بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور در اجتماع خبرنگاران جزییات نشست غیرعلنی امروز چهارشنبه ۱۹ مهر پارلمان با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه تشریح کرد. 

وی در این باره گفت: با تصمیمی که هیات رییسه گرفته بود و از قبل تعیین کرده بودیم آقای ظریف و معاونانش در جلسه غیر علنی امروز مجلس حضور یافتند و درباره سه موضوع مواردی را مطرح کردند؛ یکی بحث اتفاقاتی که در سوریه افتاده بود موضوع همه‌پرسی عراق و حواشی و جوانب آن و موضوع بعدی هم بحث برجام بود که مطرح شد.

نعمتی افزود: با توجه به این که موضوع سوریه و حضور نیروهای دولتی این کشور در دیرالزور و عکس العمل هایی که بعضا برخی کشورها درباره سوریه داشتند ثابت شد که حقانیت مردم این کشور پابرجاست و البته بحث‌های مختلفی هم مطرح شد، از جمله این که در فضایی که الان وجود دارد و موضوع مذاکرات آستانه هم مورد تاکید قرار گرفته بود، که در واقع حقانیت مردم سوریه به دنیا ثابت شده است و ماندن آقای بشار اسد برای همه به اثبات رسید و در واقع آن چه که از ابتدا هم گفته بودیم و پنج شش سال گذشته مطرح بود.

وی تصریح کرد: هرچند که آمریکایی‌ها و بعضا غربی‌ها و رژیم صهیونیستی به دنبال این بودند که حکومت بشار اسد را ساقط کنند، اما عملاً دیدیم که این اتفاق نیفتاد موضوع بعدی در ارتباط با بحث عراق بود که رایزنی‌های سه جانبه بین ایران و ترکیه و حکومت مرکزی عراق برقرار است و البته مذاکرات چند جانبه هم به غیر از مذاکرات سه جانبه ادامه دارد.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - صادرات یک میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار گاز مجانی به ترکیه؛ دادیم، رفت!

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: علاوه بر آن بحثی که وجود دارد این است که بالاخره مردم کردستان عراق به خوبی می‌دانند نزدیک‌ترین دوست و برادرشان ما هستیم و در مقطعی هم که دیدیم وقتی داعش تجاوز کرد هیچ کس به داد مردم این منطقه نرسید و در دوران مختلف هم همین طور بوده است و در ادوار مختلف هم هر گاه ظلمی به آن‌ها شده است، ما میزبان آن‌ها بوده‌ایم بنابر این همین الان هم مردم عراق و در برخی استان‌های غربی ما حضور دارند.

وی ادامه داد: بنابراین این مساله دارای اهمیت است که ما با مردم کردستان عراق دوست هستیم و البته گله‌مندیم از نظر شخصی یک فرد که بخواهد به سبک و سیاق خودش تصمیم بگیرد و قطعاً این تصمیمات برای منطقه کردستان عراق و مردم عراق پسندیده نیست.

نعمتی اضافه کرد: ممکن است به صورت هیجانی اتفاقاتی بیافتد اما آنچه که نظام و کشور ما به دنبال آن است بحث حاکمیت دولت عراق بر اساس قانون اساسی است و ما برای مرزهای قانونی عراق احترام قائلیم.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : روحانی به جای سخنرانی در کنگره هاشمی برای وی توئیت زد/ واکنش خانواده هاشمی به غیبت رئیس‌جمهور

وی در تشریح بخشی دیگری از جلسه غیرعلنی امروز مجلس اظهار داشت: موضوع دیگری که مطرح شد اتفاقاتی بود که درباره برجام مطرح شده است؛ پیرو بحثی که آقای ترامپ در سازمان ملل متحد مطرح کرد و بحث‌هایی که اخیراً در رسانه‌ها مطرح کرده، این موضوعات مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

سخنگوی هیئت‌رئیسه گفت: سناریوهای مختلفی که ممکن است چه خود آقای ترامپ و چه سنای آمریکا و چه کنگره مطرح باشد و بخواهد تصمیم بگیرند، ما سناریوهای مختلف را به صورت الزامی و عملی خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: موضوع دیگری که مطرح شد و نمایندگان هم راجع به آن بحث کردند، همدلی بین دولت و مجلس و قوای دیگر مطرح شد که خوشبختانه در این جلسه هم این موضوع، خیلی خوب به آن پرداخته شد و بسیاری از نمایندگان بر این نکته تاکید داشتند و فرامین رهبری در این زمینه نیز مورد تبادل نظر قرار گرفت.

نعمتی خاطرنشان کرد: در نشست امروز عنوان شد که اقداماتی که ترامپ یا از سر ناآگاهی و یا کم‌خردی می‌خواهد انجام دهد، موجب این نشود که ما برجام را آتش بزنیم.

* آمریکا اگر بخواهد سپاه را بایکوت کند، باید همه ملت ایران را بایکوت کنند

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدام متقابل ایران در صورت بر هم زدن برجام بوسیله ترامپ عنوان داشت: سپاه متعلق به همه مردم ایران است و در خانواده‌ای کسی را پیدا نمی‌کنید که بسیجی یا پاسدار نباشد؛ نمی‌شود روی احساس موارد را مطرح کرد؛ موضوع، این نیست که آمریکایی‌ها بخواهند سپاه را بایکوت کنند که در این صورت باید همه ملت ایران را بایکوت کنند.

پیشنهاد ویژه :   سیاسی : شمس آباد - انتقاد مقدم‌فر به ناکارآمدی برخی از مسئولین

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: مطلب بعدی این است که بالاخره اگر قرار باشد که آمریکایی ها از برجام خروج کنند باید هزینه اش را نیز پرداخت کنند و آقای ترامپ یا رسماً خودش باید این کار را کند و یا از طریق کنگره.

وی افزود: بنابر این اگر این ها بخواهند این کار را انجام دهند، طبیعتاً مجامع بین المللی نظیر اتحادیه اروپا و ۱+۵ و کشورهایی که امضا کردند باید هزینه اش را پرداخت کنند، در ضمن اگر در کنار این اتفاقات مجامع بین المللی بخواهند سکوت کنند ما هم اقدامات خود را خواهیم داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره جلسه هیات نظارت بر حُسن اجرای برجام گفت: در این هیئت سناریوهای مختلفی که مطرح شده است مورد بحث قرار گرفت که مد نظر قرار می‌گیرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :