به گزارش حوزه پارلمانی شمس آباد به نقل از خانه ملت، سید ناصر موسوی‌لارگانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۸ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی، در تشریح سوال خود از وزیر کشور مبنی بر علت بی‌برنامگی وزارت کشور نسبت به توسعه و مدیریت روستاها گفت: آقای رحمانی فضلی آمار و ارقامی دادند که بر اساس آن روستاها باید مدینه فاضله باشد اما حقیقت این نیست. این در حالی است که با وجود گذشت نزدیک به ۴ دهه از پیروزی انقلاب روستاها همچنان از امکانات اولیه محروم هستند و توسعه آنها با چالش‌های متعددی روبرو است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روستاییان همچنان با مسائلی همچون فقر، بی آبی و جاده‌های خاکی و صعب العبور روبرو هستند این در حالی است که دائماً با تسلط محیط زیست بر آنها دست و پنجه نرم می کنند. این در حالی است که مقام معظم رهبری تأکیدات بسیاری بر توسعه روستاها داشته‌اند به همین منظور سال گذشته اجازه دادند حدود ۵۰۰میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی به روستاها برداشته شود.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : موضوعات دفاعی و موشکی حق ملت ماست و ارتباطی با برجام ندارد

وی با بیان اینکه عدم رسیدگی به روستاها سبب شده نیروی انسانی که باید امنیت غذایی و تولیدی کشور را بر عهده داشته باشد و یک سرمایه انسانی محسوب می شود به شهرها مهاجرت کرده و این نیروها در حال از دست رفتن هستند، افزود: این جمعیت که زمانی تولیدکننده بود و برای ارتقاء کشور مجاهدت می‌کرد تا نیازی به کشورهای دیگر نداشته باشیم و از این طریق تهدیدها و فشارها خنثی می‌شد اما اکنون منفعل و نیازمند باشند.

موسوی لارگانی با بیان اینکه جمعیت روستایی از ۷۹ درصد به ۲۹ درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: برنامه‌های سختگیرانه دولت‌ها برای روستاییان از جمله دلایل کاهش این جمعیت است، به عنوان مثال چه دلیلی دارد از کشاورز مالیات سنگین بابت چاه آب گرفته شود. همچنین هزینه های تولید آنها به طور کلی بسیار بالاست.

وی همچنین از وزیر خواست برنامه‌های خود را در طول زمان وزارت در دولت قبلی و فعلی شرح دهد و بگوید تاکنون چقدر اجرای شده است چرا که با آمار و ارقام نمی‌توان وضعیت نامناسب روستاییان را توجیه کرد.

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : شمس آباد - ۱۱نفر از مدیران شهرداری اهواز بازداشت شدند

ادامه دارد…

این خبر را به اشتراک بگذارید :