شمس آباد- با وجود اینکه دوره ریاست ولی الله سیف در بانک مرکزی هنوز پایان نیافته است و طبق قانون او تا شهریور ۱۳۹۷ می تواند رییس کل بانک مرکزی بماند، اخیرا اخباری درباره احتمال کنار گذاشتنش از این سمت مطرح شده است. اخباری که بوسیله بانک مرکزی تکذیب شده است.

 

به گزارش شمس آباد، روز گذشته سایت انتخاب  از رسانه های حامی  دولت در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه مدعی شد که ” توافق بر سر نهاوندیان نزدیک نهایی شده و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد او در هفته های آینده به عنوان رییس کل بانک مرکزی منصوب خواهد شد.”

اما خیلی زود دیگر رسانه ها به نقل از منابع آگاه در بانک مرکزی این خبر را تکذیب کردند. سیف نیز این موضوع را رد کرد و گفت: «رفتنم شایعه است، همین الان آقای نهاوندیان هم در کنفرانس اقتصاد ایران گفت شایعه است.»

نهاوندیان پیش از این بعد از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهور، به عنوان یکی از گزینه های جدی تصدی وزارت اقتصاد یا  صنعت مطرح شد، اما گفته می شود به دلیل اینکه او دو تابعیتی است برای هیچ وزارتخانه ای به مجلس معرفی نشد.

او هم اکنون معاون اقتصادی رییس جمهور است و  در دولت یازدهم رییس دفتر رییس جمهور بود.

در همین رابطه  از روز گذشته برخی رسانه ها به نقل از منابع آگاه  در پی تکمیل کردن قصه برآمدن و از وجود یک توطئه برای کنار زدن سیف خبر دادند.

. در این باره به نقل از یک منبع آگاه نوشت: “انتشار شایعات مربوط به تغییر رئیس کل بانک مرکزی ریشه در پول پاشی برخی مفسدان و اخلالگران سیستم بانکی از جمله برخی مدیران و سهامداران متخلفی دارد که از برنامه ساماندهی تعاونی ها و موسسات ملی غیر مجاز بانک مرکزی متضرر شده اند.”

به گفته این منبع آگاه “شواهدی در دست است که برخی از متضررین برنامه ساماندهی موسسات مالی غیر مجاز و برخی مدیران فاسد مربوط به این موسسات، اگرچه خود در زندان هستند اما از طریق عوامل خود، صحنه گردان انتشار اینگونه اخبار کذب هستند و هدف آنها صرفا ضربه زدن به انسجام فکری و عملیاتی سیستم بانکی کشور است.”

پیشنهاد ویژه :   بین الملل : عراقچی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در وین نفس مطرح کردن خروج از برجام تخطی برجام است/ اتفاق‌نظر اعضا بر ادامه و اجرای توافق

او افزود: «اصرار بر ترویج این شایعه در منابع خبری مشکوک به زد و بند مالی است و لازم است نهادهای نظارتی و قوه قضائیه به این موضوع ورود کنند چرا که این کار مصداق اخلال در نظام بانکی و پولی کشور است.»

این خبر از سوی خبرگزاری شمس آباد هم  منتشر شد.

با وجود انتشار خبر از سوی رسانه های دولتی به نقل از منبع آگاه درباره توطئه چینی بر علیه سیف، امروز سایت انتخاب که منبع اولیه انتشار خبر انتصاب نهاوندیان به جای سیف بود، در گزارشی به تندی به ادعاهای مطرح شده در این باره پاسخ داد.

 

انتخاب نوشت: «تنظیم کنندگان این مطلب با پیروی از روش کهنه و منسوخ احمدی نژاد در فرار رو به جلو و ارتباط دادن شقایق به گوزن، ‏با نثار تعداد زیادی تهمت دروغ و کذب (که از تجربه های شخصی خود آقایان پدید آمده)، منتشرکنندگان خبر مربوط به محمد نهاوندیان را به موسسات مالی غیرمجاز منتسب کرده اند؛ ‏با این تحلیلِ مضحک، می توان هر خبری که باب میل حضرات نباشد را به صاحبان این موسسات نسبت داد و از پاسخ دادن شانه خالی ‏کرد؛ در نظر آقایان، ظاهرا هنوز تئوری “دشمن پروری” زنده است و می توان هر خبری (ولو فاقد هرگونه انتقاد و کاملاً خنثی) را به جای پاسخگویی به ‏دشمن نسبت داد.»

این سایت تاکید کرده است به فرض درست نبودن خبر برکناری سیف “راست بودن خبر و انتصاب نهاوندیان چه نفعی برای موسسات غیرمجاز دارد که آن را علم کرده و ‏پشت آن پنهان شده اند؟”

ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در دو سال اخیر به سختی دست به مقابله با موسسه های مالی و اعتباری موسوم به غیر مجاز زده است که این مقابله با واکنش های تندی همراه بوده است.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : وقتی باغداران ما هزاران تن سیب در سردخانه داشتند ما «آب سیب مکزیکی» وارد کردیم/ آقای وزیر! یک بار بین کشاورزان می‌آمدی و می‌گفتی درک‌تان می‌کنم

 

این برخوردها اعتراضات مردمی را به همراه داشته تا جایی که در برخی از اعتراض ها شعار “مرگ بر سیف” نیز مطرح شده است. سیف با وجود اینکه مدت هاست با موسسات به اصطلاح “غیر مجاز” می جنگد اما تاکنون نتوانسته است بحران پیش آمده درباره این موسسات را کنترل کند.

 

ولی الله سیف از سوم شهریور ماه سال ۹۲به پیشنهاد وزیر اقتصاد وقت، تائید مجمع عمومی بانک مرکزی و حکم رییس جمهور به عنوان رییس کل بانک مرکزی منصوب شد.

 

با توجه به اینکه دوره ریاست بر بانک مرکزی ۵ ساله است او تا شهریور سال ۹۷ می تواند بر مسند بانک مرکزی بماند. در همین رابطه سایت اقتصاد نیوز نزدیک به دولت می گوید ولی الله سیف به احتمال زیاد تا پایان دوره پنج ساله ریاست خود در ساختمان میرداماد باقی می ماند.

هنگامی که سیف به ریاست بانک مرکزی منصوب شد اقتصاد ایران چالش های بسیار بزرگی داشت، علاوه بر مشکلات عمیق اقتصادی داخلی، بایکوت بانک مرکزی، مشکلات جدی را برای اقتصاد ایران ایجاد کرده بود.  

در طول ۴ سال ریاست او بایکوت های بانکی پس از توافق هسته ای برداشته شده است اما چوب بایکوت ها همچنان بر سر ایران است و بانک مرکزی در بسیاری از موارد نتوانسته است روابط بانک های ایرانی با بانک های بزرگ جهانی را به حالت مرسوم برگرداند. همچنین او نه تنها نتوانست بسیاری ازچالش های بانک مرکزی و اقتصاد را مرتفع کند بلکه با چالش های جدیدی نیز روبه رو شد.

سیف وقتی به ریاست بانک مرکزی رسید وعده اصلاح نرخ سودبانکی را داد، او همچنین از منطقی کردن نرخ ارز سخن گفت. نرخ سود بانکی و نرخ ارز همچنان پس از گذشت ۴ سال از ریاست سیف بر بانک مرکزی از جمله مسائل بزرگی اقتصادی ایران به حساب می آیند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : در نخستین جلسه سال نو؛ دولت خرید کالاهای خارجی دارای مشابه داخلی را برای همه دستگاه‌ها ممنوع کرد

او در تمام این ۴ سال حرف از تک نرخی شدن ارز می زند اما مجاهدت هایش در این مسیر با شکست مواجه شده است.

 

سیف همچنان هنگام روی کار آمدن از اصلاح سیستم بانکی سخن گفته بود در این مسیر نیز قدم هایی برداشته است، اما به نظر می رسد این قدم ها کافی نبوده و سیستم بانکی ایران همچنان با ناکارآمدی های بزرگ دست و پنجه نرم می کند.

 

اقدامات او در برخورد با موسسه های “غیر مجاز” نیز در همین راستا تفسیر می شود. با وجود اینکه بسیار از ناظران و کارشناسان برخورد با موسسات غیر مجاز را تائید می کنند اما هنوز مشکلات فراوانی در این حوزه وجود دارد.

 

ولی الله سیف متولد ۱۳۳۱ و دارای دکترای حسابداری و امور مالی از دانشگاه علامه طباطبایی است.

 

 مدیرعاملی بانک کارآفرین، عضو در هیات مدیره بانک سپه، رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بانک ملت، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صادرات، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک سپه، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در بحرین، عضو هیات مدیره و مدیرعامل بانک کارآفرین و عضو شورای فقهی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از مهمترین سوابق سیف بوده است.

 

سیف از جمله مدیران بانکی است که سابقه طولانی در نظام بانکی ایران دارد ولی نام او  اولین بار در زمانی بر سر زبانها افتاد که وی در دادگاه معروف به ۱۲۳میلیارد تومانی بانک صادرات اماده شد.

 

سیف مدیر عامل وقت بانک صادرات مدتی بعد از برگزاری دادگاه اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی درسال ۱۳۷۴ در حالی به بانک سپه رفت که فاضل خداد اعدام شد و مرتضی رفیقدوست برادر محسن رفیقدوست به زندان طولانی محکوم شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :