مجله پارس‌پلاس_ رسانه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب کشور در سرمقاله‌های خود، خوانش‌های مختلفی را از اوضاع روز کشور ارائه می‌کنند.

آنچه که در ادامه می‌خوانید گشت و گذار روزانه پارس در لابه‌لای این تحلیل‌ها و نقل آنها برای شماست:

 

***

* رسانه‌های چپ

زنگ خطر شرق درباره یک قطعنامه جدید علیه ایران

شرق: جاوید قربان‌اوغلی در سرمقاله امروز شرق نوشته است:‌ گفته می‌شود نمایندگان آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، پیش‌نویس قطع‌نامه‎ای را تهیه کرده‌‌اند که هدف آن در ظاهر «تمدید ممنوعیت تسلیحاتی یمن برای یک سال دیگر» و در واقع محکومیت ایران به خاطر ناکامی در ممانعت از ارسال موشک به حوثی‌های یمن است.

او سپس در توصیف این رخداد می‌گوید:

اجازه دهید شعارهایی که به درستی و واقع‌بینی از آنها عبور کردیم و فارغ از جو هیجانی مسیر مذاکره را برگزیدیم و در نهایت پیروزی بزرگی را رقم زدیم، یک بار دیگر از نظر بگذرانیم. از یاد نبرده‌ایم که رئیس‌جمهور پیشین با تمسخر قطع‌نامه و گفتن آن سخنان سخیف، کشور را در آستانه ویرانی اقتصادی و تکمیل حلقه اجماع جهانی و تصویب قطع‌نامه‌های متعدد و پی‌درپی قرار داد. تکرار این روند دور از خردورزی و شأن ملت بزرگ کشورمان است. دشمنان ایران در حال تکمیل و اتصال حلقه‌های در موجود گسسته و منفصل اجماع علیه ایران به بهانه برنامه موشکی و نفوذ و بی‌ثبات‌سازی منطقه هستند. این پروژه در حال شدت‌بردن است و در صورت ارائه چنین قطع‌نامه‌ای به شورای امنیت، حتی در شرایط وتوی آن بواسطه روسیه یا چین، اصل اتهام به سوژه‌ای نزدیک پذیرفته‌شده تبدیل خواهد شد، هرچند نگارنده بشخصه تردید دارد روسیه و چین در چنین فضایی از «حق وتو» برای شکست چنین قطع‌نامه‌ای استفاده کنند.[۱]

این اظهارات اما در حالی است که قرار بود با برجام رئیس‌جمهور روحانی دیگر مشکلات اینچنینی برای ایران اسلامی بروز نکند.

 

توضیحات آرمان امروز درباره احتمال صدور یک قطعنامه جدید علیه ایران

آرمان امروز:‌ این روزنامه هم در صفحه نخست خود،‌ طی یادداشتی به قلم علی‌اکبر فرازی،‌ به قطعنامه‌ای که قربان‌اوغلی در شرق پیرامون آن توضیح داده است،‌اشاره می‌کند و می‌نویسد:

«شنیده می‌شود که سه کشور انگلیس، فرانسه و آمریکا به بهانه‌های واهی و غیر اصولی درصدد تهیه پیش‌نویس قطعنامه‌ای هستند تا کشورمان را در شورای امنیت محکوم کنند. از این رو باید به این کشورها تفهیم شود که قدرت دفاعی ایران منع کننده و عاملی برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه است و باقی توازان منطقه، به نفع همه کشورهاست. در نهایت باید اذعان داشت سخنان ظریف در سومین روز اجلاس امنیتی مونیخ بسیار هوشمندانه و دقیق بود که مورد استقبال بسیاری از کشورها قرار گرفت اما قطعا سیاستمداری ایران به این حد از حضور قناعت نخواهد کرد و به حضور قوی‌تر خود در مجامع بین‌المللی و ارتباط با لابی‌های موثر ادامه خواهد داد.»[۲]

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : بلایی که نان ناسالم بر سر بدن می‌آورد

 

«انقلاب اسلامی» دچار تحول در اندیشه خواهد شد!

اعتماد: محمد مهاجری در سرمقاله امروز اعتماد با اشاره به کلمه «مردمسالاری» در متن بیانات اخیر رهبر انقلاب می‌نویسد:

«مردمسالاری حتما مابه ازای بیرونی دارد. اینکه عده ای دایما توی بوق کنند که چون ده ها انتخابات در ایران پس از انقلاب اسلامی برگزار شده، پس مردمسالاری کاملا محقق شده، تصور کاملی نیست. بعضی از سیاسیون و حتی رجال مذهبی، مردمسالاری را یک مقوله اجباری و تحمیلی می دانند که نظام جمهوری اسلامی، آن را به اجبار پذیرفته است. چنین تفکری برای مردم هیچ هویتی قائل نیست، چه برسد به حق او برای شرکت در انتخابات یا نقد حاکمیت و نظایر آن. صاحبان چنین دیدگاهی مردمسالاری را نه هدف نظام که وسیله ای برای رسیدن به مقاصد دیگر می دانند.»

او سپس در جمله‌ای عجیب در خطوط پایانی یادداشت خود تصریح می‌کند: انقلاب ها معمولا پس از گذشت دوره‌هایی از عمرخود دچار تحول در اندیشه می شوند![۳]

 

تمجید از صحبت‌های معمولی ظریف در اجلاس مونیخ

ایران:‌ حسن بهشتی‌پور در سرمقاله ایران به عملکرد ظریف در اجلاس امنیتی مونیخ پرداخته و ضمن تمجید از آن نوشته است: نکته‌ای که از سخنان آقای ظریف استخراج می‌شود، این موضوع است که به جای تأکید بر تضاد منافع، تفاوت‌ها را به رسمیت بشناسیم و به سمت اجرای اقدامات اعتمادساز حرکت کنیم. سخنانی که اگر مورد توجه قرار گیرد، می‌تواند به نقطه عطفی برای همکاری منطقه‌ای، پایان دادن به مداخله قدرت‌های فرامنطقه‌ای و ایجاد جنگ و درگیری بیشتر در منطقه تبدیل شود.

در مجموع با توجه به مواضعی که با شدت و ضعف از سوی برخی مقام‌های شرکت کننده در این کنفرانس از جمله مواضع ضد ایرانی نتانیاهو و الجبیر مطرح شد، آنچه در سخنرانی وزیر امور خارجه کشورمان لحاظ شد، این بود که ظریف به جای آنکه یکایک آن مواضع ضد ایرانی را پاسخ دهد و سلبی برخورد کند، از موضع ایجابی سخنرانی کرد. نکاتی را مطرح کرد که نشان دهنده صلح خواهی و امنیت جویی ایران است و نشان داد که ایران راهکارهایی منطقی برای تأمین امنیت منطقه و جهان دارد و می‌تواند از آن دفاع کند.

گویا محمدجواد ظریف همچنین در سخنان خود در مونیخ تصریح کرده است که ایران در منطقه به دنبال هژمون شدن نیست.[۴]

 

***

 

* روزنامه‌های اصولگرا

این اشرافیت ناراضی‌تراش…

کیهان: سرمقاله امروز کیهان را محمد ایمانی نوشته است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : پدیده «خون‌بازی» در میزگرد جامعه‌شناختی و روان‌شناسی بررسی شد فریادهای خود زنان

او در یادداشت خود می‌گوید: «اشرافیت ارتجاعی ناراضی‌تراش» و «خط نفوذ»، تنها دوخط موازی‌ای هستند که به هم می‌رسند. انحراف‌ها ابتدا کوچکند اما وقتی مورد مقابله قرار نگرفتند، تشدید می‌شوند و زاویه را بیشتر می‌کنند.

ایمانی همچنین با اشاره به بیانات رهبر انقلاب پیرامون راهبردهای دشمن می‌نویسد:

چند جاسوس و دزد و وطن‌فروش دو زیست (دوتابعیتی) دیگر باید شناسایی بشوند یا فرار کنند تا دولت و وزارت نفت و اطلاعات و خارجه و بانک مرکزی و سازمان برنامه و… هوشیار شوند؟! آن مدیر دوتابعیتی چگونه به شرکت نفت رخنه کرده بود که ۱۰۰ میلیارد اختلاس کرد و‌گریخت؛ یا آن عضو تیم مذاکره‌کننده که مدال و سکه گرفت و با مشاور خاص اوباما در ارتباط بود؟ فرزندان و خانواده برخی مدیران در خارج کشور چه می‌کنند و چرا تابعیت در آمریکا و انگلیس و کانادا گرفته‌اند؟ آنها هنگام اخذ تابعیت سوگند می‌خورند که برای آن کشور بجنگند! وزیر اطلاعات ۲۴ تیر ۱۳۹۶ در شورای اداری کرمانشاه گفت «جمهوری اسلامی ایران امروز همزمان با ناتوی فرهنگی و نظامی، با ناتوی اطلاعاتی هم مواجه است». با سرپل‌های این جریان چه برخوردی شده است؟ چرا باید سربازان گمنام امام زمان(عج) خون دل بخورند و مجال برخورد لازم را نداشته باشند؟

او در خاتمه تصریح می‌کند: دشمن می‌کوشد از طریق برخی عناصر، در برخی مراکز مهم تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز رخنه کند؛ نمونه‌هایی مانند دری اصفهان، جیسون رضائیان مرتبط با دفتر یک دولتمرد ارشد، نزار زکا مرتبط با تیم دستیار حقوق شهروندی و تیم مدیریتی قبلی در وزارت ارتباطات، کاووس سید امامی و کاوه مدنی مرتبط با مدیریت محیط زیست، و پدر و پسر نمازی که برای برخی مراکز راهبردی دولت برنامه می‌نوشتند، مواردی از نفوذ جریانی را بازگو می‌کنند. چه سر و سرّی میان مدیریت‌اشرافی ناکارآمد و ناراضی تراش با خط نفوذ وجود دارد که اولی سعی می‌کند برای تحرکات گروه دوم حاشیه امنیت ایجاد کند؟[۵]

 

گلایه مردم از عملکرد برخی مسئولان است نه از نظام اسلامی

سیاست روز: این روزنامه در ابتدای سرمقاله امروز خود نوشته است: چرا حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌فرمایند «اقرار می‌کنیم که در زمینه عدالت عقب مانده‌ایم؟»

در ادامه این یادداشت همچنین می‌خوانیم: تبعیض و فسادی که اکنون در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد بسیار ناچیزتر از مفاسدی است که در رژیم گذشته وجود داشت حتی کمتر از بسیاری کشورهای دنیا است که ادعای سلامت رژیم خود را دارند، اما همه اینها باعث نمی‌شود که فساد و بی‌عدالتی کنونی در کشور نادیده گرفته شود یا به فراموشی سپرده شود.

سیاست نظام اسلامی استقرار عدالت همراه با مبارزه با مفاسد به هر شکلی است، اما باید شدت مبارزه و مقابله با ریشه‌های فساد و عوامل آن را افزایش داد تا بتوان به عدالت اسلامی دست یافت.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : اولویت اول جهان اسلام آزادی قدس شریف است/ ایران هرگونه تهدیدی را قاطعانه و پشیمان‌کننده پاسخ می‌دهد

این سرمقاله که به قلم سیاوش کاویانی نوشته شده، تصریح می‌کند: اکنون نیز رهبری نظام اسلامی پرچمدار مبارزه با فسادی است که در کشور وجود دارد، ایشان داعیه‌دار اجرای عدالت اجتماعی به معنای واقعی آن هستند و در سالروز ابلاغ قانون اقتصاد مقاومتی که با اجرای آن می‌توان هم از بروز فساد جلوگیری کرد و هم به عدالت اجتماعی دست یافت بار دیگر بر مبارزه با فساد تأکید کردند.

در بخش پایانی این یادداشت آمده است: مردم گله‌مندند برای اینکه فساد را سمی برای آینده انقلاب می‌دانند، انتقاد می‌کنند چراکه وجود برخی مسائل جاری در کشور را خطری برای آینده انقلاب می‌شناسند و اعتراض و گلایه آن‌ها به انقلاب و نظام اسلامی نیست، بلکه به عملکرد برخی از مسئولان است که باعث بروز اعتراض و انتقاد شده است چون می‌دانند وجود فساد و مشکلاتی که می‌تواند به راحتی حل شود، طمع دشمن را برای ضربه زدن به انقلاب افرایش می‌دهد.[۶]

 

درسی که مشاور رئیس‌جمهور از برجام نگرفت

رسالت: محمدکاظم انبارلویی در سرمقاله امروز رسالت به نقد صحبت‌های محمود سریع‌القلم (که گفته می‌شود مشاور رئیس‌جمهور روحانی است) در سمینار چشم‌انداز اقتصاد ایران پرداخته است.

در بخشی از یادداشت انبارلویی می‌خوانیم:

آقای سریع القلم با پا گذاشتن روی غیرت ملی می گوید برای رسیدن به ثروت باید با هویت ملی و امنیت ملی خداحافظی کنید. پاسخ این است؛ شما اطمینان دارید با وداع با هویت ملی، ثروت ملی تضمین می شود؟! یک ملت با رهبران فداکار آن با عبور از دریایی از خون می‌گویند تضمین نمی شود. تاریخ یکصد سال اخیر ایران می گوید تضمین نمی شود.

همین مذاکرات خفت بار بدون  نتیجه برجام نشان می‌دهد تضمین نمی‌شود، آقای سریع القلم می گوید می شود! این یعنی سیر و سلوک در عالم «وهم» و «خیال» و دوری از  عقلانیت و مبانی حکمت در سیاست به ویژه در سیاست خارجی!

او حقایق تاریخ معاصر را منکر است! تجربیات گفتگوها در سطوح مختلف را منکر است! با این همه در نهایت بی انصافی، مسئولین را متهم به بی دانشی در مورد نظام بین الملل و اقتصاد بین الملل می کند. اگر ما در جمهوری اسلامی فقط یک دوست مثل سریع القلم داشته باشیم اصلاً نیازی به دشمن نداریم. چون هیچ تئوری ای مثل تئوری وی نمی تواند ثروت ملی را به باد دهد و هویت و امنیت ملی را در معرض تاراج قدرت‌های جهانی قرار دهد.[۷]

 

***

 

۱_ http://sharghdaily.ir/Modules/News/PrintVer.aspx?Src=Main&News_Id=162727

2_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/213848

3_ http://magiran.com/npview.asp?ID=3709181

4_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/458471

5_ http://kayhan.ir/fa/issue/1224/2

6_ http://www.siasatrooz.ir/vdchvxnzx23nvxd.tft2.html

7_ http://www.resalat-news.com/newspaper/item/12835

 

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

این خبر را به اشتراک بگذارید :