برابر داعش جشن می‌گیرند و نصف دیگرشان عزادار زلزله هستند ما باید دنبال بچه بازی‌های بقایی بیفتیم؟ مساله اول کشور که اینها نیستند. وقت مردم را به خاطر بست‌نشینی دو نفر نگیرید. ما که نباید آلت دست آنها شویم.

 

کاظم انبارلویی نیز سکوت درباره حلقه اطرافیان احمدی‌نژاد را ترجیح داد. حسین ابراهیمی، از اعضای جامعه روحانیت مبارز نیز اکنون نشد درباره گروه احمدی‌نژاد سخنی بر زبان بیاورد. او گفت: من حوصله صحبت کردن درباره اینها را ندارم. اینها ارزشی ندارند که درباره شان حرف بزنم. وحید یامین پور هم وقتی به او گفتیم نظرش را در ارتباط با اقدام بقایی بگوید فقط این دو کلمه بر زبان آورد «مصاحبه نمی‌کنم.»
 
کنعانی مقدم: اصولگرایان برائت از مشرکین انجام دهند
حسین کنعانی مقدم، فعال سیاسی اصولگرا تنها کسی بود که درباره احمدی‌نژاد اظهار نظر کرد. او در گفت و گو با شمس آباد اقدامات اخیر بقایی و احمدی‌نژاد را ساختار شکنانه خواند و گفت: این اقدامات ساختارشکنانه و اعتراضی به دو قوه مقننه و قضاییه که دو قوه مهم نظام هستند، توهین است که بر اساس قانون جمهوری اسلامی جرم محسوب می‌شود. دادستان به عنوان مدعی العموم باید اقامه دعوا کند و موضوع حل و فصل شود.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : مروری بر سعی شرکت ها برای آموزش زبان چینی به کامپیوترها

 

او ادامه داد: اگر بحث جرم سیاسی محسوب باشد طبق قانون باید به آن عمل کرد و اگر هم تخلفات مالی و مفاسد اقتصادی مطرح باشد قوه قضاییه حتما باید به این موضوع رسیدگی کند. به نظر می‌رسد آقای احمدی‌نژاد هم با حمایتی که از این افراد کرده است خودش را در مقام شریک جرم قرار داده است.

 

این فعال سیاسی در پاسخ به اینکه با توجه به عضویت احمدی‌نژاد در مجمع تشخیص آیا امکان برخورد با او وجود دارد گفت: مصونیت سیاسی در جمهوری اسلامی در ارتباط با نمایندگان مجلس هم در حیطه وظایف آنهاست و در غیر این صورت هیچ گونه مصونیتی برای افراد وجود ندارد. کنعانی مقدم اضافه می‌کند: مکتب این افراد من درآوردی است که آهسته آهسته دارد تبدیل به یک فرقه می‌شود به همین خاطر باید مراقب این افراد بود.

 

او ادامه می‌دهد: به نظر می‌رسد اصولگرایان از پشتیبانی‌های خود از احمدی‌نژاد در هشت سال دولتهای نهم و دهم شدیدا پشیمانند. من به عنوان کسی که از ابتدا منتقد احمدی‌نژاد بودم به اصولگرایان پیشنهاد می‌دهم برائت از مشرکین انجام دهند.  
 

این خبر را به اشتراک بگذارید :