به گزارش حوزه پارلمانی شمس آباد به نقل از خانه ملت، نمایندگان مخالف با کلیات طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۸ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی دلایل بیزاری خود را بیان کردند.

ذوالنوری: نباید تنور عضویت اقلیت‌ها در شوراهای شهر و روستا را داغ و فضا را ملتهب کنیم

مجتبی ذوالنوری در بیزاری با کلیات این طرح گفت: نمی‌خواهم در صلاحیت کار اقلیت ها در مشاغل مملکتی خدشه‌ای وارد کنم ولی شورای نگهبان بر اساس ملاک‌های دینی و شرعی به تشخیص رسیده و قانون اساسی هم شورای نگهبان را به عنوان مفسر خود تعیین کرده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اقلیت‌های دینی وحدت خود با ملت مسلمان ایران را اثبات کرده و در فراز و نشیب ها انقلاب ایفای نقش کرده‌اند، گفت: اگر شورای نگهبان چنین چیزی مصوب کرده نباید جوی در کشور درست شود چرا که مکانیزم نظام ما کامل است و بن‌بست نداریم. شورای نگهبان به وظیفه‌اش عمل می‌کند و مجمع تشخیص بر اساس مصالح عمل می‌کند. چرا باید تنور این موضوع را اینقدر داغ و فضا را ملتهب کنیم در حالیکه شورای نگهبان بر اساس تشخیص به وظیفه‌اش عمل کرده است.

پیشنهاد ویژه :   سرگرمی ، تفریحی : استعمال دخانیات در بین یک‌سوم دانش‌آموزان آمریکایی

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: اگر در زمان امام (ره) کسانی علیه شورای نگهبان فضا درست می‌کردند ایشان محکم می‌ایستاد، همچنان ‌که شاهد بودیم شورای نگهبان در مواضع پیشین خود دچار خطا نشده پس مجلس هم این کار را به گونه دیگری پیش ببرد نه اینکه اقدام قانونی شورای نگهبان را تخطئه کند.

قاضی پور: اگر مصوبه‌ای رأی مجلس را داشته باشد باز هم شورای نگهبان می‌تواند درباره آن اظهارنظر قانونی کند

همچنین نادر قاضی پور در بیزاری با طرح مذکور گفت: تمامی قوانین و مقررات کشور باید بر اساس موازین اسلامی باشد و تشخیص آن بر عهده فقهای شورای نگهبان است نه حقوقدانان؛ بنابراین اگر مصوبه‌ای رای مجلس را هم داشته باشد باز هم شورای نگهبان درباره آن اظهارنظر قانونی می‌کند.

وی افزود: در ماده ۳ این طرح آمده که مسائل ری و تجریش در فرمانداری تهران مطرح می‌شود این در حالی است که این شهرستان‌ها خودشان فرماندار دارند، مگر اینها نمی‌توانند به مرکز حوزه خودشان رسیدگی کنند؟

پیشنهاد ویژه :   شمس آباد نیوز : ملت یادتون هست تهران خراب‌آباد بود؟! روایتی طنز از تصور مخالفان قالیباف درباره تهران امروز

ادیانی راد: نباید پایمان را در کفش مجمع تشخیص یا شورای نگهبان کنیم

علی ادیانی راد همچنین در بیزاری با کلیات این طرح با استناد به اصول ۴ و ۷۲ گفت: این اصول ریل قانون گذاری است

نماینده مردم سوادکوه در مجلس شورای اسلامی، افزود: مجلس نمی‌تواند قوانینی وضع کند که با اصول و احکام رسمی کشور در تضاد باشد در این رابطه ما قانونگذار هستیم و  نباید پایمان را در کفش مجمع تشخیص یا شورای نگهبان کنیم.

وی افزود: طرح‌ها و لوایح در چارچوب موازین و قواعد حاکم بر قانون اساسی دلالت دارد بر اینکه قوانین را در چارچوب احکام اولیه اسلام و عدم تقایر با احکام اسلام تصویب کنیم لذا کار را سیاسی و سلیقه‌ای نکنیم چرا که این یک بحث حقوقی است.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید :